roma;helyhatósági választás;PD;Matteo Renzi;

2016-05-11 07:32:00

Megkezdődött a harc Rómáért

Rómában olyan előkészületek előzik meg a június 5-én esedékes helyhatósági voksolást, mintha parlamenti választásra kerülne sor. A főváros polgármesteri tisztségéért már így, több héttel a nagy megmérettetés előtt jelentős verseny alakult ki. Színre léptek az egykori fasiszta diktátor, Benito Mussolini utódai is.

Sokan azt hirdetik, teljes megújulásra van szükség az olasz fővárosban. A tavaly ősszel lemondatott volt városvezető, Ignazio Marino fémjelezte korszak valóban nem tartozik a legszebbek közé Róma történelmében.

Marino még október 12-én jelentette be lemondását. Egyebek mellett azzal vádolták, hogy magánvacsoráit a polgármesteri hivatal pénzéből finanszírozta. Mintegy 20 ezer eurós összegről volt szó. Október végén aztán a polgármester úgy döntött, mégis marad, s a képviselő testület tagjaira bízza a sorsát, a testület képviselői azonban egyenként lemondtak megbízatásukról, így a szavazás is elmaradt. Összesen 26 képviselőről van szó, közülük 19-en a Demokrata Párt tagjai, ami azt jelzi, hogy saját pártján belül rendült meg a bizalom vele szemben. A sebész Marinót ugyanis 2013-ban a Demokrata Párt tagjaként választották meg városvezetőnek. A lemondásokkal megbénult a város vezetése, s Ignazio Marinónak nem volt más választása, távoznia kellett. Ezt követően nevezték ki kormánybiztosként Francesco Paolo Tronca milánói prefektust.

Néhány hónapja egy bíróság kiterjedt korrupciós botrányt fedett fel, ami szintén arra utal, hogy több pénzügyi visszaélés is történhetett Marino polgármesteri megbízatása során. Az új városvezetőnek tehát nehéz dolga lesz, helyre kell állítania az örök város nimbuszát.

Róma tehát nem mindennapi választás előtt áll. S az is biztos, nem akármilyen jelöltek állnak majd csatasorba. Itália egykori diktátora, Benito Mussolini két unokája is megmérkőzik a római polgármesteri hivatalért. Alessandra Mussolini a Silvio Berlusconi által fémjelzett Forza Italia színeiben vesz részt a voksoláson, míg féltestvére, Rachele a korábbi Berlusconi pártból kivált Fratelli d’Italia (Olaszország Testvérei) nevű jobboldali, euroszkeptikus pártot képviseli majd.

Egyikük sem a városvezetői tisztségért indul, a városi tanácsba akarnak bejutni. Alessandra Mussolini polgármesternek a centrista Alfio Mancinit támogatja, tíz évvel fiatalabb testvére, Rachele pedig a jobboldali Giorgia Melonit.

Rachele nagyanyja keresztnevét viseli, akinek születési neve Rachele Guidi volt, s 1915-ben ment hozzá a ducéhez. A „mai Rachele” Mussolini negyedik fia, a 2006-ban elhunyt zongorista, Romano Mussolini gyermeke: második házasságából született, édesanyja Carla Puccini volt.

Testvére, Alessandra sokkal ismertebb nála politikusi körökben. Apja szintén Romano Mussolini volt, ő azonban még az első házasságából született, anyja a filmsztár Sophia Loren testvére, Maria Scicolone volt.

Mit is tudni az általuk támogatott polgármesterjelöltekről? Az idősebbik Mussolini által favorizált Alfio Mancini felmenői sokkal inkább a bal-, mintsem a jobboldalhoz köthetőek. Nagybátyja, a partizánharcos Alfio Marchini, a római ellenállás egyik vezető személyisége volt a második világháborúban. A polgármesterségért most induló, 1960-ban született Marchini a kilencvenes években a közszolgálati televízió, a RAI felügyelő bizottságának tagja volt. 1996-ban a Shimon Peres Center For Peace békekezdeményezés olasz kirendeltségének vezetőjévé választották. 1995-1998 között a Roma Duemila nevű társasághoz került, amely a 2000-es év infrastrukturális átalakításait készítette elő. A kilencvenes évek végén aztán a bankszektorhoz igazolt. Éveken át lovaspólózott. 2012-ben bejelentette, indul az egy évvel későbbi római polgármesteri választáson. Akkor nem termett sok babér számára. 2013. május 27-én ugyanis 114 169 szavazatot kapott, ami 9,48 százalékos eredménynek felelt meg. A negyedik helyet szerezte meg ezzel. (Ekkor választották meg városvezetőnek Ignazio Marinót.)

Miközben Marchini valóban nem tekinthető kifejezetten jobboldali jelöltnek, a másik Mussolini lány által támogatott Giorgia Meloni már egyértelműen igen. Ugyanakkor az 1977-ben született hölgy is köthető Berlusconihoz, hiszen a volt miniszterelnök negyedik kabinetjében, 2008 májusától 2011 novemberéig az ifjúságügyi tárcát irányította, ő volt a legfiatalabb tárcavezető az olasz történelemben. Eleinte a Nemzeti Szövetség tagja volt. A pártot Gianfranco Fini egykori parlamenti elnök irányította. A tömörülés kezdetben újfasiszta ideológiát hirdetett, ám Fini egyre inkább a centrum felé terelte, mígnem össze is veszett Berlusconival. Meloni egyébként 2006-ban került a parlamentbe, amivel ő lett minden idők legifjabb olasz parlamenti képviselője is.

2009 márciusában a Nemzeti Szövetség beolvadt a Berlusconi által fémjelzett Szabadság Népébe (PdL), mígnem 2012-ben Meloni úgy döntött, pártelnöknek jelölteti magát. Azért fordult Angelino Alfano ellen, mert utóbbi támogatta Mario Monti frissen megalakult kabinetjét. Meloni azonban nemcsak Alfanóval, Berlusconival is elégedetlen volt, s a PdL teljes megújítását szorgalmazta. Miután 2012 decemberében Guido Crosettóval elhagyták a pártot, megalapították saját tömörülésüket, a Fratelli d’Italiát, amely kifejezést az olasz nemzeti himnuszból „kölcsönöztek”.

Erősen kétséges, hogy a két Mussolini lány támogatása bárminemű hatást is gyakorolna a voksolás végkimenetelére. A választás nagy esélyesének a populista Öt Csillag Mozgalom (M5S) jelöltjét, Vrgonia Raggit tartják, legnagyobb ellenfele a Demokrata Párt által indított újságíró, Roberto Giacchetti lehet. Utóbbi úgy véli, helyre kell állítani a morált a fővárosban. Abban egyébként a jobbtól baloldalig mindegyik jelölt egyetért, hogy nem lesz könnyű megreformálni a fővárost, ez ugyanis igen összetett feladat. Róma adóssága ugyanis több mint tízmilliárd dollár, s a főváros legalább 60 ezer embert foglalkoztat.

Nagy a tét Renzi és a PD számára 
Júniusban Rómán kívül hat nagyvárosban (Milánó, Nápoly, Trieszt, Torino, Bologna, Cagliari) tartanak országos politikai tesztnek számító polgármester-választást. Ezek a voksolások a pártokon belüli erőviszonyok alakulását is jelzik, s a részvételi hajlandóság az adott párt számára iránymutató a parlamenti választások tekintetében is.
Matteo Renzi miniszterelnök és pártja nincs kedvező helyzetben. A PD 2005 óta előválasztáson dönt a párt polgármester jelöltjének személyéről, s az idén március 6-án megrendezett előválasztás általános apátiába fulladt. A PD előválasztásokon nemcsak a párttagok vehetnek részt, voksolhatnak a szimpatizánsok, akár más pártok tagjai is, véleményt nyilváníthat minden 16. életévét betöltött személy. Az idén a PD főpolgármester-jelöltjének címére hatan pályáztak, a belső megmérettetést Roberto Giacchetti nyerte. A 2013-as római előválasztáson százezren, ezúttal viszont csupán 44 500-an voksoltak, Giachetti nem is számít esélyesnek a végső megmérettetésen.
Virginia Raggi, az 5 Csillag Mozgalom (M5S) jelöltje a nagy esélyes. Ám az, hogy a populista humorista Beppe Grillo pártja vezet a preferenciákban a lakosság további kiábrándultságát jelzi a hagyományos politikai pártokból és a Renzi vezette kabinetből.