Párhuzamos valóságok címmel tette közzé a Szociális Ágazati Sztrájkbizottság az államtitkárság sikerjelentését és a saját véleményét a tárgyalásokról, tegnap pedig az új Szociálpolitikai Tanács létrehozásának előkészítését kifogásolták a tavaly év végén létrehozott Szociális Ágazati Érdekegyeztető Fórum munkavállalói oldalán ülők.
A sztrájktárgyaláson sokadszor is kiderült, hogy a szociális területen dolgozók követelését az egészségügyi bértábla rájuk is érvényes kiterjesztéséről a kormány elutasítja, a sztrájkbizottság szerint viszont a dolgozóknak elegük van a pótlékokból, normális béremelést akarnak elérni. Leginkább az verte ki a biztosítékot, hogy a munkaidő elszámolásáról év végén már megszületett egyezséget az államtitkárság felrúgta. A jogszabály-tervezetekből akkor azt lehetett kiolvasni, a kormány megértette és elfogadta, hogy az ágazatban dolgozók számára előnyösebb, ha a munkaközi szünet a munkaidő része lesz, hiszen pihenőt a dolgozók nem tudnak tartani, a felszámolt plusz idő miatt ugyanakkor sokszor órákkal később jutnak csak haza.
A megegyezés ellenére a kormány előbb egy év haladékot adott magának a módosítás bevezetésére, majd váratlanul bejelentette, egyáltalán nem támogatják a munkaközi szünet beépítését. Helyette azt javasolták, az egész kérdésről tárgyaljanak tovább az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanácsban. A halogató trükköknek a humántárcától már megszokottnak tekinthető újabb sorozata és a bérhelyzet viszont már a szociális szférában is kezdi meghaladni a dolgozók türelmét. Mivel tavaly jogerős bírósági döntést tudtak kiharcolni a még elégséges szolgáltatásokról, bármikor munkabeszüntetést tarthatnak. Erről a közeli hetekben dönt az ágazati sztrájkbizottság.
Tegnap a februárban létrehozott Szociális Ágazati Érdekegyeztető Fórum egy új Szociálpolitikai Tanács létrehozásának államtitkársági terveiről vitázott. A 2005-ben alapított, a szakma minden területét átfogó korábbi Tanácsot az Orbán-kormány évek óta nem működteti. A névben azonos, összetételében azonban más elven, kollégiumi rendszerben működő szervezet létrehozását a szakszervezetek érdemben nem tudták véleményezni, mert a meghívott háromból kettő nem kapta meg a szöveget. A Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete igen, de mire el tudták mondani kritikájukat, Nyitrai Imre helyettes államtitkár már rég otthagyta a megbeszélést. Nem véletlen, hogy a minisztériumi közleményben erről nem is ejtenek szót, csak azt tudatják, hogy a Fórum résztvevői megismerhették az állami fenntartású szociális és gyermekvédelmi intézményrendszer működését. Azt, amit maguk is ismernek.