Szerintem;nyugdíjemelés;

2016-01-09 07:25:00

A 2016. évi nyugdíjemelésről

Az Orbán-kormány tagjai valóban azt hiszik, hogy a "mennyiség előbb-utóbb minőségbe csap át" a kommunikáció területén is. Rétvári Bence az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára ugyanis minapi sajtótájékoztatóján megismételte főnökének, Balog Zoltán miniszternek novemberi sajtótájékoztatóján tett "bejelentését". Azt, amit már eddig is tudtunk, nevezetesen, hogy 2016. január 1-től a nyugellátások összege 1,6 százalékkal emelkedik. Az Országgyűlés ugyanis már 2015. június 23-i ülésnapján elfogadta Magyarország 2016. évi központi költségvetéséről szóló törvényt, amely szerint "„..az esedékes nyugdíjemelés meghatározásánál 1,6 százalékos fogyasztói árnövekedést kell figyelembe venni".

Rétvári államtitkár "természetesen" megismételte Balog miniszter csúsztatásait és hazugságait is. Szerintük 2011 és 2015 között a nyugdíjak nominális értéke 21,6 százalékkal, a reálértéke pedig 8,6 százalékkal emelkedett. A valós helyzetértékeléshez, a témához kapcsolódó legfontosabb makrogazdasági tényadatokat más mutatnak. Anélkül, hogy minden részletre kitérnék, kiszámoltam, hogy 2010-ban 0,2 százalékkal, 2011-ben 0,1 százalékkal csökkent, 2012-ben 0,1 százalékkal, 2013-ban 3,5 százalékkal, 2014-ben pedig  2,6 százalékkal nőtt. Tavaly az első 11 hónap adatai alapján - kerekítve - 1,4 százalékos a nyugdíj reálértékének növekedése. Ennek alapján mindenki kiszámolhatja és eldöntheti, hogy a miniszter és államtitkára igazat mondott-e, vagy sem. Szerintem nem mondtak igazat! A nyugdíjak nominális értéke például 2011 és 2015 között nem 21,6 százalékkal, hanem "csak" 16,02 százalékkal növekedett. A "kommunikált" 8,6 százalékos reálnyugdíj-emelkedés is valótlan tényállítás,  durvábban fogalmazva hazugság, mert az adott időszakban a nyugdíjak reálértéke 7,6 százalékkal nőtt.

Az igaz, hogy a 2010. évi parlamenti választási kampányban, nyugdíj ügyben a Fidesz két ígéretet tett: (1.) megőrzik a nyugdíjak reálértékét, és (2.) "megvédik" a magán-nyugdíjpénztári megtakarításokat. Az Orbán-kormány 1. számú ígéretét teljesítette, hiszen 2011-ben ennek megfelelően módosította a nyugellátásokról szóló törvényt. A nyugdíjak reálértékének megőrzése a gyakorlatban azt jelenti, hogy a nyugdíjakat minden évben a KSH által közzétett hivatalos nyugdíjas infláció mértékével kell emelni. A kormány a hatályos törvény szerint ezt két lépésben hajtja végre. Elsőként január 1-el a költségvetési törvényben vélelmezett fogyasztói árindex-szel emeli a nyugdíjakat, majd novemberben, ha a tényleges infláció magasabb a tervezettnél, korrekciót hajt végre. Ez az ígéret a korábbi szabályozáshoz, a Bajnai-féle "magyar indexáláshoz" képest semmivel sem volt kedvezőbb.

Sőt, hosszabb távon rendkívül hátrányos a nyugdíjasok számára! Azért, mert életszínvonaluk még a gazdaság esetleges fellendülése esetén is életük végéig stagnál, nem növekszik, és így hosszabb távon relatív elszegényedésükhöz vezet. Világosan látszik, hogy 2012-től az átlagos reálnyugdíj valóban évről évre növekedett, de ez nem az évenkénti rendszeres nyugdíjemelés törvényi szabályozásából ered, hanem egy súlyos makrogazdasági tervezési hiba, a várható fogyasztói árindex téves megítélésének a következménye. Megjegyzem, hogy egy százalékpontnyi tévedés 30 milliárd forinttal növeli meg a Nyugdíjbiztosítási Alap kiadásait, hiszen a már kifizetett többletjuttatást visszavenni lehetetlen. Ellenkező esetben pedig, helytelen mértékű kompenzációval a nyugdíjasokat éri komoly anyagi veszteség. Mindkettőre, sajnos az utóbbira is volt már példa.

A kormánypárti politikusok, korábban ezt már a miniszterelnök is megtette, az évenkénti rendszeres nyugdíjemelést, illetve annak törvényi szabályozását folyamatosan összemossák a 13. havi nyugdíj intézményével. A saját makrogazdasági tervezési hibájukat úgy "adják elő", hogy ezzel havi részletekben lényegében visszaadták a szocialisták által "elvett" 13. havi nyugdíjat. Elhallgatják, hogy ezzel a felelőtlen mértékű túl-kompenzációval ismét milyen óriási terhet (kb. 200 milliárd forint/év) raktak a jövő nemzedékek vállára.