Japán;csúcstalálkozó;

- Éleződik a jen-dollár csata

Meglehetősen baljós előjelek előzik meg a legfejlettebb államok szokásos csúcstalálkozóját, melynek jövő héten Japán ad otthont. Ezúttal a japán és az amerikai gazdaságpolitika, s ezen belül a pénzügypolitika ellentétei kerültek fókuszba, miután az év eleje óta lassan, de fokozatosan erősödő jen májusban több mint 3 százalékot vesztett értékéből a dollárral szemben. Szakértők heves vitákra számítanak a május 26-27-én megrendezendő, G-7 csúcsot előkészítő hétvégi tanácskozáson is, melyet Japán észak-keleti részén, Szendai városban tartanak a Hetek jegybanki vezetőinek részvételével.

A nézetkülönbségekre utal az a tény is, hogy a washingtoni pénzügyminisztérium úgynevezett „figyelőlistára” tette Tokiót, azzal érvelve, hogy a távol-keleti szigetország túl nagy kereskedelmi többletet halmozott fel az Egyesült Államokkal szemben, s – úgymond – egyoldalúan manipulálja az árfolyamok alakulását. (Hasonló okok miatt került fel a listára Kína, Dél-Korea és Tajvan is.)

Taro Aszo japán pénzügyminiszter a Wall Street Journal hasábain maga is elismerte, hogy a jen-dollár árfolyam alakulása rendszeres viták forrása. Ugyanakkor azt nyilatkozta, hogy Tokió megítélése szerint a helyzet alakulása még nem tesz szükségessé közvetlen japán beavatkozást. A jen gyengülése kétségtelenül elősegíti a japán export növekedését – mutatnak rá a G-7-es csúcs előtt a gazdasági szakértők.

Mi egy demokratikus Európai Uniót akarunk, amelynek etnikai, kulturális összetételét nem egy brüsszeli elit határozza meg az európai népek akarata ellenére - reagált Orbán Viktor a a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában a tervezett kvótaellenes magyar népszavazást ért brüsszeli kritikákra.