A tegnap a Papp László Budapest Sportarénában fellépő Nigel Kennedy, aki mind az öt földrészen fellépett már, a világ egyik legnépszerűbb hegedűművésze. Ő a legtöbb példányban eladott klasszikus lemez előadója. A négy évszak felvételével érte el ezt a kitüntető címet. Klasszikus zenét és jazzt egyaránt játszik. Rendszerint sokat beszél, anekdotázik, mókázik koncert közben, zenebohóc és népművelő is egyben. Show man, akit persze támadnak is ezért, de közben ezzel sokakhoz közel viszi a komolyzenét, vagy éppen a jazzt, hiszen azt is játszik szenvedéllyel. Lendületesen, energikusan, olykor meglehetősen hangosan, de mer leheletfinom és halk is lenni, szó sincs arról, hogy túl könnyeddé teszi a műveket, abszolút képes elmélyülésre, és erre igencsak rá tudja venni a publikumot.
Ezért is szerencsés, hogy a Sportarénába nem csak esti, hanem délutáni, matiné koncertre is hívták. Estére 10 ezer forint körül volt az átlag jegyár, délután pedig egységesen 500 forint. Hogy jöhessenek csoportosan diákok, vagy olyanok, akik ezt teljes áron nem engedhetnék meg maguknak. Máskor is akar hasonlót a Sportaréna, ezzel is szélesíteni szeretné a közönségbázisát.
Mint tudjuk, van ilyen kezdeményezés az Erkel Színházban is. Ahogy a Budapesti Fesztiválzenekar szintén többször nyilvánossá tette az esti koncert előtti délutáni próbát, és ezen Fischer Iván még magyarázatokkal is szolgált a zenedarabokhoz. Elsülhet persze balul, ha csoportosan, netán kötelező jelleggel visznek osztályokat koncertre, ha azonban olyan karizmatikus személyiség áll a pódiumon és ért szót a publikummal, mint amilyen Fischer vagy Kennedy, akkor szinte garantált a siker.
Mint a tegnapi sajtótájékoztatón Róna Andrea és Lak Tibor, a Sportaréna képviseletében elmondták, más tekintetben is nyitni szeretnének. Például 260 ezer eurós beruházás keretében átalakították és megnövelték, a 2. emeleti Bar&Lounge területét. Ami így alkalmassá vált sokféle rendezvény befogadására. Variálni lehet a világítást aszerint, hogy éppen napközben sajtótájékoztatót tartanak benne, vagy koncert utáni diszkót, netán élőzenével kísért partit. Koncert előtt is van hová érkezni, és akár üzleti tárgyalást folytatni. Szendrő Péter belsőépítész tervei szerint a helyiség egyszerre elegáns és otthonos.
Haragos Péter kortárs grafikus leleményesen megvilágított geometrikus alkotása jó hangulati elem. Ahogy az a látványos, korszerű és önálló műalkotásnak beillő, központi helyet elfoglaló bárpult is. Egyébként az évad elejétől a Magyar Állami Operaház nézőtéri büféjének közepére ugyancsak igen míves bárpult került, hiszen ott a nagy múltú Zsidai vendéglátós család reformálta meg jelentősen a vendéglátást, külcsínben és tartalomban egyaránt.
Az elvek meglepően hasonlóak. Az Operaházon belül nyílt egy Opera Café nevű elegánskávéház is, hogy előadás után, akár el sem hagyva a házat, lehessen vacsorázni is. Ehhez melegkonyhát is telepítettek. A Sportarénába ugyancsak jöhetnek a jeggyel rendelkezők a Bar&Lounge-be vacsorázni. Sőt, a Bonus Party Service-vel kötött megállapodás értelmében arra is lesz lehetőség, hogy mobil telefonon már a produkció előtt rendeljünk ételt, és azt a szünetben, sorban állás nélkül megkaphassuk. A harmadik emeleti Sky Restaurat&Barban pedig, ahonnan remekül rálátni a pódiumra, koncert közben is lehet vacsorázni.
Persze mindez nyilván nem olcsó mulatság. Lehet rá legyinteni, hogy mindez úri huncutság, ahogy az is, hogy az Operaház páholyaiba már nem kell kabát alatt becsempészni a pezsgős üveget, újra lehet rendelni, ahogy ez valaha természetes volt. Nagyzolás? Flanc, amit legtöbben nem engedhetünk meg magunknak? Tény, hogy a legtöbben nem. De, akik tehetik, kultúra- és gasztronómia kedvelők egyszerre, miért ne tegyék. Miért ne lenne ez is lehetséges nálunk szintén, ahogy sok nagyvárosban. És, ha netán ebből a bevételből is lehet finanszírozni, hogy minél gyakrabban legyenek 500 forintos jegyek is, akkor már nekünk is megéri.