Oroszország;NATO;Egyesült Államok;figyelmeztetések;

2016-06-16 07:32:00

NATO- és amerikai figyelmeztetések Oroszországnak

Több nyugati figyelmeztetést és jelzést is kapott tegnap Moszkva. A NATO az ukrán konfliktus kapcsán fogalmazott meg hivatalos felszólítást, Jonh Kerry amerikai külügyminiszter pedig a szíriai helyzet miatt.

A NATO védelmi minisztereinek kétnapos, szerdai brüsszeli zárórendezvényén Jens Stoltenberg NATO-főtitkár felszólította Oroszországot, hogy állítsa le a térséget destabilizáló tevékenységét.

Stoltenberg arra kérte Moszkvát, hogy vessen véget a kelet-ukrajnai szakadárok támogatásának és vonja ki katonáit a hadi felszerelésekkel együtt a szomszédos országból, beleértve a Krím félszigetet is. A NATO-főtitkár leszögezte: Petro Porosenko ukrán elnök a NATO-tagországok állam- és kormányfőinek határozott támogatását élvezi, a tagországok kiállnak Ukrajna szuverenitása és területi integritása mellett. Porosenkot meghívják a júliusi varsói NATO-csúcstalálkozóra, ahol a kormányfők megerősítik majd ezt az álláspontjukat.

Ugyancsak tegnap fogalmazott meg Moszkva felé határozott figyelmeztetést az amerikai diplomácia vezetője is. John Kerry külügyminiszter szerint Washington türelme erősen korlátozott Bassar el-Aszad szíriai elnök sorsát illetően, közölte az AFP hírügynökség.

Kerry szerdán Oslóban tárgyalt iráni kollégájával, Mohammad Dzsavad Zariffal, megbeszélésük után nyilatkozott a sajtónak a szíriai helyzetről. „Oroszországnak meg kell értenie, hogy a mi türelmünk sem végtelen. Sőt, nagyon is véges, ha arra gondolunk, hogy al-Aszadnak számot kell adnia vagy sem az öt év alatt 280 ezer halálos áldozatot követelő fegyveres konfliktusban játszott szerepéért”, fogalmazott Kerry.

Az amerikai külügyminiszter ugyanakkor azt is leszögezte, Washington kész számon kérni a szír ellenzéki fegyveres csoportosulások tűzszünetsértéssel és visszaélésekkel gyanúsított tagjait is.

Az Egyesült Államok és Oroszország a szíriai tűzszünet és békefolyamat támogatói, mindkét állam részt vesz a terrorizmus elleni harcban, de a hosszú távú politikai rendezés és Aszad elnök kapcsán nem közelednek az álláspontok. Washington számára Aszad menesztése kulcskérdés, míg Moszkva szerint az elnök sorsáról a szír lakosságnak kell döntenie.