Hamis díszletek mögött pusztul az ország, szétesést látunk magunk körül – jellemezte közállapotainkat a volt miniszterelnök, a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke, amikor szombat délután megnyitotta az előző év kormányzati és ellenzéki teljesítményét értékelő politikusi beszédek sorát. Gyurcsány Ferenc Orbán Magyarországának egyik oldalán korrupt keveseket lát, a másikon viszont az „elárult és reményvesztett sokaságot”. Pártja nekik, a „Sokak Magyarországának”, a becsapott embereknek üzen ezzel a beszéddel is, amelyben felvázolja, minek kell következnie a mostani kormány leváltása után – kezdte beszédét a DK elnöke, hangsúlyozva, hogy őt és pártját nem jellemzi az utóbbi időben terjedő hitehagyottság.
Az szerinte egyértelmű, hogy a Fidesz elárulta a magyar embereket, Orbán uralma alatt „bűn lett az erény”, a politika a lopásra épül és a tisztesség a balekok luxusává vált. A DK elnöke emlékeztetett rá, hogy a miniszterelnök kegyeltjei, szurkolótársai és barátai korábban elképzelhetetlen méretekben gazdagodnak, nevek említése nélkül is egyértelművé tette, kikre gondol. A Simicska után megjelenő újakra, köztük is elsősorban a „tehetséges gázszerelőre”, Mészáros Lőrincre utalt, aki „minden másodpercben több mint ezer forintot keres, minden órában milliókat számláz ki, míg ez az évértékelő tart, többet vág zsebre, mint amennyit egy fiatal orvos egy évben megkeres” – emlékeztetett Gyurcsány, hallgatóságát és a közvéleményt arra figyelmeztetve, hogy ezeket a pénzeket minden magyar ember zsebéből veszik ki, ezért nem jut az orvosokra, tanárokra.
Kiosztotta Orbánt azért is, mert védi a munkahelyteremtést ígérő roma program körüli botrányok ellenére Farkas Flóriánt. „ Nem ellopni kell a romák pénzét és barátunknak nevezni a tolvajt”, hanem szembe kellene nézni azzal, hogy milliárdok kifizetése ellenére egyetlen cigány embernek nem lett munkája - érvelt a volt miniszterelnök. Azt mondta, ez már olyan szintű gonoszság, mint a koldus zsebébe belenyúlni. Hasonló tisztességtelenség volt szerinte az is, hogy karácsony előtt az állam nem fizette ki a tanárok díjait.
Nem kell tehát csodálkozni a kialakult tiltakozásokon – figyelmeztette a hatalmon lévőket, majd egyértelművé tette: „ha azért akartatok kormányozni, hogy szabadon lophassatok, akkor mi az ellenfeleitek vagyunk”. Az ország mostani vezetői hozzáállásának erkölcsromboló hatását még tágabbra nyitva ezt követően arról beszélt a DK elnöke, hogy ha a kormányzati körökben megengedett a lopás, az azt üzeni, nincs többé törvény, át lehet lépni a jogot és a tisztességet is. Példaként ezt követően a földprivatizáció került terítékre, konkrétan Mezőhegyes szétlopása, meg a figyelmeztetés, hogy ha vége lesz ennek a kurzusnak – márpedig egyszer vége lesz – szögezte le az ellenzéki politikus, akkor jogszerűen, tisztességesen megpróbálják visszaszerezni a szétlopott javakat. Politikai jelmezbe öltözött bűnszövetkezet vezeti az országot, az élén Orbán Viktorral – hangzott az összegzés.
2015 a menekültválság éve volt – szögezte le Gyurcsány, amikor kiderült, hogy milyenek vagyunk valójában. Odáig értik a miniszterelnököt, hogy minden politikus célja saját közösségének biztonságot teremteni, de szerinte az orbáni módszer úgy vált szélsőségessé, hogy közben nincs ellenpontja, mert nálunk senki nem hívta be a menekülteket, a DK véleménye egyben határozott, hogy közben embernek is kell maradni. Pártja szerint korlátozott, ellenőrzött és szabályozott módon Magyarország képes lenne befogadni menekülteket, sőt jól is járnánk velük, mert sok szakmában nincs elég emberünk, kevés a kamionsofőr, informatikus, orvos. Visszaidézte, hogy a nyár végén az ő házában is szállt meg kamionsofőr, aki talán nálunk maradt volna, de az ország egy része a pokolba kívánta ezeket az embereket. Távlatokban gondolkodva a DK elnöke arra figyelmeztetett ezekkel a példákkal, hogy a többségnek nem mindig volt igaza a magyar történelemben, „vidáman menetelt bele Magyarország olyan háborúkba, ahol milliókat veszítettünk” – figyelmeztetett a rossz döntések következményeire.
Demokrataként tudomásul veszik a mostani többség jogait – hangsúlyozta, de azonnal megtoldotta azzal, hogy a tavalyi évben kiderült, milyen sok fajankó kormányozza az unió több országát, köztük Magyarországot is. Orbán menekültpolitikája ugyanis oda vezet szerinte, hogy több állam megcsinálja majd a valódi európai egyesült államokat, de mi kimaradunk ebből, az előnyökből nem jut majd semmi. Orbán lehet, hogy megnyer egy játszmát – fogalmazott a DK elnöke, de elveszíti a magyar sorsot, ez pedig túl nagy ár azért, mert engedtük, hogy egy skizofrén ember hadakozzon Európával.
Kiosztotta a miniszterelnököt Oroszország-politikája miatt is, kezdve azzal, hogy nem tudni, vajon önszántából megy-e Putyinhoz a napokban, vagy raportra hívták. Arra is emlékeztetett, hogy amikor ő volt az ország vezetője, az oroszok még együttműködtek a világgal, Orbán mégis kígyót-békát kiabált rá a kapcsolatok erősítése miatt. Most viszont épp ő az, aki egy egyre inkább elszigetelődő országgal keresi a szövetséget, a gyengülő rubel, a csökkenő reálbérek, a szélsőséges társadalmi különbségek országát tekintve példának, ahol a nemzeti jövedelem több mint fele a lakosság egy százalékának kezében van. Ez veszélyes minta Gyurcsány szerint.
Ismét a belpolitikáról szólva már felvezette a hamarosan elkészülő új pártprogram legfontosabb elemeit, amikor arról beszélt, hogy a lakosság számára létfontosságú területeken, az egészségügyben és az oktatásban az állam impotensnek bizonyult az elmúlt évben. A megoldást a kormányváltás jelentheti, mert a mostani politika folytatása azt eredményezi, hogy tönkre megy a gyermekeink, unokáink jövője – figyelmeztetett a pártelnök.
A programpontok azonban itt megszakadtak, mert ezeknél is fontosabbnak tartotta a figyelmeztetést, hogy a terrorveszélyre hivatkozó állami teljhatalmat tervező politika, vagy az alkotmánybíróság „kiherélése” azok a pontok, ahol semmilyen formában nem lehet együttműködni a kormánnyal, mert aki ezt teszi, az is bűnössé válik. Gyurcsány egyértelművé tette: nem akarnak kollaborálni a bűnnel, lopással, árulással.
A Fidesz vezette koalíció sandaságaira is figyelmeztetett. Szerinte senkit ne tévesszen meg, hogy a múlt héten cáfolták a nemzeti italboltok létrehozásának tervét, a sorkatonaság visszaállítását vagy a 65 év fölöttiek utazási kedvezményeinek esetleges eltörlését, mert – mint mondta, a magánnyugdíjpénztári befizetések lenyúlása előtt még levelet is írtak az embereknek, hogy biztonságban van a pénzük.
Ezt követően a DK elnöke saját eredményeikről szólt és „mérsékelt büszkeséggel” sorolta, hogy pártja az egyetlen ellenzéki szervezet, amely 2014 óta képes folyamatosan növelni támogatottságát. Bővül országos hálózatuk, a borsodi Ormosbányán a héten alakult meg a helyi szerveztük. Ahol van lehetőségük megmutatni, mit akarnak és tudnak tenni, ott már alig maradnak le a Fidesztől – utalt a párt 15. kerületi polgármesterének sikereire.
Kicsi szúrás jött az MSZP-nek, amely liberálisozza a korábbi tagjai által létrehozott pártot, miközben a Fidesz radikális baloldalizza őket és ez így van jól – helyezte magukat középre a pártelnök, majd bejelentette, hogy az ország gyarapodásáról és európai jövőnkről szóló „Sokak Magyarországa” című programot február 13-án hozzák nyilvánosságra. Szeretnék megmutatni, hogy mi történhet Orbán és a Fidesz után, mert sokan úgy gondolják, nem elzavarni lesz nehéz őket, hanem rendbe tenni az örökségüket.
Néhány részletet elárult a programról, mindenek előtt azt, hogy abban a legfontosabb feladat az oktatás és kultúra rendbetétele, második az egészségügy és utána következik a gazdaság. Egy évtizedre előre meg kellene állapodni a pedagógusokkal, hogy kiszámítható legyen a jövőjük, vissza kellene adni az önállóságukat, vagyis meg kellene szüntetni a KLIK-et és öt éven át évi 15 százalékos, a második öt évben pedig évi tíz-tíz százalékos béremeléssel kellene javítani a pedagógusok megbecsülésén. Személyesre fordítva a szót, azt üzente Orbánnak, hogy amikor oktatásról van szó, legalább gondoljon a saját gyerekeire, „legalább apának legyen jó, ha már miniszterelnöknek ennyire pocsék”.
Az egészségügy rendbetételét még nehezebbnek nevezte Gyurcsány Ferenc, mert mint mondta, itt még több pénz hiányzik. Első körben is 3-400 milliárdra lenne szükség, de ezt a pénzt nekünk, állampolgároknak kell megfizetni - fogalmazott. Saját kormánya reformterveinek kudarcára utalva azt hangsúlyozta, hogy minden változtatáshoz először a szakma és a társadalom egyetértését kell megszerezni és csak egyéves előkészítés után lehet szó átalakításról.
Szólt még pártja új energiapolitikájáról, az alapjognak tekintett internet elérésről, befektetési politikáról, majd összegezve a kritikákat és terveket, kijelentette: új világ kell Magyarországon és a Demokratikus Koalíció készen áll rá, hogy mindent megtegyen az országért, a köztársaságért és Európáért.