vagyonnyilatkozatok;2015;

Orbán Viktor és az ő mikrobusza FOTÓ: NÉPSZAVA

- Politikusi vagyonok - Íme a fideszes "csodacsapat"

Miközben rejtélyes módon gazdagodnak, vásárolnak, milliókkal tartoznak is meg nem nevezett magánszemélyeknek egyes kormánypárti képviselők, államtitkárok és miniszterek, sőt még a legfőbb ügyész is. A megadott adatok még átláthatatlanabbá teszik a vagyonnyilatkozati eljárást, amely lazasága miatt amúgy is megkérdőjelezhető. Hétfőn nulla órakor közzétették a kormánytagok és a képviselők vagyonnyilatkozatait, így kiderült: Orbán Viktor könyvkiadásból tett szert 5,5 millió mellékesre, Kövér László házelnök anyagi helyzete alig változott, de nem él rosszul. Lázár János nagyban játszik: komoly adósságai mellett tavaly újabb földeket vásárolt, és megtakarításai is 7 millió forinttal nőttek. Szijjártó Péter szüleinek törleszti a luxusvilláját. Pintér Sándornak több mint 1 milliárd forintja van másnál, az MSZP elnökének igen pocsék éve volt, Vona Gábornak pedig alig van valamije.

Közjogi méltóságok és állami vezetők

Áder János

A köztársasági elnök folyószámláján 3 millió forinttal van több mint tavaly (körülbelül 4,5 millió forint, valamint egy 28 ezer eurós és egy 3300 dolláros megtakarítása), mint egy évvel ezelőtt. Emellett életbiztosításának értéke emelkedett: 2500 euróval ér többet, mint egy éve, akkor összesen 110 ezer euró volt. Más jelentős változás nincs az államfő vagyonával kapcsolatban. Ádernek továbbra sincs saját autója, vagy más nagy értékű ingósága, két ingatlan résztulajdonosa. Egy II. kerületi 135 négyzetméteres lakás 50 százalékos, egy kisoroszi 75 négyzetméteres ház 25 százalékos tulajdonrésze az övé. Tartós befektetéseiből származó jövedelme összesen körülbelül 2,5 millió forint, ez nem sokkal több a tavalyinál, emellett pedig egy éve vásárolt egymillió forintnyi Prémium államkötvényt is. Mivel Áder jelenleg nem dolgozik ügyvédként, így ebből nincs jövedelme, az államfői fizetését pedig a törvény határozza meg.

Kövér László

Az Országgyűlés elnöke sosem arról volt híres, hogy rengeteg földje, megtakarítása vagy értéktárgya lenne, és ezen tavaly sem változtatott. Feleségével és két gyermekével továbbra is a szigetszentmiklósi 143 négyzetméteres családi házukban laknak, amely egyben Kövér egyetlen ingatlanja is. Kocsit sem cserélt, a 2014-ben vásárolt Skoda Superbjét használja. Biztosításai viszont elég jól kamatoztak: hozománybiztosítása és életbiztosítása összesen 830 ezer forinttal gyarapodott (összértékük 3,7 millió). Bankban 2,5 milliót tart, tartozása, hitele továbbra sincs. A diplomáciai feladatainak is megvan az előnye, ugyanis emiatt ajándékokat (könyveket, dísztárgyakat) szokott kapni, amelyeknek értéke 10 és 100 ezer forint között van. Munkájához kapott laptopját egy személyi számítógépre cserélte.

Domokos László

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnökének ingatlanvagyona egy békéscsabai telek fele és egy garázs, egy 7000 négyzetméteres újkígyósi szántó, és 9/10-ed részben övé egy fővárosi, XIII. kerületi 122 négyzetméteres lakás is. Haszonélvezeti joga van ezen kívül egy 63 négyzetméteres budapesti, V. kerületi lakáson. Skodáját még 2003-ban vásárolta. Az ÁSZ elnökének emellett van megtakarítása is: hagyományos kötvényekben 5 millió forintja, prémium kötvényekben 11,7 milliója, ez utóbbi 5 millió forinttal több, mint tavaly, emellett 5 millióért vett Bónusz Magyar Államkötvényt is. Részvényei is vannak, igaz, értékük 850 ezer forintról 420 ezer forintra csökkent.

Sok alkoholt kaptak

A vagyonnyilatkozók bizonyos összeghatár felett ajándékaikat is kötelesek feltüntetni: a kapott ajándékok között a fideszes Zsigó Róbert három karton bort, illetve határidőnaplókat és tollakat tüntet fel néhány ezer forint értékben, a szintén kormánypárti Potápi Árpádnak szintén italokat és könyveket adtak összesen 200 ezer forint értékben, míg a fideszes Riz Gábor egy kínai kézműves naptárt írt bele nyilatkozatába, de értékét nem tudta megnevezni.

Befektetési jegyei 23 millió forintot érnek, 5 millióval kevesebbet, mint tavalyi vagyonbevallásakor. Akkor még volt 1,8 millió forintnyi kamatozó kincstárjegye, az idén már nincs, viszont takarékbetétje 1,2 millió forinttal, 5,9 millióra nőtt. Készpénze tavaly 900 ezer forint volt, most azonban 3,1 millió forintról számolt be. Tartoznak is neki: 7,8 millió forinttal. Juttatásként laptopot, mobiltelefont és autót kap az államtól.

Matolcsy György

A Magyar Nemzeti Bank elnöke megtartotta 150 négyzetméteres balatonakarattyai családi házát. Már nincs takarékbetétben megtakarítása – tavaly még volt 2,8 millió forintnyi volt, készpénze viszont több lett: másfélszer annyi, mint tavaly, 2,4 millió forint. Vagyonnyilatkozatában feltüntetett még 9 millió forint pénzintézeti számlakövetelést, és 52 millió egyéb kintlévőséget. Ez tavaly még csak 14 millió volt. Adóssága nincs, bankelnöki fizetése bruttó 2,3 millió forint, és 43,8 millió forint osztalékot vett fel az ő tulajdonában lévő Magyar Gazdaságfejlesztési Intézettől. A Pallas Athéné Domus Animae Alapítvány kuratóriumi elnökeként járó évi nettó 5,9 millió forintot, valamint a Pallas Athéné Domus Mentis Alapítvány kuratóriumi tagságért kapott nettó 4,2 millió forintos jövedelmét jótékonysági célra utalta át. Telefon és autó használatára is jogosult.

Polt Péter

A legfőbb ügyész továbbra is felerészben tulajdonosa egy budapesti, II. kerületi, 110 négyzetméteres lakásnak és egy teremgarázshelynek. Megvan még 30 négyzetméteres fónyi pincéje, valamint Lovason egy 700 négyzetméteres, művelés alól kivett területe, amelyen egy 16 négyzetméteres hétvégi ház áll. Polt Péter a bárdudvari szántóját megtartotta, de már nincs meg Regécen egy 3300 négyzetméteres telken álló, 75 négyzetméteres háza, ennek fele részben volt még tulajdonosa tavaly. Van egy 2014-es Opel Mokkája, 4,5 millió forintnyi Kamatozó kincstárjegye – ez félmillióval több, mint tavaly, és a múlt évi 1,5 millió után az idén már 2,5 millió forintot tart készpénzben. Számlakövetelése az előző évi 3,1 millió forintról 10,5 millió forintra nőtt, magánszemélyekkel szembeni, feleségével közös tartozása pedig az előző évhez hasonlóan ismét 5 millió forinttal csökkent, így tavaly év végén 18 millió forint volt. Polt Péter közölte azt is: az OTP-től kapott devizahitel-visszatérítést, 5,7 millió forintot, a Népszava pedig 1 millió forintos kártérítést fizetett neki. A legfőbb ügyész továbbra is tanít a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen és az ELTE-n is, előbbitől havonta bruttó 390, míg utóbbitól 230 ezer forintot kap. Legfőbb ügyészi illetménye 2015-ben összesen 25,6 millió forint volt. Polt Péter egy Volkswagen Touareggel jár, telefont, bruttó 200 ezer forint cafeteriát és 968 ezer forint „rezidenciaköltséget” kap az államtól.

Karas Monika

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnökének havi bruttó fizetése 1,3 millió forint. Az V. kerületben van egy 141 négyzetméteres lakása, felerészben tulajdonosa és haszonélvezője egy II. kerületi, 150 négyzetméteres családi háznak, amely egy 670 négyzetméteres telken áll. Karas Monikának egy 2002-ben vásárolt Renault Clio-ja és 22 millió forint készpénze van – tavaly még nem volt semennyi.

Tállai András

Az újdonsült adóhatósági vezetőnek, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkárának már 2014 végén is meglepően sok, mintegy 50 millió forint megtakarítása volt (zöme OTP befektetési alapokban), ráadásul sokakkal ellentétben neki nem volt hitele. Ez tavaly év végére 54 millió forintra hízott, hitele pedig továbbra sincs. Ő az egyik olyan politikus, aki rendszeresen kap ajándékokat, amiket be is vall: tavaly év végén könyveket, italokat és egy festményt is kapott, utóbbi állítólag 50 ezer forintot ér.

Még mindig ne adja fel, jönnek a frakcióvezetők! És az "érdekesek."

Az egészségügy háttérintézményeit nem lehet felszámolni vagy beolvasztani a minisztériumba úgy, ahogyan a Lázár János kancelláriaminiszter által összeállított listán olvasható. Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász a Magyar Hírlapnak beszélt arról, hogy az ágazat irányítási rendszerének lefejezése számtalan kockázatot rejt magában. Ha mégis megvalósul, a ciklus hátralévő részében az államtitkár minden energiáját lefoglalja majd az így keletkező aknák hatástalanítása. Az ágazat gyógyító és háttérintézményei egyébként is folytonos változások között – állandó létszámhiánnyal küszködve - működnek, s ahol nincs stabil környezet, ott nehéz minőségi javulást várni.