kormány;EU;Lázár János;válsághelyzet;

2016-03-11 06:01:00

Ismét Brüsszelt oktatjuk

Óvatosságból döntött a migrációs válsághelyzet kihirdetéséről a kormány. A kabinet Lázár János szerint a "jobb félni, mint megijedni" elvét vallja. A Miniszterelnökség vezetője tegnapi Kormányinfón arról beszélt, a belügyminiszter "nemcsak objektív feltételek fennállása esetén, hanem egyéb helyzetben is elrendelheti" ezt. A miniszter Orbán Viktor kérésére elmondta, a hétfői uniós csúcson ötórás parttalan vita kezdődött a német-török tárgyalásokon felmerült megoldási javaslatról, amit csak aznap délben ismertek meg az állam- és kormányfők, ezért a magyar miniszterelnök és Robert Fico szlovák kormányfő a vita felfüggesztését kérte.

Tegnap ismét kiderült, spekulatív várakozások alapján rendelte el az országos migrációs válsághelyzetet a kormány. Szokásos csütörtöki Kormányinfóján Lázár János kérdésre válaszolva bevallotta, a kabinet óvatosságból döntött, mert a miniszteri kar a "jobb félni, mint megijedni" elvét vallja. Pintér Sándor belügyminiszter pedig "nemcsak objektív feltételek fennállása esetén, hanem egyéb helyzetben is elrendelheti a válsághelyzetet". A Miniszterelnökség vezetője arra reagált, hogy a Magyar Helsinki Bizottság Pintér szerdai bejelentése után kommunikációs hadjáratnak nevezte az országos válsághelyzet elrendelését, mert annak jogi feltételei nem állnak fenn. Lázár megismételte, a balkáni útvonal lezárult, a határok mögött rekedt tíz, vagy akár százezer migráns reakciója kiszámíthatatlan és ez Magyarország számára biztonsági kockázatot jelent, ezért kellett a válsághelyzetet elrendelni. A kormány hallja az ellenzék és a sajtó kritikáit, "még szerencse, hogy nem terheli őket a kormányzás felelőssége" - fogalmazott a Miniszterelnökség vezetője.

Miután a miniszter szerint az elmúlt napokban nem túl színvonalas vita bontakozott ki arról, hogy a hétfői uniós csúcson Orbán Viktor vétózott-e, Lázár - főnöke kérésére - arról tájékoztatott, Brüsszelben ötórás parttalan vita zajlott arról a német-török javaslatról, amit közvetlenül a tanácskozás előtt ismertek meg az állam- és kormányfők. Mivel a török kérések további kérdéseket vetettek fel, a magyar kormányfő és Robert Fico szlovák miniszterelnök a vita felfüggesztését kérte. Ez megtörtént, még a betervezett vacsora is elmaradt. Most Donald Tusk tanácsi elnök készíti elő az új megoldást a jövő csütörtökön kezdődő újabb találkozóra. Lázár szerint akkor pont kerülhet az ügy végére, annál is inkább, mert a törökök javaslata több támogatandó részt tartalmaz. Az, hogy Törökország újabb 3 milliárd eurót kér a migránsválság kezelésére, a kormány szerint egyáltalán nem elvetendő szempont, de Magyarország elsősorban a balkáni országok illegális migrációval szembeni védekezéséhez juttatna uniós forrásokat, például Szerbiának Macedóniának és Bulgáriának.

A török kormány által kért vízummentességről azt mondta: Magyarország polgárai jelenleg is vízum nélkül léphetnek be Törökországba, ezért nem lennének a viszonosság elve ellen. De a vízummentesség, illetve könnyítés elsőként Ukrajnának, ezen belül a Kárpátalján élő magyaroknak járna. Szó sem lehet arról, hogy Ukrajna nem kaphat vízumkönnyítést, ha Törökország esetében fölmerül ilyen - fogalmazott. Hozzátette: "Magyarország kiáll Ukrajnáért".

Lázár szerint az Európai Bizottság a jövő héten javaslatot tesz az uniós kvótakérdésre és a menekültügy újjászervezésére, ha ez így lesz, Magyarország önálló javaslattal él majd, amiről jövő szerdán, a testület javaslatának ismeretében rendkívüli ülésen dönt majd a kormány. A miniszter arra figyelmeztetett, a bevándorlók cseréje szíriai menekültekre számos kérdést felvet, és az jó pár uniós állam mellett emberi jogi szervezetek tiltakozását is kiváltotta.

A hétfői brüsszeli csúcs egyik legfontosabb döntésének nevezte, hogy lezárták a nyugat-balkáni útvonalat, amit természetesen korábban mi szorgalmaztunk, az Unió viszont tétlen volt. Most sem az Európai Tanács, hanem az országok döntöttek így, és ezzel kész helyzet elé állították az EU-t - emlékeztetett a kancelláriaminiszter. Megismételte, amit Pintér már tegnapelőtt bejelentett, egyelőre nem épül határzár a magyar-román szakaszon, az ország határaihoz egy hét alatt kevesebb mint ezer ember érkezett. Magyarországon jelenleg naponta pár száz illegális bevándorló tartózkodik, Lázár szerint ezzel a társadalom elvárásainak megfelelő munkát végez a kormány. A keleti határnál befogadóállomásokat is bezárhatnak, részben a települések kérésére. Tárgyaltak Szentgotthárd és Körmend önkormányzatával, utóbbi városban akár ideiglenes őrizetet is biztosítana a kormány, ha szükséges. Mindenkit megnyugtatott, az itt lévő menedékkérők vagy menekültek nem kaphatnak magasabb ellátást, mint egy magyar állampolgár. A bevándorlóknak pedig dolgozniuk kell - döntötte el a kabinet.

Köznevelési kerekasztal

Palkovics László húsvét után teszi meg a konkrét javaslatait a közoktatás átalakítására. Az államtitkár akkor számol be az oktatási kerekasztal munkájáról. A kancelláriaminiszter azt kérte a tiltakozó pedagógusoktól, tiszteljék meg részévtelükkel a kerekasztalt. Július 1-től átalakítják a Klik működését, a központ március végéig az összes tartozását kifizeti, a nyugdíj előtt álló pedagógusok bérét pedig jövő év elejéig rendezik.

Március 15

Március 15-én, a Múzeum körúti Orbán-beszéd helyszínétől nem messze ellenzéki tüntetés lesz. Lázár emlékeztetett: a rendőrség szerint nem szerencsés egymáshoz közel két, ellentétes rendezvényt engedélyezni. A bíróság ezt másképp gondolta, amit a kormány tiszteletben tart. Azt kérik viszont az ellenzéki tüntetőktől, adjanak lehetőséget azoknak, akik a miniszterelnököt szeretnék hallgatni, aki pedig tüntetni szeretne, annak ezt biztosítsák.

Áder vétója

Nincs joga és lehetősége kommentálni a döntést, azt tiszteletben tartja a kormány - így reagált a kancelláriaminiszter arra, hogy Áder János államfő normakontrollra elküldte az Alkotmánybírósághoz az MNB-alapítványok pénzét érintő törvényt és a postatörvényt. Lázár szerint a postatörvénybe már beleépítették az adatvédelmi hatóság elnökének az észrevételeit, így abból nem lesz gond. A köztársasági elnök itt csak a visszamenőleges hatályt kifogásolta, tartalmi problémái nem voltak. Ami az MNB-pénzek alkotmányos aggályait illeti, az jó vita, ami arról szól, hogy mi a fontosabb, az adatok átláthatósága, vagy egy ország pénzügyi biztonsága. Az Ab ennek a vitának a végére tehet pontot, húzhatja meg a határt.

Altus

Ha nincs mutyi az Európai Bizottság és az Altus Zrt. között, akkor érthetetlen, miért nem hozzák nyilvánosságra a Gyurcsány Ferenchez köthető cég uniós megbízási szerződését - mondta Lázár János. A DK elnöke erre Facebook-oldalán reagálva közölte, nemrég - megunva a rágalmakat - feljelentette magát Polt Péternél, aki bűncselekmény hiányában elutasította a feljelentést. A volt miniszterelnök szerint két lehetőség van: vagy a Fideszhez köthető legfőbb ügyész is a bizottsággal "mutyizik", vagy a kancelláriaminiszter politikai okból folytat alaptalan rágalomhadjáratot.

Trócsányi László

Az igazságügyi miniszternek nem kell lemondania azért, mert a nevével is fémjelzett ügyvédi iroda állami megbízásokhoz jut, a tárcavezető ugyanis szünetelteti a praxisát. A Miniszterelnökség vezetője arra érdemben nem válaszolt, ha ezt most így gondolják, annak idején a Fidesz miért támadta, mondatta le Kiss Elemért, Medgyessy Péter kancelláriaminiszterét, amiért ügyvédi irodájával szerződött a kormányzat, pedig az a miniszter is szüneteltette saját cégbeli tevékenységét.

Hiteles információkat vár Harangozó

Az MSZP a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet országos elrendelése miatt kezdeményezte a honvédelmi és rendészeti bizottság összehívását. Harangozó Tamás, a testület szocialista alelnöke közölte, a Belügyminisztériumnak és a Honvédelmi Minisztériumnak számot kell adnia arról, pontosan milyen indokok alapján döntött a kormány a válsághelyzet kihirdetéséről. A politikus szerint a tárcáknak megalapozott és hiteles információkkal kell igazolniuk az egész ország területére elrendelt rendkívüli intézkedés szükségességét. Harangozó arra is kíváncsi, milyen konkrét rendkívüli intézkedések bevezetését tervezik a következő hetekben.