Nincs esély olyan változtatásra, hogy a Fidesz stratégiái visszatérjenek a korábbi, értékalapú politizáláshoz, amelyben a polgári Magyarország még nem csupán politikai termék volt – véli Török Gábor. Szerinte változás csak összeomlás esetén képzelhető el. „Hasonlítsuk csak össze Wermer Andrást és Habony Árpádot. Előbbi is nagyon sokat tudott a mosóporeladás módszereiről, talán többet is, mint utóbbi, de neki a polgári Magyarország nem terméket jelentett, nála nyilvánvaló volt az elvi elköteleződés. Ez Habony Árpádról egyáltalán nem mondható el. A habonyi logika szerint nincs visszaút, ráadásul ez a mostani politika rendkívül sikeres" - mondja az elemző, hozzátéve: „A Fidesz vagy így lesz sikeres évekig, vagy így megy neki a falnak.”
Török szerint elképzelhető, hogy lesznek, akik dezertálnak, de "Orbán Viktor a semmiből olyan centrális erőteret hozott létre, amilyenre demokratikus keretek között nincs példa", és "nincs az a Lázár János vagy Rogán Antal, aki ennek keresztbe tudna feküdni". És ez a rendszer most már így is marad, még akkor is, ha Török szerint "káros lehet számukra, hogy teljesen lecserélődött a társadalomban a Fideszről alkotott kép." Mert míg az első Orbán-kormány alatt a pártot vitatott, de sokak által elismert politikusok jelenítették meg, mint Szájer József, Kövér László vagy Áder János, mostanra Habony Árpád, Németh Szilárd, Andy Vajna, Rogán Cecília neve fonódik össze a Fidesszel, s ők teljesen más arcot adnak a pártnak - véli Török.
Szerinte az újakat valóban a hatalom és a vele járó előnyök motiválják. "Ameddig Orbán ezt biztosítani tudja számukra, azaz megnyeri a választásokat, és el tudja osztani a zsákmányt, addig mögötte lesznek. Akkor lesz gond, ha a rendszer meginog mondjuk a 2018-as vagy 2022-es választások idején. Orbán számára a legnagyobb veszély a varázstalanodás. Nem véletlen, hogy az utóbbi időben egyértelművé tette, továbbra is ő indul a miniszterelnökségért, nem akar még távozni az élről" - fogalmazott a politikai elemző, kijelentve, hogy az Orbán-rendszernek nem lehet más vége, mint a bukás.
Az elemző úgy véli, hogy a '98-as választási győzelem idején a kormánypárt vezetősége hitt a polgári Magyarország eszmében, és főként a 2002-es vereség tanulságaként változtattak irányt, ennek megfelelően politizálnak ma lényegesen cinikusabban és realistábban. "Ha van valami, amit az újkori magyar politikatörténetben szívesen megváltoztatnék, az a 2002-es választás eredménye lenne" – összegez, szerinte ugyanis 2002-ből nagyon rossz tanulságokat szűrt le a Fidesz, és az akkori szocialista pártnak sem tett jót, hogy azzal a politikával választást nyerhetett.
Török az interjú végén a Fidesz népszerűségvesztéséről beszélt. Szerinte azt mondani, hogy nincs kormányváltó hangulat, igaz lehet abban az értelemben, hogy nincs politikai megtestesülése. De egyre erősödik az ellenérzés, ez teljesen nyilvánvaló. "2010-hez képest rengeteget fordult a világ, s akik még fideszesek is maradnak, egyre inkább problémának látják ezeket az ügyeket. Persze ők azt mondják, hogy a Fidesz sokkal több jót tett az országért, mint az előtte kormányzók, de már ők sem kritika nélküliek. Közvélemény-kutatásokkal az amortizáció nem minden formája mutatható ki" - fogalmazta meg a konklúziót Török Gábor.
A teljes interjút ide kattintva olvashatja!