A felvidéki magyar közösség helyzete nem a legjobb. Robert Fico Szlovákiájában több jogfosztó törvény van hatályban, többek között a nyelvtörvény és az állampolgársági törvény, jelenleg kisiskolák tömkelegét készül bezárni a hatalom, ami a vidéki magyar oktatást rendkívül nehéz helyzetbe hozza. Ennek ellenére az Orbán-kormány egyik legstabilabb partnere a szocialista Fico rezsimje, és ennek érdekében a „nemzet miniszterelnöke” a „kényes”, (értsd kisebbségi témákat) is félretette évek óta. A Fidesz hathatós segítségével megosztott felvidéki magyarság politikai képviseletei között is válogat Budapest, az MKP-ból kivált Bugár Béla vezette Híd-Most pártot nem tekinti magyar érdekvédelemnek, csupán az MKP-t.
Március 5-én parlamenti választást rendeznek Szlovákiában, amin először immár három magyar párt méretkezik meg: a Híd és az MKP mellett egy új szereplő, a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség is beszáll a versenybe. Tekintettel az 5 százalékos parlamenti küszöbre és a 8,5 százalékos részarányra, megelőlegezhető, hogy számtalan magyar voks fog elvesztődni, miközben a Jan Slota vezette szélsőséges Szlovák Nemzeti Párt újra bejut a törvényhozásba, és ha a felmérések igaznak bizonyulnak, akkor kormányzati tényező is lehet, hiszen Fico a közvélemény-kutatások szerint koalíciós partnerre szorul minden bizonnyal: 36 százalékkal verhetetlennek ígérkezik, de nem tud önállóan kormányt alakítani.
Érdekes módon a kampányban nem szerepel a magyar kérdés, a „kényes” kisebbségi kérdéseket még a magyar politikusok is kerülik. A Budapest-partner MKP is, amely különben az autonómia ügyének megjelenítője, kerüli a témát. A magyar verseny győztese vélhetően a 2010 óta parlamenti párt, a Híd lesz ezúttal is, 7 százalék körüli teljesítménnyel. Az MKP, az előrejelzések szerint küszöb alatt marad most is. A legtöbb felmérés 3 és 4 százalék között méri az MKP-t, de olyan is volt, ami szerint 5,4 százalékot érhet el. A kereszténydemokraták támogatottsága 0,1 százalékos.