Kancellárok kinevezését tervezi az egészségügyi államtitkár az állami kórházak élére. A tegnap felröppent hír azt jelzi, tartanak a találgatások az egészségügyi államtitkár terveivel kapcsolatban, mert kerüli a nyilvánosságot, ahol meg lehetne kérdezni, hogyan akarja átalakítani az ellátórendszert, honnan akar fedezetet teremteni az elodázhatatlan béremelésekre. Eddig vagy a sajtó teljes kizárásával, vagy egy-két kiválasztott újságíró jelenlétében említette meg, hogy vélhetően az egyetemek gazdálkodását rendbe tenni hivatott kancellárokhoz hasonló külső pénzügyi szakértőket látna szívesen a kórházak vezetői mellett is. Először a Magyar Orvosi Kamara november végi elnökségi ülésén tesztelte az ötletet, de a szűkszavú beszámolóból csak annyi derült ki, hogy az alapellátás megerősítése, a szociális ellátás leválasztása, az új budapesti kórházi koncepció, továbbá az intézmények működési feltételeit rögzítő minimumrendelet újragondolása mellett a kancellária-modell létrehozása az öt legfontosabb területet, ahol már 2016 év végéig látványos eredményeket szeretne felmutatni Ónodi-Szűcs Zoltán.
A téma hétfőn került elő ismét, amikor kórházvezetőkkel osztotta meg terveit, de a zárt eligazításról alig szivárgott ki valami. Az egyik legismertebb szakmai portál, a Weborvos is csak annyi közölt, hogy nem hangzott el sok konkrétum, de legalább jó hangulatban telt a találkozó. Az Emberi Erőforrások Minisztériumától szerettünk volna részleteket is megtudni, de mindössze azt a választ kaptuk: "A minisztérium a betegellátás színvonalának javítása érdekében valóban még felelősebb gazdálkodást és egymással való együttműködést vár a kórházaktól, ezért a minisztérium a kórházak gazdálkodásának átláthatóságát és racionalizálását segítő kancellária-rendszer tervén dolgozik".
Az egészségügyi államtitkárnak a terv megvalósításakor számolnia kell azzal, hogy a 2014. november 15-től kinevezett külső „felügyelők” tevékenységét a felsőoktatásban is sok helyen botrányok sorozata kísérte, bár kétségtelen, hogy egyéves működésük értékelése a tárca szerint azt mutatta, lefaragták a felsőoktatási intézmények tartozásait. Kivéve a betegellátást végző klinikákon.