Noha kétségünk sincs afelől, hogy Hosszú Katinkát karakánnak és szókimondónak nevelték a szülei, a tengerentúli egyetemi évek is jót tettek az egójának, meg aztán az amerikai férje is csiszolt rajta valamicskét. De mégis… Senki ne mondja nekünk, hogy a világklasszis úszó a maga 26 esztendejével egyszer csak odaállt a nála egy évvel idősebb ura, egyszersmind edzője elé, és előjött az ötlettel, borítsák ki a bilit, a kamerák és a sajtó előtt kiáltsák világgá: nem tetszik a rendszer!
A sportági viszonyokat ismerők állítják, sem a decemberi, sem pedig a múlt szerdai kifakadáson nem Katinkát, hanem Mrs. Tusupot hallottuk, ám bennünket ez az érv sem győz meg. Tudniillik kell, hogy álljon valaki az ifjú pár mögött. Aki súg, biztat, hergel. Olajat önt a tűzre, hogy stílszerűek legyünk, halászni igyekszik a zavaros vízben. De vajon ki az? Milyen egyszerű lenne azt mondani, hogy a lángot az Egyesült Államokból táplálják, és erre jó okuk van: Hosszúra fáj a foguk. Csak hát a verhetetlen Iron Lady sietve leszögezte, szó sincs arról, hogy amerikai színekben kívánna szerepelni, itt akar maradni, itt szándékszik érvényesülni. S épp ezért mondja a magáét.
De nézzük tovább! Beszélik, a sztár vitorlájának a politika fújja a szelet, az ügy hátterében valójában Gyárfás Tamás elnök – aki talán már bánja, hogy évekig levegőnek nézte Shane Tusupot – eltávolítása áll. Jól hangzik, ám kevéssé valószínű, ugyanis a fanatikus vezető sportdiplomáciai eredményei vitathatatlanok, márpedig: melyik politikus nem szeret fürdeni a sikerekben? A történtek ugyanakkor tagadhatatlanok: Katinka szerződéstépős performansza vihart kavart, és a konfliktust az sem oldja meg, hogy a vérig sértett Kiss László kapitányt maradásra bírta sokak szolidaritása. Vérmérséklet kérdése, kacagtatónak, netán gyomorforgatónak nevezzük-e a miniszterelnök szavait, hogy itt bizony „nemzeti ügyről” van szó; Orbán „jószolgálati” képességeit is felajánlotta az ügy rendezéséért. Az is gyanús lehet, hogy Hosszú előbb a Magyar Olimpiai Bizottság székházába, majd annak közvetlen közelébe csődítette össze a sajtót, ám erre is van válasz: a testület – melynek elnökét, Borkai Zsoltot inkább hallgattuk volna a miniszterelnök helyett – nem tudta, mi van kirobbanóban.
Akad valaki, aki sejti, mi folyik itt?