FIFA;Platini;Gianni Infantino;

2016-02-27 06:58:00

Infantino a FIFA elnöke

Gianni Infantinót választották meg a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség új elnökének, ezzel új korszak köszöntött be a FIFA életébe. Legfontosabb feladata a delegáltak által elfogadott reformcsomag gyakorlatba való átültetése lesz, amely a szövetség átláthatóbbá tételét, demokratizálását szolgálja.

Maratoni szavazás után választották meg a FIFA új elnökét, az eltiltott Sepp Blatter utódát, Gianni Infantinót. A szavazási procedúra igencsak lassan haladt. A 209 helyett csak 207 szövetség rendelkezett szavazati joggal a kuvaiti és az indonéziai szövetséggel szembeni szankciók miatt. Röviddel az első fordulót megelőzően bejelentette visszalépését a legesélytelenebbnek tartott jelölt, a dél-afrikai üzletember, Tokyo Sexwale. Az első körben egyetlen kandidáló sem szerezte meg a megválasztáshoz szükséges kétharmados többséget, azaz a 138 szavazatot. Az eredmény nagyjából az előzetes jóslatokat igazolta. A svájci Infantino 88, legnagyobb kihívója, Szalman Bin Ibrahim al-Kalifa bahreini sejk 85, Ali bin al-Husszein jordániai herceg – aki már tavaly júniusban is indult – 27, a francia diplomata, Jérome Champagne 7 voksot kapott. Sokak szerint az első kör meglepetése, hogy a 45 éves sportdiplomata már ekkor az élre került. A második fordulóban már az egyszerű többség is elég volt, így végül 115 voksot gyűjtve diadalmaskodott Infantino.

Az elnökválasztás előtt elfogadták azt a reformcsomagot, amely egyebek mellett az elnök hatalmának megnyirbálását célozza. A 207 jelenlévő képviselő közül 179-en voksoltak a javaslat mellett, 22-en ellene, hatan nem adtak le szavazatot, így meglett az elfogadáshoz szükséges háromnegyedes többség. Ha a reformokat nem szavazták volna meg, azzal lényegében már az új elnököt is megbélyegezték volna, hiszen minden jelölt újításokat ígért. Amennyiben elutasították volna a dokumentumot, akkor tovább növelte volna a FIFA-ra gyakorolt nyomást az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI). „Az egység üzenetét kell küldenünk a világnak” – hangoztatta a nemzetközi szövetség ideiglenes elnöke, Issa Hayatou, aki az eltiltott és leköszönő elnököt, Sepp Blattert helyettesítette. Kiemelte, helyre kell állítani a szövetség tekintélyét.

A reform célja az, hogy szigorítsák a gazdasági ellenőrzést. A változások értelmében létrejön a tanács, amely a korrupciós ügyek kapcsán sokat bírált végrehajtó bizottságot váltaná. Az elnök összesen három mandátumot kaphatna, vagyis hivatali ideje összesen legfeljebb 12 évig tartana. Az egyes elnökjelölteket szigorú átvilágításnak vetnék alá, fizetésüket nyilvánosságra hoznák.

A botrányok, mint kiderült, a FIFA anyagi helyzetét is megingatták. A nemzetközi szövetség pénzügyi igazgatója, Markus Kattner szerint a 2018-ig terjedő időszakban 550 millió dolláros deficitre lehet számítani. Több szponzor vonta meg a támogatását, így csökkentek a bevételek. Kattner úgy vélte, csak a reformcsomag elfogadásával nyílhat esély a szövetség tekintélyének helyreállítására. Ezzel ugyanis új szponzori szerződések megkötésére nyílhat lehetőség, ami most elengedhetetlen a FIFA számára.

A reform főbb pontjai
- Az elnöknek elsősorban reprezentatív feladatkörei lesznek. A televíziós- és marketingjogok odaítélése nem tőle függ. Tagja lesz a tanácsnak, s javaslatot tehet a főtitkár személyére. Mandátuma legfeljebb háromszor négy évig tarthat.
- A tanács a végrehajtó bizottságot váltja. 37 helyett 25 tagja lesz. A grémium az operatív döntések helyett csak jóváhagyhat intézkedéseket. Tagjait szigorú átvilágításnak vetik alá, valamint szintén háromszor négy évre választhatják őket.
- A főtitkár a FIFA új „erős embere”, akit a tanács választ meg, s ellenőr. Az ő kezében futnak össze az operatív döntések szálai. Meghatározza a szövetség ügyrendjét.
- Az eddigi 26 helyett kilenc állandó bizottság marad a szövetségnél, ez az adminisztráció csökkentését szolgálja. A 209 tagszervezet nem minden képviselője kaphat szerepet a bizottságokban. Sőt, legalább a tagok fele nem a „FIFA-család” képviselői, hanem külső szakértők.
- Az ellenőrzést az etikai bizottság, illetve a jogi grémiumok végzik. Teljesen független tagjai lesznek.
- Erősödik a nők szerepe, minden konföderációnak legalább egy nőt kell delegálnia a tanácsba.
- A statútumban kiemelték, fontos cél az emberi jogok tiszteletben tartása.