Sztárok segítik Los Angelest

2016.03.10. 06:56
Stefanie Graf, Andre Agassi Fotó: David Becker/Getty Images
Los Angeles olimpiai pályázatát a jövőben egy ötvenhárom fős sportolókból álló támogató csoport fogja segíteni és megjeleníteni, közölte tegnap Janet Evans, az amerikai város olimpiai pályázati bizottságának sportolókkal foglalkozó alelnöke. A 2024-es nyári olimpiai játékokra pályázó Los Angeles Párizzsal, Rómával és Budapesttel versenyez.

Az észak-amerikai város eddig már kétszer, 1932-ben valamint 1984-ben is szervezett sikeres nyári játékokat, s jelen pályázatát a sportcsillagok felsorakoztatásával rendkívüli módon megerősítette. A 2024-es olimpia nyerteséről 2017 szeptemberében döntenek Limában.

Los Angeles most olyan legendákat nyert meg pályázata népszerűsítéséhez, mint Carl Lewis, Nadia Comaneci, Steffi Graf, és Andre Agassi. Az amerikai Carl Lewis, az atlétika koronázatlan királya, tíz olimpiai érmet mondhat magáénak, ebből kilenc aranyat, a román Nadia Comaneci 14 évesen írt tornatörténelmet Montrealban, megtörve a szovjet dominanciát a sportágban és ő volt az első olyan tornász, aki maximális tízes osztályzatot kapott az olimpiai játékokon (összesen hatszor).

A minden idők egyik legjobb, a 20. század legjobb női teniszezőjének megválasztott német Steffi Graf és amerikai férje, az ugyancsak teniszlegenda Andre Agassi is Los Angeles pályázatát erősítik majd az elkövetkező időszakban.

A négyszeres olimpiai úszóbajnok Evans szerint az ötvenhárom tagú sportolói bizottság felállításának az a célja, hogy arcot adjanak a pályázatnak, személyessé és vonzóvá tegyék az olimpiát és nyilván az, hogy hozzásegítsék Los Angelest a győzelemhez.

A bizottság 53 tagja összesen 216 olimpiai és paralimpiai érmet szerzett, amiből 142 arany. Vannak közöttük visszavonult és aktív sportolók egyaránt. A névsor lehengerlő, az említetteken kívül számos sztár csatlakozott, mint például Allyson Felix, Katie Ledecky, Michael Johnson, Michael Phelps, Venus Williams, Greg Louganis, Thiago Pereira.

Ronaldo újabb rekordja

2016.03.10. 06:55
A Real Madrid és a Wolfsburg jutott elsőként a labdarúgó Bajnokok Ligája negyeddöntőjében, miután kedd este előbbi a Romát, míg utóbbi a Gentet búcsúztatta kettős győzelemmel.

Megtört a jég. A Real Madrid 1987 óta először tudott kiejteni olasz csapatot az egyenes kieséses párharcban. Akkor a Napolit búcsúztatta a királyi gárda. Kedd este pedig a Romát ejtették ki kettős győzelemmel Zinedine Zidane legényei. Cristiano Rolando 57-szer léphetett pályára a legrangosabb európai kupasorozat egyenes kieséses szakaszában, ezzel megdöntötte Xavi 56 meccses rekordját. A portugál klasszis a csúcsot góllal ünnepelte meg, így már 13 találatnál jár a BL idei kiírásában. A háromszoros aranylabdás mellett James Rodríguez volt még eredményes, így alakult ki a 2-0-s végeredmény, s ezzel a Real Madrid kettős győzelemmel, 4-0-s összesítéssel jutott a negyeddöntőbe.

„Nehéz mérkőzésen vagyunk túl, ám végül elértük célunkat: továbbjutottunk, kapott gól nélkül – kezdte a mérkőzés után Zidane, a Real Madrid vezetőedzője. – Casemiro jól teljesített, mint ahogyan a többiek is. Lucas Vázquez is fontos szerepet vállalt, mindent belead, ahányszor csak pályára lép. Nagyon örülök James Rodríguez találatának is, az edzéseken jól ment neki, sokat dolgozott, és egy játékos lelkének egyébként mindig jót tesz, ha gólt szerez. Most már nyugodtan várhatjuk a sorsolást, immáron a pihenésen a sor.”

A madridiak hazai pályán továbbra sem kaptak gólt, így 720 perc óta érintetlen Keylor Navas kapuja, s ezzel megelőzte az Ajax és a Manchester United korábbi kiválóságát, Edwin van der Sart, és már csak Jens Lehmann (853 perc) áll előtte.

„Igazi példakép mindenki számára” – mondta Francesco Tottiról Sergio Ramos, a Real Madrid hátvédje FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/LUCIANO ROSSI

Az este legmeghatóbb pillanata Francesco Tottihoz köthető. A Roma 39 éves támadóját állva tapsolta meg a Santiago Bernabéu közönsége, mikor a 74. percben pályára lépett. Vélhetően utoljára láthattuk a legrangosabb európai kupasorozatban a rutinos csatárt. Érdekesség, a Real mezében pályára lépő Mateo Kovacic még meg sem született, amikor Totti bemutatkozott a Romában.

„Elmondhatatlan érzés lett úrrá rajtam, csodás élmény volt számomra – fogalmazott az olasz támadó. – A Bernabéu fantasztikus stadion, csak azt bánom, hogy nem játszottam a Real Madridban.”

A keddi játéknap másik mérkőzésén a Wolfsburg 1-0-ra diadalmaskodott hazai pályán a Gent ellen, s 4-2-es összesítéssel jutott a negyeddöntőben. A „farkasok” történelmük során először szerepelhetnek a BL legjobb nyolc csapata között.

„Ez egy nagy győzelem számunkra. Tudtam, hogy egyszer eljön az én időm – nyilatkozta a mérkőzés után Andre Schürrle, a győztes gól szerzője. – Nehéz mérkőzés volt, amelyen elsősorban védekezni akartunk, és vártunk a lehetőségekre. Tudtuk, hogy a Gentnek igyekeznie kell. A hajrára mindkét csapat ereje alábbhagyott, ez is a mi malmunkra hajtotta a vizet. A sikerünk megérdemelt.”

Nyolcaddöntők
Kedd
Real-Madrid-Roma 2-0 (összesítésben: 4-0)
Wolfsburg-Gent 1-0 (4-2)

Közelít az aranyhoz a Fradi

Helyreállt a világ rendje a labdarúgó NB I szerdai játéknapján: a Ferencváros a 24. fordulóban Békéscsabán elért 1-0-s győzelmével ismét 20 pontos előnnyel vezeti a tabellát. Bár erre a teljesítményre nem lehetnek büszkék a zöld-fehérek, akár már három forduló múlva bajnoki címet ünnepelhetnek.

Váratlan közjáték előzte meg a Ferencváros békéscsabai vendégjátékát. Autóbalesetet szenvedett a meccsre kijelölt bírói hármas, két tagja, Viszokai László és Becséri Gergely, szerencsére azonban könnyebb sérülésekkel megúszták. A kijelölt játékvezető, Pintér nem velük utazott, így az ő jelzésére kezdődhetett meg a 90 perc. A Fradi összeállításában a középhátvéd helyén némi meglepetésre Vladan Cukic kezdett, Pintér Ádám így előrébb került a középpályára, Gera mellé. Böde kezdett ugyan, de ezúttal hiányzott belőle az az „őserő”, amit megszokhattunk tőle. A Fradinál volt többet a labda, de igen meddő volt ez a mezőnyfölény, bosszantó pontatlanságok sora jellemezte a listavezető játékát, Thomas Doll vezetőedző több ízben is hangot adott elégedetlenségének.

A játékrész derekára feljöttek a hazaiak, kiegyenlítettebbé vált a találkozó. A meccs helyzete a hazaiak előtt adódott: Fabio adott középre, de Eccleston négy méterről sem volt képes Dibusz kapujába találni. Aztán a lehető legjobbkor, a félidő vége előtt szerzett vezetést Radó a vendégeknek: mintegy 17 méterről lőtte ki a jobb alsó sarkot. A félidőben Pintér Ádám helyett Nagy Ádám lépett pályára.

OTP Bank Liga, 24. forduló
Vasas - DVSC-TEVA 0-0
Illovszky Stadion, 1000 néző, jv: Németh Á., Kiállítva: Takács (59.)
Puskás Akadémia-Paksi FC 2-1 (0-0)
Felcsút, 708 néző, jv: Karakó, Gólszerzők: Csurko (54.), Mészáros K. (65.), ill. Hahn (84.)
Békéscsaba-Ferencváros 0-1 (0-1)
Békéscsaba, 2400 néző, jv: Pintér, Gólszerző: Radó A. (44.)
MTK-Honvéd 1-0
Dunaújváros, 520 néző, jv: Vad II, Gólszerző: Hrepka (29.)
Diósgyőr-Videoton 2-1 (1-1)
Diósgyőr, 3262 néző, jv: Solymosi, Gólszerzők: Barczi (33.), Novothny (90+1) ill. Nego (43.)
Haladás-Újpest 1-1 (1-1)
Sopron, 1000 néző, jv: Iványi, Gólszerzők: Williams (14.), ill. Jagodics (31.)

A második félidőben valamelyest felpörgött a játék, bár azért öldöklő iramról továbbra sem beszélhettünk. Radó jól mozgott, többször vállalkozott távoli lövésekre, s a teljesítménye alapján akár kiszoríthatja a kezdőből Varga Rolandot. Az 58. percben Gera lőtt a 16-os vonaláról, de a labda a kapufa mellett hagyta el a játékteret. A Békéscsaba nem játszott alárendelt szerepet, de kapura nem jelentett sok veszélyt. Igaz, a Fradi sem. Böde továbbra sem találta a helyét, de a középpálya sem szűrt valami fényesen. Nagy Ádám már hetek óta tudása alatt játszik. A Ferencváros a félidő második felében érthetetlen módon teljesen visszaállt, átadta a kezdeményezést a hazaiaknak. Doll rendkívül dühösen próbálta némi focira ösztökélni csapatát, de nem járt sikerrel. A zöld-fehérek nagy szerencséje az volt, hogy azért a Békéscsabát éppenséggel nem nevezhetjük világverő csapatnak. Így maradt a 0-1, ezzel 20 pontra nőtt a tabellán a Fradi előnye.