A Semmelweis-nap és a köztisztviselők napja miatt ma csak ügyeleti ellátás lesz a rendelőkben, kórházakban és gyógyszertárakban, zárva tartanak a kormányablakok, a megyei és fővárosi kormányhivatalok által fenntartott okmányirodák, a járási- és a polgármesteri hivatalok. Sokan gondolják azonban, hogy a szabadnap az egyetlen, aminek örülni lehet ezekben az ágazatokban, mert az utóbbi hetekben bejelentett béremelések és átszervezések csak erősítik a munkatársak megosztottságát és nem kínálnak elfogadható jövőképet egyik szakmának sem.
Fél 6-tól Farkas Zsófia fogadja a vendégeket, 6 órától pedig az érdekvédők és civilek felszólalásai következnek az egészségügyi gigademonstráción. Meghallgathatják Varga Andreát, aki az Autonóm Területi Szakszervezetek elnökeként a félrevezetett védőnők nevében emel szót. Őt Kiss László, az 5.12 Szakszervezet vezetője követi, majd Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke és Demeter Éva, a Korhatár Alatti Rokkantak Országos Szervezetének vezetője következik. A PM képviselője, Szabó Tímea tavasszal segédápolónak állt, ma este ebben a minőségében ismerteti tapasztalatait, Iványi Gábor lelkész pedig a kisegyházak segítő munkájának nehézségeit ismerteti, Komáromi Zoltán háziorvos az alapellátás bajait sorolja. A Tanítanék mozgalom képviseletében Törley Katalin, Sulyok Blanka, Pukli István és Pilz Olivér mond beszédet, a felszólalók sorát Sándor Mária zárja.
Este nyolctól Parti Nagy Lajos, Dés László, Grecsó Krisztián, Bakacsi Béla, Závada Pál, a Mohikán együttes, Galkó Balázs, Kollár-Klemencz László, Juhász Tamás, Danics Dóra, Kukorelly Endre, Kováts Kriszta, Pál Tamás, Papp János, Bárdos Deák Ági és a PaDöDö szórakoztatja a téren egybegyűlteket, majd teljesen szokatlan módon éjjel fél 2-kor kerekasztal-beszélgetések kezdődnek, ahol betegek és egészségügyi dolgozók mellett szakpolitikusok mondják el véleményüket az ágazatról. Ott lesz mások mellett
Weltner János sebész, Donáth Ferenc belgyógyász, Kökény Mihály, László Imre, Csehák Judit, Kincses Gyula és Hegedűs Zsolt.
Ma este 12 órás gigademonstrációt szervez a Magyarország a Magyar Egészségügyért Civil Társaság a Kossuth térre, mert szerintük a nővérek négy évre elosztott, csepegtetett béremelése és a technikai munkatársak majd egy évtizede tartó kihagyása a bérrendezésből nem teszi vonzóbbá a szakmát, nem állítja meg a dolgozók elvándorlását és semmit nem javít a betegek biztonságán. „Fogjunk össze a tisztességes-becsületes betegellátásért, az egészségügyben dolgozók megbecsüléséért. Ne engedjük megosztásukat!” – ezzel a felhívással toborozták a résztvevőket a szervezők, akik között Sándor Mária mozgalma mellett ismét ott találjuk a tavalyi nagy utcai megmozdulások harcostársait, az Orvosegyetemek Szakszervezeti Szövetségét, a Semmelweis Érdekvédelmi Szövetséget és több kis szakszervezetet is. A felszólalók névsora jelzi, hogy működik az összefogás más területek elégedetlen szervezeteivel is. Sándor Mária a Népszavának arról beszélt, hogy megkezdték egy átfogó, betegközpontú egészségügyi reform kidolgozását, ami érdemi javulást hozna az ellátórendszer működésébe.
A köztisztviselők az egészségügyi alkalmazottakkal együtt ott vannak az ország minden pontján és a járási hivatalok munkatársaira korlátozott idei béremeléssel ők is elégedetlenek, mert a megyei szinten vagy a központi közigazgatásban dolgozók béremelését a kormány a korábbi ígéretek ellenére csak jövőre és 2018-ban akarja megadni, az önkormányzati hivatalok munkatársainak pedig azt üzenték, kérjenek pénzt saját településeiktől. A Magyar Köztisztviselők Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete ezért azzal köszöntötte a munkatársakat, hogy közzétette honlapján az önkormányzati köztisztviselők jogállását szabályozó új törvénytervezetét, amiről az önkormányzati szövetségekkel közösen folytatnak majd tárgyalást a hónap közepén a Miniszterelnökségen.
Lásd még: Aki megszólal, az kitaszított lesz