A francia törvényhozás egyperces csenddel emlékezett tegnap a keddi terrortámadásnak minősített rendőrgyilkosság áldozataira. Ugyancsak egyperces néma csenddel fejezte ki részvétét a Párizs melletti brutális terrorakció után Francois Hollande francia elnök, a Manuel Valls kormányfő és Párizs főpolgármestere is szerdán reggel. Mint ismert, kedden reggel, magát az Iszlám Állam katonájának nevező Larossi Aballa otthonában gyilkolt meg egy rendőrtisztet és annak feleségét. A család három éves kisfia sértetlenül megúszta a mészárlást, de sokkos állapotba került. A kisfiút hadiárvának nyilvánították.
A keddi nap nemcsak tragikusan kezdődött, ugyanúgy ért is véget a francia hatóságok számára. A munkaügyi reform miatt hónapok óta tiltakozó szélsőbaloldali szakszervezeti tömörülés, a CGT kedden is utcai demonstrációkat szervezett, amely Párizsban újra erőszakos cselekményekbe és összecsapásokba torkolt.
A főváros valóságos csatatérré változott, símaszkos fiatalok vegyültek el a békés tüntetők között, és rövidesen törni-zúzni kezdtek. A rendbontó csoportok nem először jelentek meg, a korábbi demonstrációk során is összetűzésbe kerültek a rendőrséggel. Helyi beszámolók szerint ezúttal is keresték és provokálták a rendfenntartókat.
Ezúttal azonban nemcsak kirakatokat törtek be és parkoló autókat gyújtottak fel, hanem egy gyerekkórházat is megtámadtak a magukat antikapitalistáknak nevező randalírozók. Az összecsapásokban több mint negyvenen megsérültek, nyolcvan személyt pedig őrizetbe vett a rendőrség. A sérültek zöme rendőr volt, 29 biztonsági szorult orvosi ellátásra.
Manuel Valls kormányfő a történtek miatt szólította fel a tüntetéseket szervező szakszervezetet, hogy hagyjanak fel a demonstrációkkal. A francia kormányfő és Hollande elnök azonban azt is jelezték, a zavargások dacára sem módosítanak a kifogásolt munkatörvénykönyvén.
Valls azt is kilátásba helyezte, hogy ha a szakszervezet nem határolódik el a menetrendszerűen randalírozó fiatalok csoportjától, akár be is tilthatják ezeket a megmozdulásokat, jelentette a France Presse hírügynökség. A CGT június 23-ra és 28-ra újabb tüntetést hirdetett meg.
A francia hatóságok és kormányzat többszörös nyomás alatt van, a biztonsági erők soraiban is pattanásig feszült a helyzet. Nem ok nélkül. Franciaországot tavaly két nagy horderejű terrortámadás rázta meg, a Charlie Hebdo elleni és a novemberi tömegmészárlás. November óta rendkívüli állapot van az országban, amelyet a labdarúgó EB idejére is meghosszabbítottak a kiemelt terrorveszély miatt. A hónapok óta zajló szakszervezeti és diáktüntetések, a sztrájkok és a szurkolói rendbontások és a terrorfenyegetettség soha nem tapasztalt nyomás alá helyezte a francia szolgálatokat és rendfenntartókat.