Alaptörvény-módosítás;

2016-06-08 08:09:00

A köztársaság vége

Hatodszorra módosította a 2012-ben hatályba lépett fideszes alaptörvényt tegnap a parlament: 153 igennel, 13 nem ellenében, 1 tartózkodással fogadta el a Ház, hogy az Országgyűlés a kormány kezdeményezésére terrortámadás jelentős és közvetlen veszélye vagy terrortámadás esetén meghatározott időre terrorveszély-helyzetet hirdet ki. Ezzel egyidejűleg felhatalmazza a kabinetet rendkívüli intézkedések bevezetésére. A kormány rendeletet alkothat, amellyel felfüggeszthet egyes törvényeket, törvényi rendelkezésektől eltérhet, egyéb rendkívüli intézkedéseket hozhat. Ez a rendeleti kormányzás, amelynek lehetőségét a Fidesz-KDNP és a Jobbik támogatta, az LMP és a függetlenek (egy tartózkodással) megtagadtak. Az MSZP nem nyomott gombot.

Az alkotmánymódosításhoz kapcsolódóan több más törvényen is változtatott a Ház. Azaz: fegyverhasználati joggal bevethető belföldön a honvédség, a kabinet korlátozhatja a járműforgalmat, kijárási tilalmat rendelhet el, meghatározott területeken engedélyhez kötheti a ki- és beutazást, megtilthatja a közterületi rendezvényeket, nyilvános gyűléseket, szigoríthatja a határellenőrzést, fokozottan ellenőrizheti az internet-, levél-, csomag- és postaforgalmat.

A hatalom tehát keresztülverte a kormány - ez a magyar közjogi berendezkedés valóságában maga a kormányfő - csaknem teljes körű felhatalmazását, azzal a jogi trükkel, hogy az alaptörvényben "csak a terrorveszély-helyzet kihirdetését és rendkívüli intézkedések meghirdetésének lehetőségének" javasolását ruházta rá, a parlamenti jóváhagyás formalitásával. Ezt futtatták végig aztán több törvényen. A Ház ezzel megteremtette a III. Köztársaság jogi felszámolásának lehetőségét. A törvényhozás Orbán Viktorra ruházta ugyanis a demokratikus berendezkedés sorsát. Annak az embernek a kezébe adta a teljhatalom törvényessé tett gyakorlását, aki valóságos ok nélkül minden nap világba kiáltja: nemzetközi erők dolgoznak azon, hogy minél több migráns jöjjön Magyarországra.

A demokratikus ellenzéknek kötelessége volna magára hagynia a parlamentarizmus romjait. A szocialisták maradhatnak a Házban. Nem kell már gombot nyomniuk.