Az egyesület több mint 1500 házi gyermekorvos képviseletében jelentette be, hogy tagjai csatlakoznak az „1001 orvos hálapénz nélkül” elnevezésű Facebook-csoport kezdeményezéséhez, mert szükségesnek tartják a hazai egészségügy finanszírozásának és rendszerének átalakítását. Egységesen úgy látják, a hálapénz ma akadálya az ágazat fejlesztésének. Az egészségügyi személyzet munkájának megbecsülését, a jövedelmek gyors, az uniós normákat megközelítő megemelését, ennek eszközeként az orvosi életpályamodell bevezetését várják a kormánytól, jelezve, hogy a „helyzet rendezése nem tűr további késlekedést”.
Nemcsak a házi gyermekorvoslásról nem gondolja azt a kormány, hogy a szakember utánpótlást sürgősen meg kellene oldani, Balog Zoltán hiánylistáján nem szerepelnek az altatóorvosok sem, holott évek óta sokkal kevesebben vannak a szükségesnél. Csomós Ákos, a Magyar Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Társaság elnöke a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott, hogy nem javult a helyzet, legalább 30 százalékos a hiány, csak kollégáik rengeteg túlórát vállalnak és ötödük már vállalkozóként szerződik egyszerre több kórházzal.
Közben a kormány tovább halogatja a szerkezeti változtatásokat, és hivatalnokai útján üzenget a szerinte liberális sajtónak, amely hírt ad az ágazat bajairól. „Évtizedes problémák szenzációhajhász kiteregetéséből remélnek politikai hasznot egyesek” – írta a kormánylapban tegnap az Állami Egészségügyi Ellátó Központ egyik igazgatója. A hivatali vezető a Magyar Időkben élesen bírálta Sándor Máriát, a fekete ruhás nővért és Dénes Tamást, a Magyar Rezidens Szövetség nemrég leköszönt elnökét, majd azzal vádolta a kritikusan fogalmazó médiát, hogy maga gerjeszti a konfliktusokat ezen a „sérülékeny” területen.
Ezidáig nem érkezett válasz a minisztériumtól arra a kérdésre, milyen szempontok alapján határozták meg az idei orvosi hiányszakmák listáját.