Autóvilág;bántalmazás;gyermek;szexuális erőszak;Eszter Alapítvány;

2016-04-13 07:13:00

Az eltitkolt szexuális bántalmazás

Tévhit, hogy a szexuális bántalmazás csak a hátrányos helyzetű, rossz anyagi körülmények között élő, az érdekérvényesítésre képtelen családok gyermekeit érinti. Becslések szerint évente tízezrek válnak szexuális erőszak áldozataivá Magyarországon. A szexuális bántalmazások jelentős része soha nem derül ki. Vajon hány óvoda, iskola, gyermekotthon lehet az országban – függetlenül fenntartójuk állami, civil vagy egyházi voltától - ahol a gyerekek valódi biztonságban lehetnek?

Becslések szerint évente tízezrek válnak szexuális erőszak áldozataivá Magyarországon. Az Országos Kriminológiai Intézet még 2003-ban készült vizsgálata szerint Magyarországon legalább 141 ezer felnőttet ért gyerekkorában szexuális erőszak/bántalmazás. Az abúzusok nagy része a családon belül történt: az esetek túlnyomó többségében az elkövető az áldozat rokona vagy ismerőse volt. A szexuális erőszak ismert sajátossága a kiemelkedően magas látencia. A gyerekkori erőszakot a megkérdezettek kevesebb mint fele, 45 százaléka mondta el valakinek. Vagyis minden második szexuálisan bántalmazott gyerek soha senkinek nem árulta el, hogy mi történt vele. Jelentős a különbség a nemek szerint: míg a lányok 56 százaléka addig a fiúknak mindössze 15 százaléka mondta el a valakinek a bántalmazást. Feljelentés ezeknek az eseteknek is mindössze 8 százalékában történt. Ez azt jelenti, hogy 100 ügyből 92 nem jutott a hatóságok tudomására. Valamennyi feljelentés esetén, az áldozat lány volt. Az ORFK tájékoztatása szerint tavaly 354, fiatalkorúak sérelmére elkövetett szexuális erőszakkal összefüggő eljárás zárult le. A rendőrség azt nem közölte, hogy hány esetben indítványoztak vádemelést.

Nem tudjuk, hol a határ

A szexuális bántalmazások jelentős része tehát soha nem derül ki. Amikor egy eset mégis nyilvánosságot kap, akkor a tehetetlenség, döbbenet, és a felháborodás a legfőbb reakciók. Vagy nyomdafestéket nem tűrő módon szidjuk a pedofilt, vagy nem beszélünk az esetről, elhallgatjuk, úgy teszünk, mintha semmi nem történt volna. Egyik út sem visz előre. Még az sem egyértelmű, hogy mi számít szexuális abúzusnak. Nem tanultuk meg hol van az a határ, amelyet nem szabad átlépni, mert a másik jogait, emberi méltóságát megsértjük vele. Erről soha nem tanítottak az iskolákban a tanárok, akiktől hiába várnánk el, hogy beszéljenek erről, amikor azt feltehetően ők sem tudják. A felsőoktatási intézményekben, még a pedagógusképzésben is hiányzó fejezet, miképpen lehetne segíteni az áldozatoknak, milyen jelekből lehet észrevenni, hogy baj van. Nyilvánvaló, hogy iránymutatásra, szabályozásra, módszertani útmutatásra, cselekvési tervre lenne szükség, mit tegyenek a tanárok, a szülők, amikor a gyerekeket szexuális abúzus éri, illetve hogyan lehetne megelőzni ezt, mégsem történik semmi.

Híres iskolák - hírhedt tanárok

Sajnos gyakran előfordul, hogy egy tanár visszaél tekintélyével, társadalmi helyzetével, rangjával, a felügyeletére bízott gyerekek érzelmeivel, bizalmával, kiszolgáltatottságával. Az egyik ilyen eset a Pannonhalmi Bencés Főapátságban történt. Várszegi Asztrik elismerte, több mint egy évtizeddel ezelőtt egy bencés tanár pszichésen bántalmazott, és - mint fogalmazott - illetlen érintésekkel zaklatott több diákot. A pannonhalmi főapát egyházjogi eljárást indított a bencés tanár ellen, és értesítette a Vatikán illetékes hivatalát a történtekről. A Pannonhalmi Főapátság tájékoztatója szerint a bencés tanár ellen indított egyházjogi eljárás következtében az érintett személy bencés rendhez tartozása megszűnt, őt az illetékes római hatóság laicizálta, azaz nem egyházi személy többé. A magyar rendőrség elévülés miatt nem indított nyomozást az ügyben.

A főváros egyik jó nevű oktatási intézményében, a Trefort Gimnáziumban 25 évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy fény derüljön a történtekre. Annak az iskolának a vezetői, ahol Sipos Pál tanított a legtöbben még csak nem is sejtették, hogy a diákok körében valósággal istenített, rendkívül népszerű tanár maga is vadászterületnek tekintette az oktatási intézményt. Négy éven keresztül a gimnázium tanáraként szexuális visszaéléseket követett el a rábízott tanulókkal szemben. Negyed évszázaddal később, amikor a botrány kirobbant az is kiderült, hogy a szülők, és a tanárok egy része tudott arról, hogy a zseninek tartott tanár szexuális zaklatta tinédzserkorú diákjait, de nem tettek rendőrségi feljelentést, mindössze azt kérték tőle, hogy azonnal mondjon fel. Az oktató hirtelen távozását és botrányos cselekedeteit tabuként kezelték, a gyerekeket magukra hagyták az ügy feldolgozásával. Csak találgatni lehet miért nem tettek feljelentést a rendőrségen.

- Vajon a botránytól féltek?

- Meg akarták kímélni a gyermekeiket a büntetőeljárás gyötrelmeitől?

- Az iskola hírnevén nem akartak csorbát ejteni?

- Arra gondolhattak, hogy amiről nem beszélnek az nem létezik?

Mivel az ügy titokban maradt, ezért Sipos Pál később újra gyerekek közelében dolgozhatott az MTV-ben, ahol ifjúsági műsorokat készített. A volt magyar tanárt botrányos ügyei ellenére soha nem vonhatták jogilag felelősségre, nem indulhatott eljárás ellene, mert az esetek büntetőjogi értelemben 25 év után már elévültek. Rozgonyi Krisztina médiajogász szerint azonban csak a rendőrségi nyomozást követően derülhetett volna ki, hogy valóban elévült-e a diákokat molesztáló középiskolai magyartanár ügye. (Az ORFK közleménye szerint nem indulhat eljárás olyan ügyben, amelyben az eljárás megindítása előtt megállapítást nyert, hogy a büntethetőség elévült.)

Nincs bocsánat

Eddig azonban sem Sipos Pál, sem az egykori pannonhalmi bencés tanár, sem a többi kevésbé ismert szexuális bántalmazó nem állt ki a nyilvánosság elé, hogy bocsánatot kérjen. Mindenki hallgat: nemcsak az elkövetők, az áldozatok is félnek megszólalni. A médiajogász szerint azonban az áldozatoknak nem szabad magukba fojtani a szenvedéseiket, mert a legfontosabb feladat, hogy megvédjük a gyerekeket. Ehhez pedig az kell, hogy minél többen merjenek kiállni és elmondani: velem is megtörtént.

A Burattino botrány óta a jogalkotó szabályozta a kérdést. Eszerint, aki ellen kiskorúval szemben elkövetett szexuális visszaélés gyanújával eljárás folyik, nem kaphat olyan erkölcsi bizonyítványt, amellyel gyermekekkel foglalkozó bármely munkakörben elhelyezkedhetne, illetve a kiszabott büntetés letöltését követően sem végezhet ilyen munkát. A törvénymódosítási csomag elfogadásával 2014. január 1-jétől az erkölcsi bizonyítványban megjelenik, ha valakit gyermek ellen elkövetett bűncselekmény miatt eltiltottak a foglalkozásától. Így a gyermekek sérelmére súlyos bűncselekményeket elkövetők nemcsak tanári, nővéri, orvosi vagy nevelői munkát nem végezhetnek, hanem olyan munkakörökben sem dolgozhatnak, mely során huzamosabb időt töltenek gyermekek között. Szigorítás, hogy már nemcsak a szexuális, hanem más, brutális bűncselekmények elkövetőit is eltilthatják.

Civil szervezetek az áldozatokért

Mindeddig nem kezdődött társadalmi párbeszéd, vagy vita a szexuális visszaélésekről. Civil kezdeményezések azonban vannak. 1991 óta működik az Eszter Alapítvány, amely a szexuális bántalmazások gyermek áldozatainak nyújt segítséget. Céljuk, hogy a hozzájuk forduló gyerekek feldolgozhassák a velük történt traumákat. Az ESZTER Ambulancián évente mintegy 70-100 új jelentkezőt regisztrálnak. Az ambulancia szolgáltatásai ingyenesek, azt bárki igénybe veheti, akit szexuális erőszak vagy abúzus ért. A segítségre nagy szükség van, hiszen az Országos Kriminológiai Intézet vizsgálata szerint a szexuális abúzust elszenvedők között az öngyilkossági kísérletet elkövetők aránya több mint kilencszer, azok aránya pedig, akik álltak már pszichiátriai kezelés alatt több mint háromszor annyi volt, mint azok között, akik nem voltak szexuális bántalmazás áldozatai. A gyermekkorban elszenvedett szexuális abúzus olyan súlyos, traumatikus élmény, amelyhez a megbélyegzettség, tehetetlenség, árulás élménye kapcsolódik.

A "Civilek a Gyermekekért - 7 lépésben a megelőzésért" program célja, hogy bővítsék a gyermekekkel napi szinten kapcsolatban álló felnőttek ismereteit a gyermekek ellen elkövetett szexuális visszaélések megelőzéséről, a veszélyhelyzetek elkerüléséről, és a témáról való hatékony kommunikációról. A Norvég Civil Támogatási Alap finanszírozásával megvalósuló program a gyermekek környezetében élő civilek oktatásán, a témára való érzékenyítésén keresztül kívánja erősíteni a felnőttek felelősségvállalását a megelőzésben. A program résztvevői megtanulhatják, hogyan beszéljenek őszintén és nyíltan erről a kényes témáról, mi az, amit fontos szem előtt tartaniuk ahhoz, hogy megfelelően tudjanak kezelni egy felmerülő helyzetet.

A szexuális zaklatás megelőzését, kezelését és szűrését szolgálja a „Chicoca fája” program, amely egy mexikói bábfilmről kapta a nevét. A prevenciós program a bábfilmre épül, amely egy szexuális zaklatás történetét dolgozza fel a kezdeti tünetektől a megoldási javaslatokig, két kismajom elbeszélése alapján. A filmet kifejezetten erre a célra készítették az óvodás és általános iskolás korosztály számára, de vetítették olyan zárt intézetben is, ahol súlyos magatartási problémás, bűnelkövető nagykamasz lányok éltek, és rájuk is hatással volt a mese. A „Chicoca fája” című prevenciós programot mexikói szakemberek dolgozták ki, és több mint 25 éve sikeresen működik a gyermekek elleni szexuális bántalmazás felismerésére, a gyerekek segítésére. A Család, Gyermek, Ifjúság Közhasznú Egyesület gyermekbántalmazással foglalkozó szakemberei 1997-ben dolgozták ki a program magyarországi adaptációját. A három napos kurzuson gyerekekkel foglalkozó szakembereket - védőnőket, tanárokat, szociális munkásokat, nevelőszülőket – képeznek ki arra, hogy miután ezt a filmet levetítik a különböző életkorú gyerekeknek, hogyan beszélgessenek velük, és szakemberként hogyan kezeljék az így felismert bántalmazást, veszélyeztetést, és megfelelő szakemberekhez irányíthassák őket, szükség szerint.

Jó hír, hogy Magyarország is bekerült a „PROMISE”-ba, az izlandi gyerekház projektbe, amelynek célja, hogy gyermekbarát eljárást biztosítson az áldozatoknak, és segítse a rehabilitációjukat. A program fontos része, hogy ne a gyereknek kelljen szexuális vagy egyéb bántalmazás, elhanyagolás áldozataként a nyomozás, vizsgálat, eljárás során számtalan intézménybe, szakemberhez elmennie, számára ismeretlen emberekkel és körülményekkel találkozni, hanem az amúgy is ijesztő folyamat során ő egy helyen tartózkodik, és a vizsgálatot végzők jönnek el oda. Úgynevezett gyermekmeghallgató szobák, helyiségek vannak, amelyek nem a rendőrségen, hanem semleges helyen működnek. Ezeket a helyiségeket nemcsak a rendőrség és az igazságszolgáltatás munkatársai használják, hanem valamennyi gyermekekkel foglalkozó segítő szakember. Tudnunk kell, hogy jelenleg hazánkban ez pontosan fordítva történt, azaz a rendőrkapitányságokon és bíróságokon alakították ki a gyermekmeghallgató szobákat. Gondoljuk el mennyire gyermekbarát helyzet, mikor a TEK erői bevetés előtt felsorakoznak a kapitányság előterében, miközben a kiskorú sértett és törvényes képviselője ugyanitt várakoznak, (megtörtént eset).

Amit mindenkinek tudni kell!

- A szexuális visszaélések minden formájának büntetőjogi következményei vannak.

- A törvény kiemelten bünteti azt a bűncselekményt elkövető személyt, akinek a gondozására, nevelésére, felügyeletére volt bízva az áldozattá vált gyermek.

- Az a tény, vagy vélelem, miszerint a gyermek beleegyezésével történt a visszaélés, nem mentesíti az elkövetőt a büntetőjogi következményektől.

- Társadalmi helyzetétől, munkájától függetlenül lehet valaki elkövető, aki gyakran családtag, rokon, a család barátja, tanár, önkéntes, edző, vagy a gyermekintézmény dolgozója. Helytelenül járunk el, ha arra összpontosítunk, hogy eltudjuk-e képzelni az általunk jól ismert személyről - akár munkatársról -, hogy lehet-e elkövető.

- Tudnunk kell: ha saját gyanúnkat és/vagy a gyermek jelzését nem vesszük komolyan, akkor a gyermek további bántalmazásnak lehet kitéve.

- A gyermeket ért szexuális bántalmazás az egész élettartamra kiható súlyos negatív következménnyel járhat. Az időben nyújtott megfelelő segítség enyhíti a következményeket és segít a gyermeknek megérteni és feldolgozni a vele történteket.

- A szexuális bántalmazás gyanúja elég ahhoz, hogy hatósági eljárást kezdeményezzünk. Nem a jelzéssel élő személy dolga bizonyosságot szerezni a bűncselekmény elkövetéséről, vagy az elkövető kilétéről. Ismeretlen elkövetővel szemben is indulhat nyomozás. Minden állampolgár és a gyermekek érdekeit képviselő társadalmi szervezet élhet jelzéssel és tehet büntetőfeljelentést.

Hová fordulhatnak az áldozatok?
Országos Gyermekegészségügyi Intézet, www.ogyei.hu
Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány (www.kek-vonal.hu)
ESZTER alapítvány és ambulancia (eszteralapitvany.hu)
Módszertani Gyermekjóléti Szolgálatok Országos Egyesülete (www.macsgyoe.hu/kapcsolat.html)
Család, Gyermek, Ifjúság Közhasznú Egyesület (www.csagyi.hu)
Kézenfogva-Összefogás a Fogyatékosokért Alapítvány (www.kezenfogva.hu)

A katolikus egyház és a pedofília

A molesztálás, szexuális zaklatás, visszaélés, abúzus jelen van az iskolákban, a sportegyesületekben, az oktatási-nevelési intézményekben, és fájdalmas elismerni, de az egyházi körökben is. A gyermekpornográfia bűncselekményét Ferenc pápa 2013-ban vezette be az egyházi jogba. Szerinte a római katolikus papok két százaléka pedofil. Ez világszerte összesen nyolcezer embert jelent. Mint mondta: a katolikus egyházat lepraként fertőzi a pedofília, és a szexuális bántalmazók között püspökök és bíborosok is vannak. A katolikus egyházfő bocsánatot kért a pedofil papok által elkövetett bűncselekmények áldozataitól. Tavaly új bírói hatóság létrehozását hagyta jóvá, a testület azoknak a püspököknek az ügyében jár el, akik szándékosan eltussolták vagy nem jelentették a kiskorúakon elkövetett papi erőszakot. A katolikus egyházfő zéró toleranciát hirdetett a szexuális bántalmazóknak, és 2013 végén bizottságot alakított az egyház tagjai által elkövetett pedofil visszaélések gyermekáldozatainak védelme érdekében.

Az ENSZ Gyermekjogi Bizottsága korábban elégtelennek nevezte a vatikáni jelentést, amely a szexuális visszaélések elleni fellépéssel foglalkozott. A világszervezet szerint a Szentszék évtizedek óta fedezi a gyermekeket molesztáló és megerőszakoló papokat. Amikor valakiről kiderül, hogy pedofil bűncselekményeket követ el, akkor azonnal áthelyezik egy másik egyházmegyébe, esetleg egy másik országokba. A hatóságokat nem értesítik az esetekről, és nem kizárt, hogy az egyházi személy ismét gyerekek közelébe kerül. Az ENSZ ezért felszólította a Szentszéket, hogy hozza nyilvánosságra mindazok nevét, akik gyermekeket molesztáltak, és tegye lehetővé, hogy polgári bíróság előtt felelősségre vonhassák őket. A Gyermekjogi Bizottság arra kérte a Vatikánt, hogy az ügyben 2017-ig tegyen jelentést. Az ENSZ szerint világszerte tízezrével lehetnek ismeretlen áldozatok.

Botrány krónika

- Éveken át szexuálisan molesztálta diákjait az egyik alkalmazott a Burattino Hátrányos Helyzetűeket Segítő Iskolában. Az ügyészség vádat emelt a férfi ellen, aki 4 éven keresztül összesen 26 fiút rontott meg.

- A soroksári Qualitas Középiskola földrajztanárjáról azt állítják, perverz vicceket mesél az órán, jobb jegyet ajánl szexért, és célzásokat tesz a diáklányok nemi életére. Az egyik diák szülei feljelentést tettek az ügyben. (Origo, 2016. február 1.)

- Budakeszin az óvodából vittek el bilincsben a rendőrök egy óvodapedagógus férfit, akit szexuális erőszak miatt vettek őrizetbe. A bíróság előzetes letartóztatásba helyezte. Sajtóhírek szerint a szülők többsége kiáll a pedagógus mellett. (Népszava, 2014. november 6.)

- A kislányokat éjszakára a saját lakásába vitte a Cseppkő utcai gyermekotthon nevelője, és egy ágyban aludt a gyerekekkel. Bűncselekmény hiányában a rendőrség megszüntette a nyomozást a szexuális visszaélés gyanújába keveredett nevelő ellen. A nevelő közös megegyezéssel változtathatott munkahelyet, és ismét gyerekekkel dolgozik. (Index, 2011. február 4.)

- Hét évre súlyosbították a mohácsi rajztanár börtönbüntetését. A férfi a bíróság szerint több kiskorú diákjával fajtalankodott. (Dunántúli Napló, 2013. november.12.)

- Egy dunakeszi iskolaigazgató-helyettes nyolcéves börtönbüntetést kapott szemérem elleni erőszak és kiskorú veszélyeztetése miatt. (Népszava, 2014. január 22.)

- Egy 12 éves gyermek édesanyja tett bejelentést a rendőrségen pedofília gyanúja miatt a nagykanizsai piarista iskola egyik tanára ellen, aki sajtóinformációk szerint már nem először keveredett hasonló ügybe. A férfit jogerősen másfél év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték, és öt évre eltiltották a tanári hivatástól. (HVG, 2015. július 2.)

Minden ötödik gyerek áldozat az EU-ban
A szexuális bántalmazás nemcsak Magyarországon jelent komoly problémát. Az Európa Tanács már több éve megkongatta a vészharangot, hogy minden ötödik gyerek valamilyen szexuális erőszak áldozata Európában. Az esetek 70-85 százalékában az elkövető egy olyan ember, akit a gyermek ismer, és megbízik benne. Az áldozatok azonban félnek beszélni a velük történtekről, ezért az esetek 90 százalékát soha nem jelentik be a rendőrségen – olvasható az ET közleményében.