palesztinok;sztrájk;tüntetések;megemlékezés;Föld Napja;

- A Föld napját ünnepelték a palesztinok

Az idén sem telt el összecsapás nélkül a Föld napja. A palesztinok március 30-án tartják a “Föld napját”, amely során arra emlékeznek, hogy 1976-ban, Galileában ezen a napon az arab közösség több tagja vesztette életét egy tüntetésen, melyen a palesztin földek izraeli elkobzása ellen tiltakoztak.

1976-ban ezen a napon az izraeli arabok általános sztrájkot hirdettek, mert a kormány galileai arab földek kisajátításáról hozott rendeletet. A sztrájkot megelőzően heves összecsapásra került sor a hadsereg, a rendfenntartók és néhány galileai arab település lakói között. A forrongás elszigetelése végett a hadsereg lezárta e falvakat. Hat személy vesztette életét és 38-an megsebesültek az összetűzésben. Az idei a negyvenedik megemlékezés volt, s az évek során menetrendszerűen összecsapásokba torkollt a megemlékezés.

Tavaly óta újabb vetülettel bővült az ünnep, ugyanis Palesztina 2015. március 30-án csatlakozott formálisan a Nemzetközi Büntetőbírósághoz. Azért formálisan, mert Palesztina, mint önálló állam egyelőre nem létezik, a Palesztin Hatóság ENSZ-keresete az egyoldalú államelismertetésre nem hozott eredmény, de több ENSZ ügynökség elismerte, és a hágai törvényszék is elfogadta csatlakozását. A tavalyi hágai döntés nyomán a Nemzetközi Büntetőbíróságnak jogában áll vizsgálni a palesztin területeken elkövetett háborús bűnöket is.

Az idei Föld napja megemlékezésre is sztrájkot hirdettek az izraeli arabok, bezártak az arab közintézmények, beleértve az egészségügyi intézményeket is, a tüntetők utcára vonultak Galileában és a negevi, arabok lakta Umm al-Hiranban. Az állami földkisajátítások és lakóház lebontások ellen tiltakoztak. A tüntetésen a betiltott Iszlamista Mozgalom képviselői mellett arab parlamenti képviselők is részt vettek.

A megemlékezésen részt vesznek a palesztin területek lakói is. Az idén is ezrek gyűltek össze, hogy megemlékezzenek a negyvenedik évfordulóról. A megemlékezés részeként egyperces csendet tartottak, Gázában kifeszítettek egy több mint kétezer méteres feliratot, amelyet a világ leghosszabbjaként emlegetnek. Ciszjordániában egy börtön előtt tartott megemlékezésen összecsapásba torkollt a megmozdulás, palesztin fiatalok kövekkel dobálták meg a biztonsági erőket, akik könnygázzal oszlatták fel a feldühödött tömeget.

Tavaly nyár óta gyűrűzik az ukrán kormányválság, ami kilátástalan helyzetbe sodorta az országot. Az ötpárti koalíció fokozatosan olvadt el, s vele együtt a pártok és vezető politikusok népszerűsége is, a demokratikus intézményrendszer hitele soha nem látott mélységbe süllyedt. Arszenyij Jacenyuk kormánya túlélte ugyan a februári bizalmatlansági indítványt, de a kormányzat működésképtelen a szűnni nem akaró válság miatt. Kijev most újra miniszterelnököt és kormányt keres.