A tervezetet szerdán juttatja el a tárca a Költségvetési Tanácsnak, amelynek 10 nap alatt kell véleményeznie a dokumentumot.
A miniszter szerint az adócsökkentés miatt kieső bevételekre, illetve az otthonteremtési támogatások növelése miatt emelkedő kiadásokra fedezetet jelentenek a gyorsuló gazdasági növekedés és a fehéredő gazdaságnak köszönhető pluszbevételek. Az idei 2,5 százalék után jövőre 3,1 százalékkal bővülhet a gazdaság - mondta a miniszter. A büdzsében 2,4 százalékos GDP-arányos hiány mellett az államadósság is tovább csökken - tette hozzá.
Az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentése mellett a kormány arra készül, hogy az éttermi szolgáltatások áfáját 27 százalékról 18 százalékra mérsékelje, amely 2018-ban tovább csökkenhet 5 százalékra - ismertette.
A bankadót firtató kérdésre hangsúlyozta, hogy a kormány teljesíteni kívánja az EBRD-vel kötött megállapodást, így ennek megfelelően a bankadó további mérséklésére tett javaslatot, de az ügyben nem zárultak még le az egyeztetések az Európai Bizottsággal.
A miniszter az otthonteremtés, a gyermekvállalás támogatásáról szólva kifejtette, hogy a minisztérium számításai szerint 2017-ben nagyobb számban indulnak meg az állami támogatást is élvező építkezések, ezért a támogatásokat 100 milliárd forinttal megemelik a tervezetben.
A miniszter közölte azt is: új szerkezetben készült a jövő évi büdzsé, három nagy területre tagolódik, az első az állam működési kiadásait és bevételeit tartalmazza, amelyet a kormány nullszaldósra tervezett - mondta. A másik két terület a fejlesztésekhez biztosított hazai, illetve uniós források, ezeknél még hiánnyal számol a kabinet, de "csak a beruházások, fejlesztések érdekében lehet hiány" - szögezte le.
Elemzők szerint egyértelműen lazítást jelent Varga Mihály bejelentése a jövő évi költségvetésről, a GDP-arányos hiány nőni fog az ideihez képest, az infláció csökken, így a monetáris tanács is tovább lazíthat a kondíciókon, illetve tovább tarthatja alacsony szinten az alapkamatot.