Varga Mihály úgy fogalmazott, nem maradhat el az egészségügy fejlesztése a jövőben sem, bár emlékeztetett arra, hogy az elmúlt hat évben 500 milliárd forint forrás került a rendszerbe eszköz- és infrastruktúra fejlesztésére. A tárcavezető szerint ezzel együtt "nem lehet elégedetten hátra dőlni", hiszen a munkaerőhiány érzékelhető az ágazatban, és ha a jól képzett munkaerőt nem tudják megtartani, akkor el fogja hagyni az országot.
Varga Mihály jelezte, nem sajátságos magyar probléma a munkaerő-elvándorlás, de a megoldást a kormánynak kell megtalálni, lépést kell tartani a nyugat-európai bérekkel. A miniszter úgy fogalmazott, a kormány megpróbálja megtalálni azokat az arányokat, ahol az egyéb nagy ágazatok is megkapják a szükséges támogatást úgy, hogy közben nem veszélyeztetik a gazdaság további fejlődését.
Az elmúlt években hozott bérintézkedések, amelyeket a kormány megtett - így a bérkiegészítés, a megemelt alapilletményhez igazított pótlékok, vagy a rezidensösztöndíj - lépések segítettek ugyan az ágazat helyzetén, de nem oldották meg a problémákat, és ezzel a magyar kormány is tisztában van - mondta.
Varga Mihály emlékeztetett, hogy az idei költségvetésben is több forrás jutott az egészségügyre, így a gyógyító-megelőző kassza fejezetében 45 milliárd forinttal, a rezidensképzésre 6,8 milliárddal, a mentőszolgálat fejlesztésére és mentésirányításra 2,5 milliárd forinttal többet irányoztak elő.
Badacsonyi Szabolcs, a Szent Margit Kórház megbízott főigazgatója arról beszélt, hogy a most 250 millió forintos uniós forrásból megvalósult műszerátadással újabb fontos állomásához érkezett a kórház. Megemlítette, hogy az elmúlt években önkormányzati és fővárosi támogatással - amelynek értéke 500 millió forint volt - kisebb-nagyobb fejlesztésekkel fejlődési pályára tudták állítani az intézményt.
Az analóg technikát lecserélve öt új digitális radiológiai berendezés beszerzésével egy időben, szintén a III. kerületi önkormányzat 25 millió forintos támogatásával kialakították a gépek működtetéséhez szükséges informatikai hátteret, amely a leletezést és a képtovábbítást teszi lehetővé - ismertette a kórházigazgató.
Badacsonyi Szabolcs reményét fejezte ki, hogy a jövőben is lesz lehetőségük pályázni. Elsősorban a kórház panelépületeinek energetikai korszerűsítésére, a központi műtők megújítására, és egy új műveseállomás megépítésére szeretnének forrásokat elnyerni.