MSZP;népszavazás;Tóbiás József;

2016-06-16 18:07:00

Ki fogja kifizetni az 50 milliárdos kórházi adósságot?

Intenzíven dolgozik az utolsó tíz napban a MSZP azért, hogy túlteljesítse a törvényileg előírt kétszázezer aláírást az állami földek eladásának megakadályozásáért kezdeményezett népszavazáshoz - jelentette ki párt elnöke csütörtökön, Győrben tartott sajtótájékoztatóján, amin a kórházi adósságok is szóba kerültek.

Tóbiás József hangsúlyozta: "nem bízunk a hatalomban, nem bízunk abban, hogy objektíven fogják megszámolni" az aláírásokat. Hozzátette, hogy ezért szeretnék túlteljesíteni a törvényileg elvárt mértéket. Ennek érdekében június 28-ig az ország 106 választókörzetében gyűjtik tovább az aláírásokat, hogy a magyar állam tulajdonában lévő földek továbbra is állami tulajdonban legyenek - közölte.

A pártelnök a népszavazási kezdeményezésről azt mondta, az azért fontos, mert a hétfőn elfogadott jövő évi költségvetésből "világosan látszik, hogy a kiváltságosok jövőre is mindent megkapnak", de négymillió ember, legyen nyugdíjas vagy kétkezi munkás, ugyanabban a helyzetben marad. 

"A miniszterelnök a rend időszakát hirdeti meg, azt gondolja, hogy csak a renddel, a hatalmi erővel lehet biztosítani a kormányzati többséget Magyarországon. Mi a szociális biztonság rendjét szeretnénk, azt a szabadságot, hogy az emberek eldönthessék, hogy milyen Magyarországot szeretnének" - fogalmazott Tóbiás József. Hozzátette, a népszavazás arról szól, hogy milyen utat választ magának Magyarország: azt az utat, ami egy szociális Európa irányába halad, vagy egy "kelet felé fordulót, egy bezárkózót, ahol csak a kiváltságosoknak" oldható meg minden. 

Kránitz László, az MSZP Győr-Moson-Sopron megyei elnöke közölte, hogy a megyében eddig mintegy tízezer aláírást gyűjtöttek össze. 

Tóbiás József az egészségügyi szakdolgozókat érintő béremelésről azt mondta: "érdemes volt követelni az elmúlt egy évben a kormánytól a fizetések emelését", mert ma már nemcsak a piac, hanem a kormányzat is beismeri, hogy emelni kell a béreket, hogy a munkavállalók ne hagyják el az országot. Az emelés mértéke azonban kevés, "jóval többre van lehetőség" - hangsúlyozta.

Hozzátette, a probléma az, hogy egy csaknem ötvenmilliárd forintos adósság továbbra is kifizetetlen marad az egészségügyi ellátórendszerben, mert a kórházak ugyanúgy adóssággal küzdenek, és feltette a kérdést, hogy ezeket ki fogja kifizetni.