népszavazás;NVI;kopaszok;

Kedden megjelentek a demokrácia útonállói FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Kopaszok: hárít az NVI

Rend volt a Nemzeti Választási Irodában kedd délelőtt - vélekedett Pálffy Ilona az ATV-ben. A hatóság vezetője szerint ő maga semmilyen mértékben nem felelős a botrányos eseményekért: „az, hogy ők kigyúrtak, kopaszok, fehérek vagy nem fehérek, az nem tartozik arra, hogy minden állampolgárnak lehetősége van népszavazást kezdeményezni”. Szerinte a kopaszok nem akadályozták Nyakó Istvánt kérdésének leadásában, bár kétségtelen, "előtte álltak". Így pedig Erdősi Lászlóné kísérője blokkolhatta le előbb az asszony vasárnapi boltzárról szóló beadványát. 

Pálffy hozzátette: megkérdezték a „referendumőröket”, miért vannak ott, mire ők azt felelték, népszavazási kezdeményezést adnának le. A dossziéikban pedig valóban egy-egy előterjesztés volt, bár az NVI-sek azt nem nézték meg, hogy különböző beadványok voltak-e. Vélhetően ugyanaz a papír volt mindegyik kopasznál, a 444 vette észre egy képen, hogy egyikük nyitott dossziéjában ugyanaz a dokumentum volt, amelyet Erdősi Lászlóné is beadott az MSZP-s Nyakó előtt. Pálffy mindezt azzal magyarázta, hogy az iroda csak a blokkolás után vizsgálja a kérdéseket, illetve a referendum kezdeményezéséhez szükséges adatvédelmi hatósági kérelem meglétét is. Hozzátette: a kollégái többször is arra kérték a társaságot, senkit se akadályozzanak abban, hogy odamenjen a blokkolóórához, álljanak úgy, hogy mások is odaférjenek. "nekem nincs jogom ahhoz, hogy kiküldjem őket" - mondta Pálffy. Ezzel kapcsolatban azt is elismerte, elküldte a kiérkező hatóságokat, mert nem akart helyszíni intézkedést. A hatóság vezetője szerint a keddi botrány igazolta, hogy módosítani kell a törvényt, amit ő már nyáron kezdeményezett.

Az MSZP Pálffy helyett inkább Trócsányi Lászlót, "a verőemberek kormányának igazságügyi miniszterét" vonná felelősségre. A párt szerint amikor Orbán Viktor szerencsétlennek nevezte a jelenlegi törvényi szabályozást, és méltatlannak az NVI-nél lejátszódott jeleneteket, csak azt felejtette el hozzátenni: leváltja Trócsányit. Erre a Fidesz úgy reagált, a szocialisták "már másodszor csináltak balhét az NVI-nél népszavazási kérdés kezdeményezésekor, ugyanis a botránykeltésben érdekeltek". El kell kerülni, hogy ilyen helyzet előállhasson, ezért a Fidesz támogatja, hogy megváltozzon a jogszabályi környezet.

Juhász Péter nem osztja az NVI-elnök véleményét. Az Együtt alelnöke a Facebookon közölte: ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a népszavazás és európai polgári kezdeményezés rendje elleni bűncselekmény megalapozott gyanúja miatt. Juhász szerint tűrhetetlen, hogy a Fidesz verőlegényekkel akadályozza meg a magyar polgárokat abban, hogy népszavazást kezdeményezzenek. "Orbán Viktor fél a vasárnapi boltbezárásról tartandó népszavazástól, és nincs más eszköze annak megakadályozására, csak az erőszak" - írta. Molnár Zsolt szerint a kopaszok nem csak egy állampolgárt akadályoztak meg, politikai jogainak gyakorlásában, hanem a magyar demokrácia ellen intéztek támadást. Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke közölte, írásbeli kérdést intézett Pintér Sándor belügyminiszterhez, hogy hajlandóak-e fellépni e jelenséggel szemben. Hozzátette a bizottság következő ülésén arra vár majd választ a rendőrségtől, hogy miért nem intézkedtek a bűncselekmény gyanúját felvető esemény kapcsán. Ezzel szemben a Budapesti Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya tegnap lapunk kérdésére azt írta, a kiérkező egyenruhások nem látták okát az intézkedésnek, feljelentés pedig szerda délutánig nem érkezett.

Az ügyben megszólalt Erdősiné is, aki az MTI-nek küldött közleményében kifejti: nem ért egyet a vasárnapi nyitva tartással, és egyik párt sem befolyásolta véleményének kialakításában. Az asszony közügyek iránt érdeklődő magánszemélyként jellemezte magát, a társaságában érkező Fradi Security-hez köthető verőemberekről említést sem tett. Herceghalom korábbi fideszes, legutóbb függetlenként megválasztott polgármesterét az RTL Klub kérdezte a városban, mit tud a felesége kezdeményezéséről, ám Erdősi László szó nélkül elhajtott. A stáb követni kezdte, de a polgármester a polgárőrök segítségével eljutott otthonáig. A polgármester egyébként nem ment el az önkormányzat rendkívüli ülésére, ahol felesége akciójáról kérdezték volna. Később a testület közölte: pártállástól függetlenül elhatárolódnak a népszavazási kezdeményezéstől - a dokumentumot 6 képviselőből 5 aláírta, egy kivételével fideszesek. Még Gulyás Gergely is szeretné tudni, kik voltak Erdősiné kísérői. A Fidesz frakcióvezető-helyettese az ATV-ben azt mondta, még nem kérdezte Kubatov Gábor alelnöktől, aki egyben FTC-elnöke is, hogy az ő emberei jártak-e az NVI-nél, de adandó alkalommal megvitatják ezt vele.

Nincs elfogadott, vagy hatályban lévő európai uniós (EU) döntés "kötelező betelepítési kvótákról", hiszen a tagállamok kormányfői, illetve illetékes miniszterei által elfogadott két "elosztási" határozat egyike sem erről rendelkezik, a javaslat szintjén létező állandó elosztási szisztéma pedig jó eséllyel önkéntes lesz. Nagy kérdés tehát, mégis mit kíván az Orbán-kormány kivédeni a kvótaügyi népszavazással, s hogy az egyébként is súlyos alkotmányjogi aggályokat felvető referendum tárgya valójában mi, és hogy mire szolgál a kommunikációs kampányon kívül. A kételyeket sem Brüsszel, sem Budapest kommunikációja nem segít tisztázni.