Horvátország nem fogadta el azt a jelentést, amely a fejezet megnyitásához szükséges feltételek teljesítéséről szólt. Akkor ezt a pontot levették a munkacsoport napirendjéről, de jelezték, ezen a héten ismét visszatérnek rá. Az EU soros elnökségét ellátó Hollandia képviselői úgy nyilatkoztak, egyetértés esetén a 23-as fejezetet június 20-án vagy 21-én nyithatják meg. Az egyeztetések azóta is folytatódtak, az EB végül a horvát kifogások elutasítása mellett döntött, jelezve, nem tartja vitásnak az egyetemes igazságszolgáltatásról szóló szerb törvényt, amellyel Szerbia felhatalmazta magát, hogy ítélkezzen a volt Jugoszlávia más államaiban elkövetkezett háborús bűnök felett. Az EB álláspontja szerint a nemzetközi jog nem akadályozza meg, hogy bármelyik állam bővítse igazságszolgáltatását úgynevezett területen kívüli vagy egyetemes igazságszolgáltatással. A bizottság véleménye szerint ez a törvény „nem sérti meg az illető országok szuverenitását”, s nem is avatkozik bele ezeknek az országoknak a belügyeibe. Brüsszel arra is emlékeztetett, hogy a két országnak egymás között kellene megoldania a problémát, s nem Szerbia uniós csatlakozási tárgyalásain keresztül, ezért a tárgyalások blokkolásának feloldását szorgalmazza.
Úgy tűnik, hogy az Európai Bizottság nem kívánja akadályozni a szerb csatlakozási tárgyalásokat, a horvát lap információi szerint ez ügyben tovább folynak az EB és Horvátország közötti egyeztetések, ugyanakkor más uniós tagállamok is bekapcsolódtak annak érdekében, hogy Szerbia június végéig megnyithassa a 23. fejezetet.
Belgrád senkinek sem fog könyörögni, és nem fog egyetlen törvényt sem megváltoztatni csak azért, mert Horvátország ezt kéri - így reagált Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök a horvát bojkott hírére.