X_Foci Eb 2016;Franciaország;labdarúgó Európa-bajnokság;Wales-Belgium;

2016-07-01 07:50:00

Az elképesztő Gareth Bale a belgák réme

Wales Belgiummal néz farkasszemet a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokság péntek esti negyeddöntőjében. Papíron a FIFA világranglistáján a második helyet elfoglaló belgák az esélyesebbek, ám a két válogatott az utóbbi években rendkívül kiegyensúlyozott találkozókat vívott egymással.

A magyar szurkolók számára különösen érdekes lehet az Európa-bajnokság mai negyeddöntője. Wales ugyanis azzal a Belgiummal játszik, amely Király Gáborékat verte ki a viadalról. A magyar szemlélő ilyenkor nehezen dönti el, melyik együttes sikeréért szorítson. Talán a belgákéért, hogy kiderüljön, a torna egyik legjobb csapata verte a magyarokat 4-0-ra? Vagy az esélytelenebbnek vélt Walest buzdítsa, hogy bosszút álljon a magyarok kieséséért?

Wales nem kis meglepetésre, rögtön első Európa-bajnoki fellépésén eljutott a negyeddöntőig. Gareth Bale szinte a hátán viszi az együttest, munkabírása egészen elképesztő. Az együttes négy eddigi Eb meccséből hármat nyert meg, a csoportkörben a szlovákokat és az oroszokat győzte le, a nyolcaddöntőben pedig Észak-Írországot. Angliától kikapott ugyan, ám ennek a vereségnek már semmiféle jelentősége sincs, hiszen a régi riválist Izland búcsúztatta a negyeddöntőben. A nyolcaddöntőben egyébként három brit csapat is képviseltette magát, de Chris Coleman gárdája maradt egyedüli hírmondónak.

A walesiek meccsein már megszokhattuk: rendkívül lelkes, odaadó szurkolótáborral rendelkeznek, s a drukkereknek is komoly szerepük van abban, hogy idáig menetelt a csapat. Most azonban éppen attól tartanak a szigetországiak, hogy – a semleges helyszíntől függetlenül – igazi idegenbeli meccset vívhatnak, s a belgák óriási többségben lesznek a lelátókon.

Az aggodalom nem látszik megalapozatlannak. A találkozónak otthont adó lille-i Pierre Mauroy Stadion ugyanis mindössze 16 kilométerre található a belga határtól, s egyes becslések szerint 100 ezer belga is útnak indulhat a francia városba, hogy a helyszínen szurkolhassanak kedvenceiknek. Mindannyian persze nem férnek be az 50 ezer férőhelyes stadionba, így sokan csak a szurkolói zónákból követhetik nyomon a történéseket.

Ami a belgákat illeti, a magyarok elleni meccs kétségkívül legjobbja, Eden Hazard kénytelen volt kihagyni a szerdai edzést, még a vasárnapi nyolcaddöntő során sérült meg. Marc Wilmots szövetségi kapitány nem is tudta megmondani, hogy Hazard szerepelhet-e majd. Mindenesetre meglepődnénk, ha kihagyná a negyeddöntőt. Wilmots elmondta, az orvosi stáb mindent elkövet azért, hogy a találkozóig százszázalékos erőállapotban legyen.

A két csapat egymás elleni mérlegét figyelembe véve távolról sem nevezhetjük előre lefutott meccsnek a péntekit. A sors fintora ugyanis, hogy az Európa-bajnoki selejtezők során a két csapat éppen egyazon csoportban szerepelt. Először – még 2014 novemberében – Belgiumban találkoztak, akkor gól nélküli döntetlent játszottak egymással. A 2015 júniusában megrendezett cardiffi mérkőzésen viszont Wales 1-0-s diadalt aratott. Hogy Wales már rég nem pofozógép, mint egykor, az is mutatja: a 2013-as szintén belgiumi vb-selejtezőn 1-1-es döntetlent játszottak egymással.

Mindezek alapján rendkívül kiegyenlített találkozóra van kilátás, amelyen akár hosszabbítás is lehetséges, sok gólra azonban nem számíthatunk. Tartanak is a belgák leendő ellenfelüktől. Jordan Lukaku, aki vasárnap rendre remekül tartotta meg a labdát a magyar védő gyűrűjében, rámutatott, hogy nem csak Bale-re kell odafigyelni, semlegesíteni kell például az Arsenal sztárját, Aaron Ramseyt is.

Bale sajtóértekezletén elmondta, a csapat sikere a remek mentalitásban rejlik. „Már azt is megterveztem, mit csinálok majd a döntő után” – mondta el a Real Madrid támadója, de nem közölt részleteket arról, mégis, mik a tervei.

Mindenesetre, ha Wales továbbjutna, két alapember fontos eseményekről lesz kénytelen távol maradni. Chris Gunternek ki kell hagynia testvére esküvőjét, amennyiben összejönne az elődöntő, Neil Taylor pedig nem mehet el feleségével Beyonce cardiffi koncertjére, pedig a jegy születésnapi ajándék volt a hölgy számára. Ezt az „udvariatlanságot” azonban talán még Taylor neje is megbocsátaná.

A mérkőzést az M4 közvetíti 21.00 órától.

Kassaié a német-olasz meccs
Kassai Viktor vezeti szombaton a Németország-Olaszország negyeddöntőt a labdarúgó Eb-n. A legjobb nyolc közötti párharcok slágermeccsére Bordeaux-ban kerül sor 21.00 órától.
A 40 éves magyar játékvezetőnek ez lesz a harmadik találkozója a tornán, ő dirigálta a francia-román nyitómérkőzést (2-1), majd június 17-én is ő fújta a sípot az Olaszország-Svédország meccsen (1-0).
Segítői ezúttal is Ring György, Tóth Vencel, Bognár Tamás és Farkas Ádám lesznek.