EU;Orbán Viktor;Angela Merkel;Helmut Kohl;menekülthullám;

2016-04-19 20:45:00

Zavarbaejtő Orbán-Kohl-találkozó

"Sem az ügynek, sem az embereknek nem segít, ha politikai ellentéteket kreálnának a menekülthullám fontos kérdéséből. Az elmúlt napokban ebből kifejlődő felzaklatott hangulat érthetetlen, és a menekültkérdés komplexitása és jelentősége miatt nem is igazolható. A lényeg az, hogy ebben az emberek millióit érintő egzisztenciális kérdésben a humanitárius szempontok figyelembevételével megtalálják a legjobb megoldást. Ez sorsdöntő kérdés, nemcsak Európa, hanem az egész világ számára. A kancellár erőfeszítései is ebbe az irányba mutatnak" - állt a közös nyilatkozatban, melyet azután adtak ki, hogy magánlátogatást tett Helmut Kohl egykori német kancellár ludwigshafeni otthonában Orbán Viktor kedden délben. A két politikus közleménye szerint céljuk teljesen megegyezik Angela Merkelével.

Orbán és Kohl közös nyilatkozatában az is olvasható, hogy Magyarország "természetesen közvetíteni akarja a szolidáris hozzájárulását az egységes Európa kedvező jövőjéhez". Azt is hangsúlyozták ugyanakkor, hogy a probléma helyszínén kell segíteni az embereknek, és hogy Európában fel sem merülhet a vallásszabadság, a nők jogainak megkérdőjelezése. Orbán a Bildnek mindehhez hozzátette: "nem alakulhatnak ki olyan törvényen kívüli területek a társadalmainkban, amelyek a radikalizációt támogatják." A kormányfő emiatt Kohlnak be is mutatta a Schengen 2.0 nevezetű tervezetét. A két politikus közös nyilatkozatában - az MTI ezt emelte ki - az is szerepelt persze: "Európa nem lehet a világban szükséget szenvedő emberek millióinak új hazája". A "menekülthullám egzisztenciális jelentőségű, történelmi kihívás" a szükséget szenvedők milliói és Európa jövője szempontjából is, de Európa csak az érintett emberek kisebb részének adhat átmenetileg menedéket vagy új hazát - hangsúlyozta a berlini magyar nagykövetség és Helmut Kohl irodája által egyidejűleg kiadott közlemény.

A magyar kormányfőtől szokatlan kijelentések után Orbán a Bildnek úgy nyilatkozott: "szeretnék innen is minden jót kívánni Angela Merkel kancellárnak. Magyarország, és az ország miniszterelnökeként én is Berlin mellett állok, és Angela Merkelt további javaslatokkal támogatjuk, ahogy azt az aktuális európai kihívásokra reagáló cselekvési tervünk is mutatja. A miniszterelnök arról is beszélt, hogy "nagyon örülök, hogy Helmut Kohlt, az egységes Európa építészét és a német egység kancellárját itt, a házában újra meglátogathattam", Orbán szerint az ő és az egykori kancellár barátsága nagyon mély, "ugyanúgy, ahogy két népünk is komoly közös múlttal rendelkezik". Egyébként Orbán ajándékot is vitt barátjának, Kohl napokban magyarul megjelenő könyvének egy példányát. Megírtuk: Orbán németországi látogatása ellen baloldali demonstrálók tüntettek Ludwigshafenben, míg a populista és bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak nevű párt aktivistái szimpátiájukról biztosították a magyar kormányfőt.

Maga Merkel hasznosnak és ésszerűnek nevezte a találkozót. Több a megbeszélésen elhangzott témát "elengedhetetlenül fontosnak tart" - jelentette ki a kancellár Berlinben. Példaként említette a menekültválság okainak kezelését, s azt hogy e kérdésben közös európai fellépésre van szükség. Természetesnek nevezte, hogy a volt kancellár és a magyar kormányfő közötti "barátság Helmut Kohl hivatali ideje után is fennmaradt". A német politikai élet, elsősorban az ellenzék képviselői ugyanakkor kritikusan fogadták a Kohl és Orbán közötti találkozót. A CDU korábbi főtitkára, Heier Geissler a Rhein-Neckar című lapban úgy foglalt állást, hogy a volt kancellár láthatóan nincs tisztában azzal, milyen negatív következményei vannak Orbán vizitjének. Kifejtette, ellentmondás van aközött, hogy valaki kiáll Európa mellett, miközben egy olyan miniszterelnököt támogat, aki a legerőteljesebben hangsúlyozza a nacionalizmus reneszánszát. A német Handelsblatt című lap egyébként azt emelte ki, hogy a közös nyilatkozat ellenére nem tudni, valójában miről beszélt egymással Kohl és Orbán.

"Meg vagyok döbbenve, hogy Orbán Viktorral elfogadtattak egy olyan nyilatkozatot, amely totálisan szemben áll szinte minden eddigi, menekültügyben hallható, olvasható orbáni mondattal" - kommentálta a történteket lapunknak Dérer Miklós is. A külpolitikai elemző szerint a szövegben olyan gondolatok fogalmazódnak meg, amelyek egy európai politikustól elvárhatóak; a magyar miniszterelnök eddig szinte soha nem beszélt a humanitárius szempontokról, szólt viszont a biztonsági kérdésekről, Európa védelmi aspektusairól, a keresztény identitásról. Orbánt korábban a Merkel-féle politika elutasítása, a kancellár folyamatos, nyílt, vagy burkolt bírálata jellemezte. Az elemző teljes értetlenséggel áll a nyilatkozat előtt, és az az érzése támadt, mintha Kohl kancellár, vagy valaki, aki ezt a néhány mondatot megalkotta, Orbán orrára akart volna koppintani. Mellesleg a kormányfő Schengen 2.0-ás tíz pontja is zömében elfogadható, európai gondolatokat tartalmaz, de azért egy pont abban is akad, amely az igazi Orbán arcát mutatja - tette hozzá.

Rétvári furcsán számol, a belügy titokban költ
"Megerősítette" a Magyar Idők korábbi értesüléseit Rétvári Bence - írta kedden a kormánylap. Az erőforrás-államtitkár azt erősítette meg, hogy a kormány előzetes számításai szerint az első évben kétszázmilliárd forintba kerülne a kötelező betelepítési kvóta alapján Magyarországon elhelyezett menekültek ellátása. Azt nem közölte, hogyan jött ki ez a szám, hiszen az EU terve alapján 1134 embert helyeznének el hazánkban. Így viszont csak úgy jön ki a Rétvári-matek, hogy Magyarország kormányának előzetes számításai szerint egy menekült egyéves ellátása 176,3 millió forint lenne.
Eközben Kósa Lajos arról beszélt: a "szociálliberális ellenzék" nem támogatja a déli határszakasz védelmét, mert nem járultak hozzá, hogy a Belügyminisztérium (BM) mentességet kapjon a közbeszerzés alól a műszaki határzár megerősítésére. Az Országgyűlés honvédelmi bizottságának fideszes elnöke azt mondta: a déli határszakaszon naponta ötszázan próbálnak átjutni, jelentős az amortizáció, ezért szükséges a megerősítés. Harangozó Tamás, a bizottság szocialista elnöke azt mondta: a BM majdnem tízmilliárd forint értékben kért felmentést a közbeszerzés alól, de ennek indokoltságát nem látják, ezért tartózkodtak a szavazásnál, így a BM végül kormánypárti támogatással kapta meg a felmentést.