A Reuters és a Ria Novosti hírügynökségek szerint az Aszad-csapatok és szövetségesei össztűz alá vették a terroristák állásait, a dzsihádistákat visszaszorították a városközpontba. A terrorcsoport felmérhetetlen károkat okozott az ókori városban, lerombolta a templomokat és porrá zúzták az ókori Szíria és az emberiség történetének felmérhetetlen értékű több ezer éves relikviáit.
Amennyiben igazak a szír állami televízió bejelentésére és képsoraira támaszkodó hírek, akkor a kormányerők egyik legnagyobb győzelmük küszöbén állnak, az IS kiűzése Palmürából egyik legnagyobb fegyvertényük lehet. A Londonban székelő szír emigráns szervezet, az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja azonban cáfolta az előretörést, állítva, hogy a kormányerők csupán a városhoz közeli, délnyugati területeket érték el.
A szír kormányerők az orosz légierő támogatása mellett március 7-én kezdték meg Palmüra ostromát. A város nemcsak kulturális értéke miatt fontos, hanem mert birtoklása a szíriai sivatag felügyeletével ér fel. Ez egy 30 ezer négyzetkilométeres terület Palmüra és az iraki határ között, birtoklása elvágja egymástól az IS szíriai és iraki területeit.
A palmürai szír offenzívával párhuzamosan az iraki hadsereg az amerikai vezetésű nemzetközi koalíció légi támogatásával megkezdte az Iszlám Állam kezén lévő Moszul város ostromát. A hadművelet célja a város és a körülötte lévő Ninive tartomány visszahódítása. A hadsereg egyelőre elfoglalt több falut a Moszultól keletre lévő Mahmúr város környékén, de mind az iraki kormányzat, mind az amerikai parancsnokság elhúzódó harcokra számít. Moszult 2014 nyarán foglalta el a terrorcsoport, pillanatnyilag a legnagyobb ellenőrzésük alatt lévő város.