oktatás;sztrájk;szakszervezet;fenyegetés;pedagógusok;munkabeszüntetés;

Üres székek a köznevelési kerekasztal ülésén az Emberi Erőforrások Minisztériumában FOTÓ: MTI/BALOGH ZOLTÁN

- Sztrájkolnak a tanárok, igyekeznek elhallgattatni őket

Egész napos munkabeszüntetéssel tiltakoznak ma a tanárok az ország iskoláiban a Pedagógusok Sztrájkbizottságának a felhívására.

 A sztrájkra azért kerül sor, mert a sztrájkbizottságot alkotó három szakszervezet - a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ), az Oktatási Vezetők Szakszervezete és a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet - vezetői több havi tárgyalássorozat után sem tudtak megállapodni a kormány képviselőivel a közoktatást érintő legfontosabb kérdésekben. Bár követeléseik 25 pontjából 18-20 esetében már "megállapodás közeli" helyzetbe kerültek, a kormánykommunikációval ellentétben valódi - tehát írásos - megegyezés még egyetlen egyben sem született.

A sztrájkbizottság a következő négy pont miatt hirdetett sztrájkot: az iskolák állami fenntartásának, önállóságának kérdése, a nem pedagógus, oktató-nevelő munkát segítők (röviden: NOKS-os dolgozók) siralmas bérhelyzetének javítása, a pedagógusok munkaterhelésének heti 22 órában történő meghatározása, valamint annak lehetővé tétele, hogy akik átlagon felül teljesítenek, minőségi bérpótlékot kaphassanak. Mindez azonban csak része a vitás pontoknak, hiszen a kormány a tankönyvpiacot továbbra sem akarja feloldani, valamint a szakszervezeteknek a tanulók terhelésének csökkentésére tett javaslatát sem fogadták el; a jelenlegi törvények azonban csak a munkavállalók szociális vagy gazdasági érdekeiért engedik sztrájk indítását.

A sztrájkbizottság hétfőn is tárgyalt a kormány képviselőivel, újból eredménytelenül. Igaz, Palkovics László oktatási államtitkár az egyeztetés után úgy nyilatkozott: közeledtek az álláspontok az intézményfenntartás és a NOKS-dolgozók kérdésében. Utóbbival kapcsolatban azt mondta: a kormány még az idén kétszer nettó 35 ezer forintos bérkiegészítést adna a dolgozóknak, jövő januártól pedig 10 százalékkal emelkedne a bérük. A szóbeli ígéretekben viszont már nem bíznak az érdekvédők, mindezt leírva is szeretnék látni. Az ígéretek mellett a fenyegetésekkel sem fukarkodik a hatalom: kirúgással, jutalommegvonással büntetnék a sztrájkoló tanárokat.

Európa ma a magyar tanárokra figyel
Szolidaritását fejezte ki a PSZ tagságával a mai sztrájkkal kapcsolatban Martin Romer, az Európai Pedagógus Szakszervezeti Szövetség (ETUCE) európai igazgatója, valamint Odile Cordelier, a francia Pedagógus Szakszervezet országos titkára is. Romer jelezte: az ETUCE támogatja a PSZ követeléseit, és reméli, hogy Magyarországon a nyílt és konstruktív párbeszéd azonnal megkezdődik a szociális partnerek bevonásával, hogy közösen védjék meg a minőségi oktatást az országban. Cordelier pedig azt írta levelében: reméli, a sztrájk lehetővé teszi, hogy a magyar kormány végre érdemben meghallgassa és elfogadja a pedagógusok szakmai követeléseit.

Noha Palkovics László szerint a NOKS-dolgozók béremelését illetően az összegről vannak még viták, a szakszervezetekkel meg fognak állapodni. Galló Istvánné PSZ-elnök lapunknak ugyanakkor azt mondta: elsősorban nem az összegről vitáztak, hanem arról, hogy a kormány javaslata csak a Klik fenntartásában működő intézmények dolgozóira vonatkozik. A szakszervezetek szerint elfogadhatatlan, hogy a szakképzési centrumok alkalmazottai és az önkormányzati fenntartásban működő óvodák dolgozói ebből kimaradjanak. Sipos Imre köznevelési helyettes államtitkár a kormány által életre hívott köznevelési kerekasztal keddi ülésén már úgy nyilatkozott: kérik majd, hogy az emelést biztosítsák más fenntartású intézményekben is. Galló Istvánné szerint ebben akkor születhet megállapodás, ha ezt nem csak kérik, hanem írásban garantálják.

A köznevelési kerekasztal keddi ülésével kapcsolatban külön érdekesség, hogy négy széket üresen hagytak Mendrey Lászlónak, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete elnökének, a Civil Közoktatási Platform (CKP) és a Magyar Zeneművészek Szakszervezete képviselőjének, valamint Galló Istvánnénak is. Az üresen maradt székeket az MTI fotón megörökítette, majd egy hír is megjelent olyan címmel, hogy az említett szervezetek képviselői "most sem vettek részt" a kerekasztalon. A CKP és a szakszervezetek képviselői már több alkalommal jelezték, hogy a köznevelési kerekasztalon nem vesznek részt, mert azt - mivel főként a kormány baráti szervezeteiből áll - illegitimnek tartják. A PSZ pedig azért nem képviselteti magát, mert a Pedagógusok Sztrájkbizottsága tagjaként tárgyal a kormánnyal - ezt úgy tűnt, korábban a kabinet is megértette. Most mégis azt a látszatot akarják kelteni, hogy a szakszervezetek és a civilek nem hajlandóak az együttműködésre - holott épp a kormány hagyja figyelmen kívül a CKP-t alkotó mintegy félszáz szakmai szervezet javaslatait.

A hétfői egyeztetéshez visszatérve: a szakszervezetek szerint az állami intézményfenntartás kérdésében valóban van elmozdulás a kormány álláspontjában, az egyeztetéseken jelenleg olyan megoldás körvonalazódik, amely az iskolák nagyobb önállóságát teremtené meg az állami fenntartás keretein belül. Megállapodás csak akkor születhet, ha a kormány kimondja: az iskola nem a fenntartó része, hanem önálló intézmény. Egyvalamiben nem akarnak engedni a kormány képviselői: ragaszkodnak ahhoz, hogy a Kliken keresztül az állam maradjon a tanárok munkáltatója. A hivatalos álláspont szerint csak így tudnák a szakos ellátást a legjobban biztosítani, a valóság azonban egyértelműbb: ha ebben engednének, megszűnne a tanárok kézi vezérlése, és a nyomásgyakorlás eszközével sem élhetne a hatalom. Sztrájk idején sem fenyegethetnék a tankerületek az igazgatókat és a tanárokat azzal, hogy kirúgják őket, ha részt vesznek egy - egyébként teljesen jogszerű - munkabeszüntetésben. Az érdekvédők a hétfői egyeztetésen a fenyegetésekkel kapcsolatos aggályaikat jelezték az oktatásirányítás képviselőinek, akik elismerték, hogy ez bizony nem szép dolog. Ennél több nem történt, sőt a szakszervezetek tájékoztatása szerint kedden irodáikban égtek a telefonok, pedagógusok az ország több pontjából jelezték, tankerületi vezetők, de polgármesterek továbbra is próbálják "lebeszélni" őket arról, hogy részt vegyenek a sztrájkban. Előfordult, hogy egy nyugdíj előtt álló tanárnőnek azt mondták, ha sztrájkolni mer, nem kapja meg a jubileumi jutalmát. Máshol egy dadust fenyegettek meg azzal, hogy kirúgják, és közmunkást vesznek fel helyette.

Galló Istvánné minden pedagógustól azt kérte: ne féljenek, és ne engedjenek a fenyegetéseknek. Senkit nem érhetnek szankciók azért, mert részt vesz egy teljesen jogszerű sztrájkban. "Akit mégis valamilyen sérelem ér, azonnal forduljon a szakszervezethez. Tudomásunk van arról, hogy a legdurvább módszerekkel fenyegetik a kollégákat. Ez teljesen törvénytelen. De ki kell állnunk, és ha kell, egymást kell összekapaszkodva megvédenünk" - mondta.

Öt percre álljon le az élet!
Galló Istvánné ötperces leállásra kérte fel az országot ma délben, hogy fejezzék ki szolidaritásukat a sztrájkolókkal, jelezve, ha az oktatás nem működik, semmi nem működik. Az ehhez kapcsolódó demonstrációsorozatot a Belvároson végigvonuló forgalomlassító szakszervezeti autókonvoj kezdi reggel 8 órakor - jelezte a Magyar Szakszervezeti Szövetség. Több autóval ott lesz a vegyipari szakszervezet (VDSZ), a Vasutasok Szakszervezete, a teherfuvarozók érdekképviselete, a BKV-s Egységes Közlekedési Szakszervezet, a Közlekedési Szakszervezetek Országos Szövetsége küldöttei, valamint a volánosok is. Úgy tudni, az ország egyik legnagyobb ipari vállalata, a Dunaferr valamennyi üzemében délben öt percre leáll a munka. Az Egyéni Bírói Függetlenség és Felelősség Fórum közölte: a munkabeszüntetések résztvevőivel úgy fejezik ki szolidaritásukat, hogy a bírák a tárgyalási időn kívül is fekete talárban lesznek, a bírósági dolgozók pedig fekete ruhát öltenek. A mai nap sztrájkba lép a szociális ágazat is; a bölcsődékben egész napos, egyéb intézményekben két órás munkabeszüntetés lesz. A kormány közben ígérget: jövőre várható a középfokú végzettségű bölcsődei kisgyermeknevelők bérrendezése.

"Sem az ügynek, sem az embereknek nem segít, ha politikai ellentéteket kreálnának a menekülthullám fontos kérdéséből. Az elmúlt napokban ebből kifejlődő felzaklatott hangulat érthetetlen, és a menekültkérdés komplexitása és jelentősége miatt nem is igazolható. A lényeg az, hogy ebben az emberek millióit érintő egzisztenciális kérdésben a humanitárius szempontok figyelembevételével megtalálják a legjobb megoldást. Ez sorsdöntő kérdés, nemcsak Európa, hanem az egész világ számára. A kancellár erőfeszítései is ebbe az irányba mutatnak" - állt a közös nyilatkozatban, melyet azután adtak ki, hogy magánlátogatást tett Helmut Kohl egykori német kancellár ludwigshafeni otthonában Orbán Viktor kedden délben. A két politikus közleménye szerint céljuk teljesen megegyezik Angela Merkelével.