MSZP;Tóbiás József;tisztújítás;elnökjelölés;

- Pengeváltás az MSZP-ben

Ma hallgatja meg a jelölőbizottság az MSZP vezető tisztségeire aspirálókat. A június 25-i tisztújításra készülve az újrázni készülő Tóbiás József pártelnöknek három kihívója lett: az elnöki pályázatot a szükséges támogató aláírásokkal Tóbiás mellett Harangozó Tamás, frakcióvezető-helyettes, Molnár Gyula volt XI. kerületi polgármester és Szanyi Tibor EP-képviselő adta le. Összesen mintegy 70-en pályáznak különböző posztokra, a választmányi elnökségért Botka László jelenlegi elnök, szegedi polgármester mellett Hiller István, az Országgyűlés szocialista alelnöke is ringbe száll.

Az MSZP-nek a támogatottság növelése érdekében változtatnia kell a politikáján. Erről tegnap a Kossuth Rádió reggeli műsorában beszélt Mesterházy Attila. A szocialisták korábbi elnöke szerint az utóbbi két évben más stratégiát kellett volna választania a pártnak. Az ellenzéki politikus a közszolgálati rádióban, illetve az M1 aktuális csatornán is bejelentette, semmilyen tisztségért nem indul a kongresszuson, ám egy volt elnök pozíció nélkül is tudja segíteni pártját, ezért úgy döntött, a tisztújítási folyamatból most kimarad. Június 25-én vagy Szanyit vagy Molnárt fogja támogatni, mert az MSZP-nek most olyan elnökre van szüksége, aki "leüti a magas labdákat" és kemény kritikát fogalmaz meg a kormánnyal szemben, mert a jelenlegi vezetés bátortalan. Szanyi a mostaninál keményebb kommunikációra alkalmas, Molnár pedig polgármesterként bizonyított. A választmányi elnöki posztra a volt pártelnök szerint Hillert kellene megválasztani. Kérdésre válaszolva arról is beszélt, hogy ma összességében sincs annyi szavazója a baloldalnak, mint a Fidesznek. Ezért nem a többi ellenzéki párttal való együttműködés a fő gond, a legfontosabb, hogy a baloldal minél több választót tudjon megszólítani. Egy pártelnök értékmérője a választási eredmény, ezt tudnia kell az MSZP korábbi elnökeinek is - reagált Mesterházy kritikájára délben Tóbiás.

Egyetlen nőként Gurmai Zita is indul az alelnöki posztért. Ezt maga az érintett jelentette be tegnap a Népszavának. Az MSZP nőtagozatának elnöke, aki 2004 óta az Európai Szocialisták Pártjának is alelnöke, lapunknak arról beszélt, hogy baloldali párt számára az esélyegyenlőség a legfontosabb. Az egyenlő munkáért egyenlő bért követelését Gurmai egyik fő feladatának tekinti, az egyenlőtlenségek pedig első sorban a nőket sújtják és a Fidesz világában ez a legmegnyomorítottabb csoport, így Gurmai az ő érdekeiket akarja még erősebben képviselni.

A hat éve zajló „óriásplakát-kormányzás” mellett valószínűleg már magának Orbán Viktornak sincs igazi válasza arra, milyen eminens nemzeti érdeket szolgál az, hogy éppen ő a kormányfő - állítja Ceglédi Zoltán. A politikai elemző az összefogásról is beszélt, szerinte olyan szavazókat kell behozni – milliós nagyságrendben –, akik ma távolságot tartanak a pártoktól. Ezek a szavazók azonban nem arra várnak, hogy az általuk külön-külön elutasított pártok összeálljanak.