A Közbeszerzési Értesítőben megjelent hirdetményre az Átlátszó bukkant rá, ami szerint a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) által a három mobilszolgáltatóval (Vodafone, T-Mobile, Telenor) kötött 4,5 milliárd forint értékű, egyébként tavaly év végén lejárt keretszerződést eközben módosították: meghosszabbították a keretösszeg kimerüléséig, de legfeljebb 2016. december 31-ig. A lépést azzal indokolták, hogy újabb szerződést már nem tudtak kötni, az ellátást viszont biztosítani akarják.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a tegnapi kormányinfón a lap kérdésére azt mondta, véleménye szerint „a KEF rossz döntést hozott”. Hozzátette: meg kell vizsgálni a szerződéses konstrukciókat, mert csak azok esetében van lehetőség felbontásra, ahol a dokumentum erre okot biztosít vagy éppen a határideje lejár.
Külön érdekesség, hogy a Telekomot is érintő szerződést éppen azon a napon – tavaly december 17-én – módosították, amikor Kovács Zoltán kormányszóvivő bejelentette, hogy az összes minisztériumot és minisztériumi háttérintézményt a Magyar Telekommal kötött előfizetői szerződéseik felmondására utasították. Nem sokkal később azonban már pontosított és kiderült, csak a mobilinternet-előfizetéseket mondják fel.
Tegnap írtuk meg, hogy egy havonta nagyjából 50 ezer forint értékű mobilnet-előfizetést mondott fel az Ákos-ügy miatt a Magyar Telekommal a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda.
A határozatlan időre szóló előfizetés nettó értéke mindössze 50 720 forint volt havonta, és még a kabinetiroda elődje, a Miniszterelnökség köthette 2013 augusztusában. Aránylag csekély értéke ellenére ez volt a tárca legnagyobb mobilnet-szerződése, a 2013 áprilisa óta élő Vodafone-előfizetés havi nettó összege ugyanis csak 25 ezer, a 2014 januárja óta élő Telenor-szerződés értéke pedig 45 ezer forintra rúg havonta.
Ahogy lapunk is beszámolt róla, a Telekom néhány hete bontott szerződést Ákossal, mivel szerintük nem összeegyeztethető a vállalat szellemiségével az énekes Echo Tv-nek tett nyilatkozata, amelyben többek közt arról beszélt: "a nőknek nem az a dolguk, hogy ugyanannyi pénzt keressenek, mint a férfiak". A telekommunikációs cégnek először Lázár János ment neki a Kormányinfón. A Miniszterelnökséget vezető miniszter "ízlés- és véleménydiktatúrának" nevezte amit a "Telekom megengedett magának". Hozzátette, "pont egy német cégnek tudnia kellene, hogy mi az a diktatúra".