Kína;robbanás;Petárdagyár;

- Nem földrengés volt, "csak" egy petárdagyár robbant (videó)

Több hatalmas robbanás rázta meg a kelet-kínai Csiangszi tartomány Kunsan faluját, ahol leégett egy petárdagyár. A detonációnak legalább egy halottja, három eltűntje és több tucat sérültje van.

A kezdeti híradások négy eltűntről szóltak, időközben egyiküket megtalálták, és bár elsősegélyben részesítették, nem tudták életben tartani. Negyvennyolc embert szállítottak kórházba.

A robbanássorozat az elmúlt éjszaka közepén, szerdára virradóra történt. A helyszíni beszámolók szerint a detonációk hatását öt kilométeres körzetben is érzékelték. Többen földrengésre gyanakodva menekültek ki a házukból, a környékbeli ablakok betörtek, egyes épületek megsérültek.

Az internetes beszámolók képein látszik, hogy a tűzoltóknak hatalmas lángokkal kellett megküzdeniük. A Sangzsao város közigazgatása alá tartozó település helyi önkormányzata válságstábot alakított. Egyik fő feladatuk a sérült épületek helyrehozatala a közelgő, több mint 20 éve nem tapasztalt rendkívüli hideg miatt.

A Hszinhua hírügynökség tudósításában kiemeli, hogy a térség több mint 300 éve hagyományos bázisa a tűzijátékok, petárdák előállításának, és az ott található 31 üzem mindegyike rendelkezik az ehhez szükséges engedélyekkel.

A hatóságok a baleset körülményeit vizsgálják, a nyomozást megkezdték, az üzem vezetőségét őrizetben tartják.
A hagyományos kínai holdújév, a Tavaszünnep az idén február 8-án veszi kezdetét. Köszöntésének országszerte elmaradhatatlan kellékei a tűzijátékok, ezért ebben az időszakban a gyárak felgyorsítják termelésüket, gyakoribbak a balesetek is.

A videót a faktor.hu tette közzé.

A kurdisztáni regionális kormányzat csapatai és a kurd milíciák arab házaik ezreit dózerolták, robbantották vagy gyújtották fel azokban az iraki falvakban, amelyekben arabok laktak, és amelyeket egy időre elfoglalt az Iszlám Állam -  állítja az Amnesty International (AI) nemzetközi jogvédő csoport szerdán közzétett jelentésében. A kurdok azzal indokolják tettüket, hogy az érintett arab falvak lakossága támogatást nyújtott a terroristáknak. A jogvédő szervezet szerint azonban a hadászati szempontból indokolatlan, szándékos településrombolás, a lakosság elűzése kimerítheti a háborús bűn fogalmát. A kifogásolt falurombolások 2014-ben, a Bagdadtól északra és nyugatra található, Ninive, Kirkuk és Diyala tartományokban, a kurdok által visszafoglalt régióban történtek.