Alig néhány nappal az első csatlakozási fejezetek december 14-i megnyitása után került sor a nagyszabású korrupcióellenes akcióra. Szerbia hivatalosan idén januártól kezdte meg az uniós csatlakozási folyamatot, de mindeddig a gyakorlatban nem nyitottak meg egyetlen fejezetet sem. Az első két fejezet a pénzügyi felügyeletre vonatkozó 32-es, valamint a Koszovóval való kapcsolat normalizálására vonatkozó 35-ös fejezet. A szerb hatósági fellépés, bár komoly felzúdulást szült ellenzéki körökben, hozzájárulhat a tárgyalások felgyorsításához, ugyanis a korrupciós helyzet miatt késik például mindmáig a 2007-ben csatlakozott Románia és Bulgária schengeni övezetbe való felvétele.
A szombati precedens nélküli letartóztatásokról Nebojsa Stefanovic belügyminiszter és Milorad Veljovic rendőrigazgató számolt be közös sajtótájékoztatón. Az őrizetbe vett 79 személyen túl további öt után nyomoznak, 39 személy ellen tettek bűnvádi feljelentést. Az előállítottak között magas rangú volt és jelenlegi tisztségviselők vannak, köztük egy volt mezőgazdasági miniszter valamint Zorana Markovic, a korrupcióellenes ügynökség egykori igazgatója is. A vád szerint a korrupcióval gyanúsított személyek mintegy 100 millió eurós kárt okoztak az államnak pénzmosás, hivatali visszaélés, kenőpénz adása és elfogadása és a közbeszerzések során elkövetett visszaélések révén.
Bohózatnak és politikai üldöztetésnek nevezte a letartóztatásokat Bojan Pajtic, az ellenzéki Demokrata Párt (DS) elnöke a belgrádi különleges bíróság épülete előtt megtartott sajtótájékoztatóján. Azt mondta, hogy mostanáig pártja 97 tagját tartóztatták le, de vádak tucatjait kellett elvetniük. Mindmáig csupán három ítélet született, s azok is felmentőek voltak. A jelenlegi letartóztatás sorozat valójában politikai üldözés, szögezte le Pajtic. (A most letartóztatott Slobodan Milosavljevic egykori miniszter is a DS politikusa volt )
Az ellenzéki vezető, aki egyben a Vajdaság tartományi miniszterelnöke is, azt is kifogásolta, hogy „Ebben az üldöztetésben az embereket reflektorfénynél tartóztatják le, szabadon bocsátásuk pedig csendben történik, hogy ebből a Szerb Haladó Párt (SNS) profitáljon”, és úgy vélekedett, hogy a továbbiakban letartóztatnak majd néhány kisebb párthoz tartozó személyeket is azt bizonyítandó, hogy nem csak a demokrata tisztségviselőket fognak el.
A kormányzó Szerb Haladó Párt (SNS) azonnal reagált az ellenzéki vádra. Egy demokratikus társadalomban elfogadhatatlan, hogy a tartományi kormány elnöke nyomást gyakorol az intézmények döntéshozatalának függetlenségére csak azért, mert nincs ínyére a letartóztatottak listája, fogalmazott Aleksandar Vucic kormányfő pártja. A haladókkal koalícióban kormányzó Szerbiai Szocialista Párt (SPS) szerint a letartóztatási akció megerősítése annak, hogy a szerbiai kormány elkötelezett a korrupció és a bűnözés elleni akció végrehajtása terén.
Bojan Pajtić, a Demokrata Párt (DS) elnöke pillanatnyilag a haladók legnagyobb ellenfele, bejelentette, hogy pártja januárban megkezdi az egyesült ellenzék létrehozására irányuló konkrét lépéseket. Minden „Európa-párti, demokratikus irányultságú pártot nyilvános állásfoglalásra szólít fel”, arra kéri őket, tegyék egyértelművé, hogy nem lépnek koalícióra Aleksandar Vucical, és egyetlen szavazatot sem „ajándékoznak” a kormányerőknek. Egyelőre azonban egy egyesült ellenzék sem veszélyeztetné sem Vucic sem a Szerb Haladó Párt népszerűségét és pozícióit.