hagyaték;Fejtő Ferenc;

Fejtő Ferenc és a máig ható hagyaték

Fejtő Ferenc hagyatékát ajánlotta az érdeklődök figyelmébe a baloldali hagyományokról szóló csütörtök esti beszélgetésen Soós Eszter Petronella. 

A politológus szívéhez ebből a hagyományból Fejtő áll a legközelebb. Nagyra tartja a munkásságát, izgalmasnak szellemi hagyatékát, amely az esetleges tökéletlensége ellenére is koherens maradt. Fejtő nem volt ideológus, viszont kiváló ismerője volt a baloldali hagyományoknak. Elkötelezett szociáldemokrataként évtizedeken át végig kísérte ezek alakulását, látta a hibákat, ennek ellenére azt vallotta, hogy ennél nem találtak ki jobb rendszert - fogalmazott Soós Eszter Petronella, aki megtiszteltetésnek nevezte, hogy látogathatta Fejtőt és tanulhatott tőle.

A Politikatörténeti Intézetben Földes György főigazgató Soós Eszter Petronella mellett másik két fiatal értelmiségit is kérdezett egyebek mellett arról, kit és mit vállal a baloldal múltjából. Kiss Viktor politológus, ideológiakutató válaszként részben Marxhoz való viszonyát vázolta. Arról beszélt, bár Marx vonzereje csökkent, mégis az intellektuális kultúránk része maradt, ezért akarjuk vagy sem, ma is központi szereplő. Az ideológiakutató szerint azt az űrt, amit az államszocializmus, valamint a kommunista pártok maguk után hagytak, a baloldal a közeljövőben nem lesz képes betölteni.

Pogátsa Zoltán arra figyelmeztetett, hogy a XIX., XX. századi magyar baloldal történetét alaposabban fel kellene dolgozni ahhoz, hogy pontosan tudhassuk, hogyan viszonyulunk hozzá. A közgazdász, szociológus inkább arról beszélt, számára mi vállalható a nemzetközi baloldal múltjából, jelenéből, majd a skandináv modellt ajánlotta a hallgatóság figyelmébe.

Szakszervezetek nélkül nincs szociáldemokrata párt. Erre a Magyarországi Szociáldemokrata Párt megalakulásának 125. évfordulója alkalmából rendezett esten már Varga Lajos történész figyelmeztette a jelenlévőket. Ezt bizonyítja, hogy az MSZDP nem parlamenti pártként az 1800-as évek végén a szakszervezetek segítségével viszonylag rövid idő alatt meg tudott erősödni. Az érdekképviseletek pénzt is kölcsönöztek a pártnak, a Népszava is ebből működött, ami Varga szerint mindenkinek egyformán érdeke volt.