Irak;iszlamisták;Holokauszt-tagadás;karikatúra pályázat;Zsidó Ügynökség;antiszemita támadások;

2016-01-18 06:38:00

Felszámolódik a harmadik legnagyobb zsidó közösség?

Felszámolódhat a világ harmadik legnagyobb zsidó közössége, tavaly ugyanis minden rekordot megdöntött a Nyugat-Európából, és mindenekelőtt Franciaországból Izraelbe áttelepülők száma. Iránban Holokauszttagadó karikatúra pályázatot hirdettek.

A Zsidó Ügynökség (Jewish Agency) a The Times of Israel című angol nyelvű izraeli újságban hétvégén közzétett 2015-ös adatai szerint tavaly 9880-an döntöttek a zsidó államba költözésről Nyugat-Európában. Ez a valaha mért legmagasabb szám az ügynökség szerint. A túlnyomó többség, mintegy nyolcezer ember, Franciaországból érkezett Izraelbe, 800 körüli azok száma, akik Nagy-Britanniát hagyták el. A többiek leginkább olasz, belga és dán területről érkeztek a zsidó államba.

A rekordméretű nyugat-európai zsidó kivándorlás oka az antiszemita támadások számának ugrásszerű megemelkedése és a közösségek fenyegetettség-érzetének növekedése, biztonságérzetének csökkenése. Az adatok is azt mutatják, hogy az antiszemita támadások gyakorisága és a kivándorlás mértéke szorosan összefügg. Nem véletlen, hogy a világ harmadik legnépesebb, mintegy hatszázezer főt számláló franciaországi zsidó közösséget hagyták el legtöbben, hiszen őket érte a legtöbb támadás Nyugat-Európában, rendszerint szélsőséges iszlamisták részéről. (Az első természetesen az izraeli, második legnagyobb zsidó közösség az Egyesült Államokban él.)

Már a 2015-ös év durva antiszemita terrorcselekménnyel indult, amikor a Kouachi-fivéreknek a Charlie Hebdo szerkesztősége elleni támadása után két nappal egy kóser élelmiszerboltot rohant le egy harmadik terrorista, Amedy Coulibaly foglyokat ejtett és négy személyt ki is végzett. De korábban is történtek nagyobb visszhangot kapó antiszemita támadások. 2014 májusában négy embert ölt meg egy algériai származású francia támadó a brüsszeli Zsidó Múzeumnál. Egyre gyakoribbak a zsidó iskolák elleni támadások is a toulouse-i iskola előtt elkövetett, 2012-es szörnyű mészárlás óta.

A tavaly novemberi párizsi terrortámadás után öt nappal, november 18-án zsidó tanárt késeltek meg ugyanannál a zsidó iskolánál, mint ahol egy hónappal azelőtt is próbálkoztak szélsőséges iszlamisták. Hasonlóan indult a 2016-os év is Marseilles-ben, egy zsidó származású tanárra késsel támadt a magát az Iszlám Állam hívének tartó diák, aki később úgy nyilatkozott, sajnálja, hogy nem tudta lefejezni tanárát.

Francois Hollande elnök utasítására a franciaországi zsidó intézményeket – zsinagógákat, iskolákat, művelődési központokat – rendőrök védelmezik. A franciaországi zsidóság a lakosság kevesebb, mint egy százalékát adja, a regisztrált rasszista támadások több mint fele mégis e közösséget érte 2014-ben a hivatalos adatok szerint. Natan Sharansky, a Zsidó Ügynökség elnöke a 2015-ös adatok ismeretében kiemelte: "Az, hogy rekordszámú európai zsidó már nem érzi otthonának Európát, meg kellene, hogy riassza az európai vezetőket, és fel kellene, hogy ébressze azokat, akik aggódnak Európa jövőjéért".

A franciaországi zsidók kivándorlása feszültséget szült a francia-izraeli kapcsolatokban, miután Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök az európai zsidók fenyegetettségére hivatkozva Izraelbe hívta e közösségek tagjait. A kimutatást közlő The Times of Israel szakértőkre hivatkozva közölte, a második világháború óta nem éreztek ilyen mértékű fenyegetést az európai, mindenekelőtt a franciaországi zsidók.

Holokauszttagadó karikatúra verseny

Két héttel a Holokauszt nemzetközi emléknapja (január 27) előtt, Holokauszt tagadó és gúnyoló karikatúra pályázatot írt ki az iráni főváros, Teherán önkormányzata. Az ynews izraeli portál szerint nem ez az első ilyen verseny, de ez az első alkalom, hogy a teheráni városvezetés hivatalosan hirdeti meg. A korábbi 12 ezer dolláros fődíjat 50 ezerre emelték és nemzetközivé tették a versenyt, a világ minden pontjáról várják a pályamunkákat.