MSZP;Tóbiás József;Szanyi Tibor;MSZP választmányi ülés;

2016-03-19 12:04:00

Szanyi lenne Tóbiás utóda - Összeült az MSZP (Fotók)

Szanyi Tibor az MSZP szombati választmányi ülésén hivatalosan is bejelentette indulását a párt elnöki tisztségéért a júniusra tervezett tisztújításon. Az EP-képviselő mellett Harangozó Tamás frakcióvezető-helyettes is kihívója lesz az ugyancsak induló Tóbiás József pártelnöknek, a pécsi Tóth Bertalan frakcióvezető-helyettes és Molnár Gyula, a XI. kerület korábbi polgármestere pedig még csak fontolgatja, hogy indul. A szocialisták választmányi ülésén többek között szó volt még a vasárnapi zárva tartással kapcsolatos népszavazási kezdeményezésről, és a kopaszok februári akciójáról az NVI épülete előtt. A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK!

Tisztújítás az MSZP-ben

Botka László választmányi elnök közölte, a választmány egyhangúlag meghozott döntéssel elrendelte a párt kétévente esedékes felmenő rendszerű tisztújítását, a párt országos vezetőségét megválasztó kongresszust június 25-re hívták össze. Közölte, hétfőtől a helyi szervezetekben kezdődik meg a tisztújítás, ami megyei szinten folytatódik majd. 

Botka László elmondta, hogy az MSZP alapszabálya szerint minden helyi, megyei vagy országos tisztségre pályázónak pályázatot kell benyújtania, hogy mivel tud hozzájárulni a sikeresebb munkához és a közös célhoz: "az Orbán-rezsim lebontásához, az új magyar köztársaság, az új magyar demokrácia felépítéséhez". Jelezte azt is: a választmány egyhangúlag kiállt amellett, hogy a mostani tisztújításnak nem szabad a személyi csatákról, a pozícióharcokról szólnia.

"A legnagyobb ellenzéki pártként a mi kötelezettségünk, hogy a két év múlva esedékes választásokon valódi demokratikus alternatívát tudjunk nyújtani az Orbán-rendszerrel szemben" - mondta. 

Szanyi elnök akar lenni

Szanyi, az MSZP EP-képviselője az ellenzéki párt választmányának budapesti ülését megelőzően tartott sajtótájékoztatóján mondta: a magyar baloldal és Magyarország sorsa úgy kapcsolódott össze a történelemben, hogy "amikor a baloldali gondolat magasan szállt, akkor általában az országnak is jól ment, amikor pedig a baloldali gondolkodás ellaposodott, annak az ország is kárát látta".

Szanyi Tibor ezért azt szeretné, ha az elnökségi kampány arról szólna, miként lehetne javítani Magyarország helyzetén és az MSZP hogyan tehetne szert vezető szerepre. Az ellenzéki politikus sajtótájékoztatóján egy "Apa, kezdődik!" című kiáltványt ragasztott az MSZP választmányi ülésének helyszínéül szolgáló Villányi úti konferenciaközpont épületére, amivel - mint mondta - ahhoz hasonlóan kívánja felhívni a figyelmet a párt és Magyarország megújításának fontosságára, ahogy ötszáz éve Luther Márton is fellépett Wittenbergben.

Közölte, elnöki programja a modern európai baloldali gondolkodás három sarokpontjára épül: az oktatás-, az egészség- és a gyermekügyre. "Mindenütt, ahol baloldali kormányok tudtak alakulni, ezen a három ponton támaszkodó elképzeléseken indultak el" - fejtette ki. Szanyi Tibor kérdésekre válaszolva elmondta, elnökké választása esetén megtartaná brüsszeli EP-képviselői mandátumát, továbbá a 2018-as parlamenti választási kampányban nem jelöltetné magát miniszterelnöknek.   

Ahogy a Népszava is beszámolt róla, míg a pécsi Tóth Bertalan frakcióvezető-helyettes, Molnár Gyula, a XI. kerület korábbi polgármestere állítólag még csak fontolgatja, Harangozó Tamás frakcióvezető-helyettes már be is jelentette, június 25-én az MSZP tisztújító kongresszusán kihívója lesz az ugyancsak induló Tóbiás József pártelnöknek.

Harangozó is csatába száll. FOTÓ: Népszava/Tóth Gergő

Harangozó is csatába száll. FOTÓ: Népszava/Tóth Gergő

Harangozó az Origónak adott interjúban arról beszélt: új víziókkal hozná vissza az MSZP-t a sírból, mert nem utópia a 2018-as győzelem, de ehhez teljesen új stratégia kell. Neki van: először is rendbe tenné a pártot, feltornászná a támogatottságát 30 százalék közelébe, árnyékkormányt alakítana, amelynek élére, miniszterelnök-jelöltként, Botka László szegedi polgármestert, a párt választmányának elnökét javasolja. 

Botka nem a tisztséghez ragaszkodik

A tisztújításra vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva Botka László az ülés után azt mondta, a júniusi kongresszus nem foglalkozik a 2018-as miniszterelnök-jelölt kérdésével. Jelezte: a legutóbb az került bele az alapszabályba - általa is nagyon támogatott módon -, hogy előválasztáson választják ki a kormányfőjelöltet. Hozzátette: 2012 óta választmányi elnök, két kongresszuson is egyhangúlag választották meg. Úgy folytatta: nem párttisztséghez, hanem feladathoz ragaszkodik. Jövő héten indulnak a jelölések, megvárja az első kört, hogy tudja, mit gondolnak az ő szerepvállalásáról az alapszervezetek, és utána hozza meg a döntést, milyen tisztségben tudja a legjobban segíteni az MSZP munkáját - közölte Botka László. Egy másik kérdésre, miszerint több tisztségre is pályázhat, azt mondta: többféle módon tudja segíteni az MSZP-t.

Kopaszok akciója az NVI előtt

Botka László az ülés kezdetén szóba hozta az NVI előtt februárban történt atrocitást, amikor is a vasárnapi zárva tartással kapcsolatos népszavazási kérdés benyújtásában akadályozták meg Nyakó Istvánt az NVI épülete előtt álló kopaszok. "A Fidesz fizikai erőszakkal próbálja megakadályozni azt, hogy a demokrácia egyik legalapvetőbb és legősibb intézménye működjön Magyarországon. Ez jóval több, mint az MSZP és a magyar baloldal ügye, ez minden demokrata ügye - hangsúlyozta, hozzátéve:konkrét bizonyítékok vannak arról, mi történt február 23-án az NVI előtt, ez pedig megerősíti azt, hogy a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) a jogszabályokkal ellentétes döntést hozott, ezért felszólította a bizottságot, hogy semmisítse meg korábbi döntését, és tegye lehetővé, hogy a magyar választópolgárok népszavazáson dönthessenek a vasárnapi boltzárról.

Az ülésen lejátszottak egy, a február 23-án történtekről ipari kamerával rögzített, vágott videót is. Tegnap a Bors tette közzé azt a felvételt, ami bizonyította Nyakó István elsőbbségét az NVI előtt. Az események egyik főszereplője - akit a Kúria szerint is akadályoztak jogai gyakorlásában a népszavazási kezdeményezés benyújtásában - szintén felszólalt az ülésen.

Lukács Zoltán, az MSZP alelnöke a látottakat úgy kommentálta, hogy az NVI előtt összegyűlt férfiak először Erdősi Lászlóné - a vasárnapi boltzárral kapcsolatban először népszavazási kezdeményezést benyújtó nő - kísérőjét sem engedték be. Miután telefonáltak, bemehetett a fiatal férfi - közölte.

Lukács Zoltán szerint az is látszik a felvételeken, hogy döntő pillanatban az egyik férfi megfogta Nyakó István vállát és visszahúzta.   Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője megerősítette: a nyilvánosságra került új bizonyítékok alapján választási csalás történt, ezért követelik, hogy a NVB vonja vissza korábbi döntését, és hagyja jóvá a szocialisták vasárnapi boltzárral kapcsolatos kezdeményezését. Reményét fejezte ki, hogy a rendőrség intenzíven nyomozni fog a megrendelő után is.

A pártelnök azt is megismételve, hogy az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának összehívását követelik, hogy világos legyen Kubatov Gábor Fidesz-alelnök, az FTC elnöke, aki kapcsolatai révén irányítója a Fradi összes szervezetének, adjon számot arról, milyen kapcsolatban áll az NVI előtt megjelentekkel.

Segítenék Pukli akcióját

Az MSZP egyeztetést kezdeményez a szakszervezetekkel, és már a jövő héten olyan törvénymódosítást nyújt be, amelynek révén legitim módon lehet csatlakozni a pedagógusok március 30-ra tervezett egyórás sztrájkjához - közölte az ellenzéki párt elnök-frakcióvezetője az ülés után. Tóbiás kijelentette: elfogadhatatlannak tartják, hogy a hatalom fenyegesse azokat, akik csatlakoznak ehhez a kezdeményezéshez. A pártelnök közölte: az egyeztetéseket Kordás Lászlónak, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnökének segítségével folytatják le. 

Tóbiás indul 2018-ban

Tóbiás József azt mondta, még nem volt ideje hivatalosan is bejelentenie, hogy indul a pártelnökségért. Jelezte ugyanakkor, amikor 2014-ben megválasztották, azt mondta, 2018-ig kívánja végrehajtani programját. Ő is pályázatot ír majd, illetve megszerzi az 1500 támogató aláírást - tette hozzá, jelezve azt is, hogy emellett elnökként a pártot is irányítania kell.