Egyesült Államok;pénzbírság;börtönbüntetés;mobilozás;gyalogos balesetek;

2016-04-01 07:36:00

Börtön a mobilozásért

Az okostelefonok számának növekedésével és azok felelőtlen használatával arányosan a gyalogosbalesetek száma is nő. Ezért most - több amerikai város után - New Jersey-ben is bevezetnék azt a szabályozást, miszerint a járókelők a zebrákon nem használhatják telefonjaikat. Aki pedig ennek nem tesz eleget, különböző módokon szankcionálnák. Azt egyelőre nem tudni, hogy a tiltás mennyire lesz célravezető. Az mindenesetre biztos, hogy itthon az efféle iránymutatás nem állná meg a helyét.

Egyre nagyobb gondot okoz a közlekedésben a gyalogosok felelőtlen mobiltelefon használata. Gyakran előfordul, hogy a közlekedésben ily módon résztvevők telefonjuk nyomogatását még a zebrán átkelve sem hagyják abba. Nincsenek tisztában azzal, hogy felelőtlenségükkel nem csak a saját, de mások életét is kockára teszik.

Statisztikai adatok bebizonyították, hogy az okostelefonok használatának növekedésével a gyalogosbalesetek száma is megszaporodott. Amíg az Amerikai Egyesült Államokban 2005-ben a közúton történt halálesetek "csupán" 11 százaléka érintette a járókelőket, addig 2014-ben már a gyalogosok 15 százaléka vesztette életét hasonló módon. A további növekedést megelőzvén egy New Jersey-i képviselőnő - Hawaii, Arkansas, New York, Illinois és Nevada államok után - New Jersey-ben is megtiltaná a gyalogátkelőkön való a telefonhasználatot.  Aki pedig ezt a szabályt figyelmen kívül hagyná, arra 50 dolláros bírságot vagy 15 nap börtönbüntetést szabnának ki a jövőben.

Ennél enyhébb szabályok élnek Svédországban, ahol a gyalogosokat ilyen szankciókkal nem sújtják, az autósok figyelmét azonban felhívják a közlekedés figyelmetlen résztvevőire. A megoldás hatása a balesetek kialakulására rejtély, az viszont biztos, hogy 2014-ben 931 gyalogost ért közúti baleset ebben az országban, amiből összesen 52 végződött halállal.

A statisztikai mutatók hazánkban is hasonlóan alakultak az elmúlt időszakban, igaz kissé hullámzóak. A Központi Statisztikai Hivatal korábbi adatai alapján 2014-ben gyalogosok érintettségével összesen 2499 személyi sérüléses baleset történt, amiből 941 a gyalogosok hibájából. Egy évvel korábban ez a szám magasabb volt, akkor 981 balesetet okoztak a járókelők. Ezelőtt 961 hasonló esetről lehetett tudni, míg 2010-ben ezer fölé emelkedett az esetszám. Hogy ezeknek mekkora hányadát okozták a figyelmetlen mobilozók nem tudni, a rendőrség lapzártánkig nem reagált megkeresésünkre.

Az okostelefonok használata - mivel elvonja a figyelmet a - mindenesetre körültekintést igényel - mondta egy lapunk által megkérdezett közlekedéspszichológus. Dulin Jenő szerint a mobilozás tiltása nem jó formája a balesetek megfékezésének, hiszen a személy ettől még nem látja be, hogy tevékenységével árthat másoknak, esetleg veszélyhelyzetet teremthet. A felvetésre, mely szerint az amerikai szabályozás átvezethető-e a magyar törvények közé, úgy fogalmazott: annak nem lenne túl sok értelme, hiszen az amerikai szokásrendszer nem vehető át. A tengerentúlon élők ugyanis a közlekedésben sokkal fegyelmezettebbek, mások az emberek, máshogyan is viselkednek. Így ez a szabály is rájuk íródott.

Görbölő ujj?

Egyre többen töltenek fel a közösségi oldalakra fotókat az elgörbült kisujjukról, melyről azt állítják, hogy az okostelefon-használat miatt lett ilyen. Annyiban nem is tűnik alaptalannak a feltételezés, hogy amikor a kezünkben tartjuk a készüléket, a legtöbben a görbén tartott kisujjunkkal támasztjuk meg, igencsak leterhelve ezzel az ujjat. A Daily Mail által megkérdezett gyógytornász-csontkovács, Tim Allardyce szerint azonban az okostelefonok használata inkább a hüvelykujjunk számára megterhelő, mely rövid távon az ujjak körüli kis ízületek túlmozgékonyságát okozhatja, hosszabb, évtizedekben mérhető távon pedig ízületi gyulladások oka lehet.

Minél több kapcsolódás, annál kevesebb kapcsolat

Fotó:OGILVY

Fotó:OGILVY

Az okostelefonok lassan átveszik az életünk felett az uralmat. Ha az utcán, a tömegközlekedési eszközökön bárhová nézünk, telefonjukba bújó embereket látunk, akik csak bámulják a kis készüléket. Nem néznek a világra, nem beszélgetnek utastársaikkal, szeretteikkel. Erre a komoly problémára próbálja meg felhívni a figyelmet Shiyang, és nem ő az egyetlen, aki aggódik ezért. A pekingi férfi készített egy kampányt, amin bemutatja, hogy mennyire károsak az okostelefonok az emberi kapcsolatokra. A három hirdetésben tipikus otthoni élethelyzetben láthatunk családokat, akiket elválaszt a készülék, ami blokkol minden beszélgetést, érintést és közös programot is.