Orbán Viktor;vagyonosodás;nyilvánosság;Juhász Péter;Együtt;

Juhász Péter és Szigetvári Viktor a fehérvári tiltakozáson FOTÓ: MTI/BODNÁR BOGLÁRKA

- A miniszterelnök gyáva elszámolni

"Biztosan nem fog kiállni, ő túl gyáva ehhez" - mondta lapunknak Juhász Péter miután az Együtt keddi, székesfehérvári demonstrációján felszólította Orbán Viktort, álljon ki a nyilvánosság elé, és számoljon el a vagyonosodásával, a vagyoni helyzetével, a családja vagyonával, illetve válaszoljon az újságírók és az állampolgárok ezzel kapcsolatos kérdéseire. 

A párt alelnöke kifejtette: a kormányfő immár 10 éve nem áll a nyilvánosság elé, kizárólag olyan emberekkel hajlandó beszélni, akiket ő fizet, az ő propagandagépezetének kiszolgálót, "senki nem tehetett fel neki olyan kérdést, ami valójában kérdés lenne". Juhász arra kíváncsi, hogy Orbán igazolványában mi szerepel lakcímeként, mivel szerinte a miniszterelnök "sem a felcsúti házban, sem sem a Cinege utcában nem lakik". Hozzátette, meggyőződése, hogy Orbán a hatvanpusztai birtokon él, bár ő ezt tagadja. Ám a területet a kormányfő édesapja, id. Orbán Győző CZG Kft.-jétől Mészáros Lőrinc bérli pontosan annyiért, amennyiért a cég megvette a birtokot.

A tüntetés apropója is Hatvanpusztához kapcsolódott: a fehérvári a kormányhivatal épületében zajlott ugyanis az a földárverés, amelyen egy olyan alcsútdobozi ötszáz hektáros földszelvényt is értékesítettek, ami közvetlenül határos a hatvanpusztai majorsággal. A területet eddig Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester Búzakalász 66 Kft.-je bérelte az államtól. A mostani árverésen is a gázszerelőből lett milliárdos került ki győztesen: a majorral közvetlenül határos, 35 hektáros területért végül 44,4 millió forintot fizetett. A nagy sajtóérdeklődés mellett zajló árverésen a tüntetés résztvevői és a politikusok - köztük Gőgős Zoltán és Molnár Roland MSZP-alelnökök - is megjelentek. Az árverés végén "tolvaj" bekiabálással kommentálták a földtulajdon megszerzését. A licitáláson Mészáros nevében az a Vörös József járt el, aki több szálon is köthető a Puskás Akadémiához: 2012 márciusa óta tagja az akadémia elnökségének - közvetlen felettesei Orbán és Mészáros -, illetve ő a Puskás jogi szakértője is. Emellett az ügyvéd korábban tagja volt a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (Mavir) felügyelőbizottságának, jelenleg pedig ugyanitt az igazgatóságban van pozíciója.

Ezzel a kormányfő köreinek kezébe került gyakorlatilag minden olyan terület, amely körülöleli a hatvanpusztai birtokot. Az egykori Habsburg-majorról pár évvel ezelőtt Ferenczi Krisztina írta meg, hogy azt vélhetően nem Mészáros hasznosítja, az épületeket Orbán ízlése szerint újították fel. A felcsúti polgármester egyébként az egykori oknyomozónak kijelentette: mezőgazdasági gépeit tárolja a területen, ezeknek azóta sem látták nyomát. A múlt héten lapunk megkérdezte Mészárost, pontosan mire is hasznosítja a 10 évre bérbevett majorságot, tartja-e magát ezzel kapcsolatos korábbi állításához - válasz egyelőre nem érkezett. Ferenczi szerint a kormányfő gyakran megfordult a birtokon Lévai Anikóval, s Orbán feleségének könyveit is látni vélte az egyik épületnél. Hatvanpuszta ügye akkor került újra a figyelem középpontjába, amikor a miniszterelnök február végén egy olyan fényképet tett közzé a Facebookon, amelyen Nárcisz nevű kuvaszával pózolt. Később kiderült, a kutya gazdájaként fiát, Gáspárt jegyezték be, "lakcíme" pedig Hatvanpusztán van.

A népszavazás előválasztásnak is beillik

Az állami földek eladása a rendszerváltás óta eltelt időszak legnagyobb gazembersége, kétmillió hektár nagyon értékes állami földterületről van szó, ez pedig nem kerülhet fideszes érdekkörök kezébe, amelyek kizárólag csak a saját gyarapodásukra használják a földeket - mondta Gőgös Zoltán miután Kész Zoltánnal bejelentették, közösen gyűjtik a szocialisták állami földek eladásával kapcsolatos, és a független képviselő kétmillió forintos bérplafonnal kapcsolatos népszavazási kérdéséhez szükséges 200-200 ezer aláírást. Az MSZP alelnöke hozzátette, a hatalom nem nyugszik, a következő a halastavak és gyümölcsösök eladása lesz, majd az erdők következnek. Jelezte: az aláírásokat július 3-ig kell leadni, éppen ezért már kedden elindult a gyűjtés, mert szeretnék, ha még idén, vagy legkésőbb jövő tavasszal meg lehetne tartani a népszavazást. Kész szerint a népszavazáson arról mondhatnak véleményt az emberek, hogy elegük van-e "az Orbán-Habony-rezsimből, elegük van-e ebből a szkinhed-kormányból". Hozzátette, ez a népszavazás fontos ahhoz, hogy 2018-ban változás legyen: ha nem lesz sikeres a népszavazás, 2018-ban elveszik az ország. "Az embereknek elegük van az arroganciából, az urizálásból, a lopásból, hogy ellopják a földeket, hogy kistafírungozzák a különböző médiumokat" - mondta a képviselő. A bejelentés kapcsán Tóbiás József kijelentette: az ellenzék által kezdeményezett népszavazásokat előválasztásnak lehet tekinteni, amelyen az emberek elmondhatják, jó irányba mennek-e a dolgok. Az MSZP elnöke úgy fogalmazott, a Fidesz fél, hogy az emberek elmondják a kormányzásáról a véleményüket, ezért akadályozza azt, hogy a népszavazást lehessen tartani: "ahogy a közösségi térben nem lehet elhallgattatni milliók hangját, a népszavazást sem lehet megakadályozni" - jelentette ki.

Folytatódik a lejáratás

A Fidelitas is folytatja Juhász Péter lejáratását: a Fidesz ifjúsági szervezete a Facebookon arra volt kíváncsi, hogy az Együtt alelnökének "mibűl" telik drága okostelefonra. A fotó alá annyit írtak: "nem vagyok hajlandó szegényen élni, mert szegényen élünk Magyarországon" - mint kiderült, az alapképet a 444-től lopták el. Ezzel kapcsolatban Juhász lapunknak nevetve csak annyit mondott: részletre vette a készüléket. A politikus ellen nemrégiben Fidesz-közelivé vált TV2 is lejárató akciót indított, miután vagyonosodási eljárást kezdeményezett a kormányfő és felesége, Lévai Anikó ellen. A Tények tendenciózusan megvágott riportban igyekezett hazugnak beállítani Juhászt mondván: "luxusban él, de adományokat kér". A Fidesz pedig közölte: ők is vagyonosodási vizsgálatot kezdeményeznek Juhász ellen, mert a politikus "az elmúlt időszakban nem tisztázta magát, sőt egyre több kérdés merült fel vagyoni helyzetével kapcsolatban” - indokolt akkor Hollik István, a Fidesz–KDNP országgyűlési képviselője. Reagálásában Juhász jelezte: szívesen áll az eljárás elé, és részletesen beszámolt arról, milyen jövedelmei vannak.

A brüsszeli terrortámadások áldozatairól és Pozsgay Imre haláláról emlékezett meg Kövér László, az Országgyűlés elnöke kedden a parlamentben. A napirend előtti felszólalásokban szó volt a pedagógusok sztrájkjáról, a Quaestor-ügyről, a baloldali pártok politikájáról és a dublini egyezményről.