Lewis Hamilton;El Clásico;labdarúgó Bajnokok Ligája;Márton Anita;

2015-12-23 06:56:00

Márton Anita aranyérme

Elérkeztünk a 2015-ös év végéhez, s hagyományainknak megfelelően megint felidézzük az év legérdekesebb sporteseményeit, külön kiemelve a magyar sportolók teljesítményét. Akadtak szép pillanataink, de olyanok is, amelyekre talán nem emlékezünk vissza szívesen. Januárban már akadtak magyar sikerek is. Összefoglalónkat március hónappal folytatjuk.

A hónap legnagyobb magyar nemzetközi sportsikere a női súlylökő Márton Anita nevéhez fűződik, aki a Prágában megrendezett fedettpályás atlétikai Európa-bajnokságon aranyérmet szerzett. Utoljára 1985-ben állhatott magyar versenyző a dobogó legmagasabb fokára fedettpályás Eb-n. Akkor Bakos György 60 méter gáton és Pálóczi Gyula távolugrásban győzött -, érmet pedig 13 év szünet után szerzett ismét magyar sportoló.

Márton Anita, aki 2014-es zürichi szabadtéri Eb-n bronzérmet szerzett, nagyszerű sorozatot produkált a döntőben: minden kísérlete 18 méter fölé szállt. Az első két sorozat után az élen állt, előbb 18,05-tel, majd 18,39-cel, de harmadikra 18,60-nal megelőzte őt a fehérorosz Julija Leancjuk. Márton ekkor 18,56-ot ért el, majd negyedikre 18,29-ig, ötödikre pedig 18,43-ig jutott, vagyis maradt legkomolyabb riválisa mögött. Hatodik, azaz utolsó kísérletére azonban 19,23 méteres országos csúccsal visszavette a vezetést, és erre már nem volt válasza Leancjuknak. Régi rekordot adott át a múltnak Márton Anita, hiszen az eddigi fedettpályás magyar rekordot Horváth Viktória tartotta, aki 1989. március 8-án 19,20-t lökött.

Idézzük fel Márton Anita verseny utáni nyilatkozatát. "Nagyon örültem volna már a második helynek is, így az utolsó lökésnek úgy mentem neki, hogy lesz, ami lesz, beleadok apait anyait. Mindeközben a rúdugrás döntője miatt nagy volt a szurkolás a csarnokban, talán ez is segített picit" - tette hozzá. A magyar atlétikai csapat 12 sportolóval képviseltette magát az Eb-n. A férfiaknál Baji Balázs a döntőig jutott, ahol 7,65-ös eredménye a hetedik helyre volt elég. A többi férfi sportolónk nem került be egyik szám fináléjába sem. A nőknél az ötpróbázó Farkas Györgyi hatodik lett 4564 ponttal, Szabó Barbara magasugrásban ért el nyolcadik helyezést 185 centis ugrásával.

A prágai Eb-n igazolta klasszisát a franca rúdugró, Renaud Lavillenie, aki 604 centiméterrel végzett az élen. Hatalmas fölényét mi sem jellemzi jobban, hogy az ezüst- és bronzérmes versenyző, az orosz Alekszandr Gripih, illetve a lengyel Piotr Liszek 29 centimérrel kevesebbet teljesítettek. Az olimpiai bajnok Lavillenie 2009 óta nem talált legyőzőre a fedettpályás Eb-ken.

Megrendezték a labdarúgó Bajnokok Ligája nyolcaddöntőinek visszavágóit. Bár az első találkozón a PSG otthon csak 1-1-et játszott a Chelsea ellen, a visszavágóban a hosszabbításban, egy 2-2-re végződött találkozón, idegenben szerzett találatokkal sikerült biztosítania a továbbjutást. Szintén hosszabbítás után verte ki az Atlético Madrid a Leverkusent. A Bayern München szabályosan lemosta a pályáról a kijevi 0-0 után a donyecki Sahtart: 7-0-ra nyert. A Juventus 5-1-es összesítéssel jutott túl a Borussia Dortmundon.

A Real Madrid továbbjutásánál nagyon rezgett a léc. Hiába nyert Carlo Ancelotti együttese 2-0-ra az első gelsenkircheni meccsen, a madridi visszavágón 4-3-ra vezetett a Schalke, így egyetlen gólra volt a továbbjutástól. Ezt azonban végül nem tudta megszerezni, így elmaradt a szenzáció. Az AS Monaco kikapott ugyan hazai pályán 2-0-ra az Arsenaltól, de idegenben lőtt gólokkal továbbjutott. 5-1-es összesítéssel ment tovább az FC Porto a svájci Basellal szemben. Az FC Barcelona pedig kettős győzelemmel jutott túl a Manchester Cityn.

A magyar labdarúgó válogatott március 29-én kezdte meg „menetelését” a franciaországi Európa-bajnoki döntő felé. Igaz, a Görögország ellen mutatott gól nélküli döntetlen, melynek során Dárdai Pál ült a kispadon, még nem kápráztathatta el a közönséget. A spanyol bajnokság 28. fordulójában, 1-1-es félidő után 2-1-re nyerte az El Clásicót az FC Barcelona csapata. Pedig ha a Real nyert volna, visszakerülhetett volna az élre.

Esélyeshez méltó módon nyert az akkor még MKB-MVM-nek nevezett Veszprémi kézilabdacsapat a SEHA Ligát. A legjobb hat viadalát, a final sixet a bakonyi székhelyen vívták. Soha korábban nem rendeztek ilyen jelentős sporteseményt Veszprémben. Az első meccsen még nehezen nyertek Nagy Lászlóék 25-24-re a PPD Zagreb ellen, a döntőben azonban kiütötték a Meskov Bresztet: 32-21 lett a vége. A finnországi Kontiolahtiban rendezték meg a 47. sílövészet, ismertebb nevén biatlon világbajnokságot. Összesen 11 aranyat osztottak ki. Az éremtáblázaton Franciaország végzett az élen három arannyal, két ezüsttel és egy bronzzal. A franciák zsenije, a 2010-es és a 2014-es téli olimpia bajnoka, Martin Fourcade ezúttal kénytelen volt beérni „csak” egy arannyal, egy ezüsttel és egy bronzzal.

Több magyar érem is született a futócéllövő (korábban légfegyveresnek nevezett) Európa-bajnokságon, a hollandiai Arnhemben. Ezüstérmet nyert Boros László a 40 lövéses vegyes számban. Boros az alapversenyt 385 körrel az élen zárta, hármas holtversenyben a svéd Emil Martinssonnal és a finn Tomi-Pekka Heikkilával. Az érmek sorsáról így a szétlövés döntött a három sportoló között, s ebben a svéd lövő volt a legpontosabb, Borosnak ugyanakkor finn vetélytársát sikerült megelőznie. Szintén a felnőttek között a Boros László, Sike József, Tasi Tamás összeállítású csapat harmadik lett a férfi futócél 30+30-as számban.

Előzőleg a 14 éves Gáspár Lalita a junior női puskások között, Major Veronika pedig a junior női futócéllövők 40 lövéses vegyes számában győzött. Szintén a juniorok között az ifjúsági olimpiai bajnok Péni István puskában másodikként végzett, csakúgy mint a pisztolyos junior lány csapat. Március folyamán két Forma-1-es versenyt rendeztek. Lewis Hamilton rögtön Ausztráliában igazolta klasszisát: első helyen ért célba Nico Rosberg és Sebastian Vettel mögött. A Maláj Nagydíjon viszont Vettel végzett az élen, Hamilton második, Rosberg pedig harmadik lett. E hónapban kezdődött meg a túraautó-világbajnokság. Az Argentínában megtartott versenyen Michelisz Norbert, a Zengő Kotorsport versenyzője az első futamban hatodik lett, a másodikban pedig a hetedik helyen ért célba.