Szergej Karaszjov azzal (nem) lopta be magát a magyar szívekbe, hogy a szombat este lejátszott Izland-Magyarország labdarúgó Európa-bajnoki csoportmérkőzés első félidejének hajrájában vitatható szituációban ítélt büntetőt a mieinkkel szemben. Az orosz ténykedése jóval Magyarország határain túl is jelentős visszhangot váltott ki. Tekintsünk át néhány olyan alkalmat az új évezredből, amikor szintén a játékvezetők ténykedése miatt maradt örökké emlékezetes egy-egy nemzetközi focimeccs.
A csalások netovábbja
Az egyiptomi Gomál al-Gandúr által a 2002-es dél-koreai-japán világbajnokságon vezetett negyeddöntő annyiban eltér a lentebb leírtaktól, hogy a társrendező Dél-Korea Spanyolország elleni találkozóján nem egy hiba, hanem (szándékos?) tévedések sorozata jelentette a hispánok vesztét. A teljes kép kialakításához tudni kell, hogy az ázsiaiak már a legjobb 16 közül is vitatható játékvezetői ítéleteknek köszönhették az olaszok elleni továbbjutást.
A negyeddöntőben pedig úgy mentették hosszabbításra a meccset, hogy a rendes játékidőben Gandúr két szabályos gólt nem adott meg a később egyenesen csalást kiáltó spanyoloknak. Dél-Korea büntetőpárbajt követően bejutott az elődöntőbe, ahol a későbbi ezüstérmes németek ellen már nem volt ellenszer – a botrányos meccset vezető egyiptomi a vb után befejezte sportbírói ténykedését.
Itt a sárga, hol a piros?
Graham Poll sok nagy csatát megélt, igazi veterán volt a szakmában akkor, amikor utolsó labdarúgó-világbajnokságán fújta a sípot. Az 1980 és 2006 között tevékenykedő játékvezető bár több rangos mérkőzést vezetett, a legtöbben talán mégis a 2006-os németországi mundialon vétett hibája miatt emlékeznek rá, hiszen a csoportküzdelmek utolsó játéknapján a továbbjutásért ki-ki meccset játszó Horvátország és Ausztrália összecsapásán az európai csapatból Josep Simunicot három sárga lappal sikerült kiállítania. Nem elírás, hárommal. A találkozót követően Poll elismerte a hibáját és visszavonult a játékvezetéstől.
Foci, kézielemekkel
Henry FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES
Diego Maradona 1986-os „Isten keze” mutatványa „mindent visz” a kategóriában, mégsem rendhagyó. 2010-ben úton Írország Franciaországgal játszott világbajnoki pótselejtezőt: Dublinban a franciák, Párizsban az írek nyertek 1-0-ra. Dönteni kellet, így hosszabbítás következett, melynek a 103. percében érvényes és győztes gólt szereztek a kékek – csakhogy a gólpasszt jegyző Thierry Henry az átadás előtt kézzel terelte maga elé a labdát. A történtek után össztűz zúdult a mérkőzést dirigáló svéd Martin Hanssonra, az írek igazságot és újrajátszást követelve a nemzetközi szövetséghez fordultak. A FIFA súlyos játékvezetői hibának minősítette az esetet, a szabálykönyvre hivatkozva mégsem változtatott a végeredményen, így Franciaország kvalifikálta magát a 2010-es vb-re.
Ünneprontó Kassaiék
A 2012-es Európa-bajnokság csoportkörének egyik utolsó találkozóján Donyeckben közel 50 ezer ember, világszerte milliók látták azt, amit korunk vitathatatlanul legjobb magyar játékvezetője és csapata sajnos nem: Ukrajna szabályos gólt szerzett, melyet a nemzetközi futballélet egyik meghatározó bírója annak ellenére nem adott meg, hogy a külső szemlélő számára jól láthatóan a labda teljes terjedelmével áthaladt a gólvonalon.
Lett is persze égszakadás, földindulás: a történtek után 1-0-s vereséget szenvedő társrendező csapat trénere dúlt fúlt az ukránok számára végállomást jelentő meccs utáni sajtótájékoztatón, ahol a bírói csapat munkáján kívül fennhangon kritizálta a futball szabályalkotóit is, akikre már a tornát megelőzően is jelentős nyomás nehezedett azért, mert nem vezették még be a gólvonal-technológiaként az eset hatására később alkalmazott újítást. A magyar játékvezetők a történtek után nem kaptak több megbízatást a lengyel-ukrán Eb-n.
Nem sokat osztott-szorzott
A legutóbbi világbajnokságot rendező Brazíliában általános gyász uralkodott az elődöntő után, hiszen ott az aranyesélyesnek hitt nemzeti csapat valósággal . Az össznemzeti letargiában Neymarék Hollandia ellen ugyan megszerezhették volna a bronzérmet, az erre vonatkozó reményeik azonban a bronzcsata első perceiben elszálltak. Arjen Robben félpálya felől induló elfutását a brazil Silva fékezte volna, aki a büntetőterületen kívül kisebb mértékben érintkezett a tizenhatos vonalán belül látványosat eső holland kollégájával. Általános megdöbbenésre Dzsamel Hajmudi szabadrúgás helyett tizenegyest ítélt, melyet Van Persie a harmadik percben értékesített. Az utolsó két meccsen a brazilok összesen tíz (!) gólt kaptak.