Hiába titkosítják a legtöbb okoseszközt, az azokon folytatott beszélgetéseket bárki lehallgathatja, vagy rögzítheti a hálózatok sebezhetősége miatt. Emiatt nem csak az androidos rendszerrel rendelkező készüléktulajdonosok aggódhatnak, egy jól képzett hacker ugyanis a zárt szoftverrel rendelkező iPhone-okat is képes feltörni - számolt be a hírről a hvg.hu. Mindez annak ellenére így van, hogy az Apple (az iPhone gyártója, a világ legnagyobb hardvergyártó cége) még az FBI-jal is harcot vív készülékei rendszerének titkosításáért.
Az amerikai hatóság és a gigavállalat között hosszú ideje zajlik szakmai és közéleti vita. Ennek oka egy tavalyelőtti kaliforniai terrortámadás, amiben összesen 14 ember halt meg, köztük a merénylők. Mint kiderült, a három elkövető közül az egyik tagja volt az Iszlám Állam terrorszervezetnek. Az FBI ezért az elkövetők iPhone-jairól információt próbált szerezni, hogy kiderüljön, kikkel osztották meg a támadás tervét, s hol tartózkodtak ismerőseik az incidens előtt és után. Az Apple tiltakozása miatt az FBI-nak külső szakértőket kellett bevonnia, akik feltörték a telefonok rendszerét - mondta lapunknak Krasznay Csaba kiberbiztonsági szakértő, aki szerint az ilyen módszerrel nyert adatok sosem lehetnek egyedüliek és kizárólagosak egy nyomozásnál. A hatóságok próbálnak minél hatékonyabban információhoz jutni, ez azonban állandó feszültséget eredményez a gyártókkal.
A szakember kiemelte, számolni kell a magánúton történő lehallgatásokkal is. Hogy ez hazánkban számottevő probléma lenne, arról nem tud, szerinte ennek semmilyen előzménye nem ismert. - A múltban nem fordultak elő nagy port kavart lehallgatási ügyek, különleges esetek - fűzte hozzá. A jelenség szerinte mégsem ismeretlen, a családokban, párkapcsolatokban gyakran előfordul. Emellett a munkaadók is élnek ilyen módszerekkel, ezek legtöbbször jogi útra is terelődnek.
A szakember szerint ezek a támadások kivédhetők, amennyiben a felhasználók eszközeiket elég tudatosan használják. A telefonokat mindig lássuk el PIN-kóddal, alkalmazzunk rendszerfeloldó kódokat, és ügyeljünk rá, hogy az soha ne kerüljön illetéktelenek kezébe - tanácsolja Krasznay. Emellett nem árt használni különböző vírusirtó programokat, amelyek jó eséllyel szűrik ki az eszközökre települt kémprogramokat.
Ha a biztonsági intézkedések ellenére mégis azt érzékeli valaki, hogy beszélgetései alatt nincs teljesül egyedül (ennek leggyakoribb jele például az ismeretlen programok megjelenése a letöltött alkalmazások között), úgy érdemes a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz, vagy a rendőrséghez fordulni segítségért.