Ukrajna;Hollandia;népszavazás;Mark Rutte;

FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Ukrajnáról szavaznak Hollandiában

Ma rendeznek népszavazást Hollandiában az Európai Unió és Ukrajna közötti társulási és szabadkereskedelmi egyezményről. A tavaly aláírt megállapodást az EU 27 tagállama már jóváhagyta, Hollandiában azonban civil kezdeményezésre referendumot írtak ki a kérdésben.

A lakosság többsége az előrejelzések szerint "nem" párti, maga Mark Rutte kormányfő (képünkön) is a múlt héten úgy nyilatkozott, hogy nem támogatja Ukrajna uniós közeledését. A referendum nem ügydöntő, de ha érvényes lesz és a nemek győznek, a kormánynak napirendre kell vennie a kérdést. Ami viszont több veszélyt is rejt magában, többről szól mint Ukrajna valamikori EU-tagsága.

Jean-Claude Juncker az Európai Bizottság elnöke úgy vélekedett, uniós válságot okozhat az elutasítás. Kényelmetlen helyzetbe kerül Rutte miniszterelnök is, hiszen épp a holland soros elnökség alatt Hollandia fokozza az uniós széthúzást. Hogy mi lesz a társulási egyezmény sorsa, még nem tiszta. Az Európai Bizottság a holland elutasítás ellenére is dönthet úgy, hogy folytatja a szerződés ideiglenes alkalmazását vagy újratárgyalást kezdeményezhet, ami évekig elhúzódhat. A legnagyobb kérdés azonban a vízummentesség, amelyet megígértek Kijevnek, de egyelőre nem adták meg, míg a másik két társult ország, Moldova megkapta, Grúzia esetében a döntés megszületett. A vízummentességet is minden EU-tagállamnak jóvá kell hagynia, vagyis Hollandiának is.

A kijevi Majdan hangulata uralkodott el Párizsban a Place de le République-en. Az ötödik napja tüntető diákok ugyan nem rendszerváltást akarnak, mint a 2014-es ukrán tüntetők, de a téren éjszakázó francia fiatalok is „irányváltást” szeretnének.