USA;elnökválasztás;Donald Trump;

- Trumpot félszívvel támogatja a pártja

„Két párt ellen kell küzdenem” – panaszkodott Donald Trump egy konzervatív rádiónak nyilatkozva. Az amerikai republikánusok várható elnökjelöltje alig több mint két héttel a republikánus elnökjelölő konvenció előtt meglehetősen langyos támogatást kap saját pártjától – mutat rá a CNN. A Fox News felmérése szerint a republikánusok 74 százaléka támogatja, míg májusban 82 százalék állt mellette. 2012-ben a republikánusok 2012-ben 93 százalékban az akkori elnökjelölt, Mitt Romney mögött sorakoztak fel.

Hillary Clinton és Donald Trump között ugyan valamelyest csökkent a különbség – a RealClearPolitics portál több felmérésből átlagolt adatai szerint Clinton 44,6, Trump 39,8 százalékon áll, de ennek oka inkább az, hogy a várható demokrata elnökjelöltet támadások érték, ezúttal a bengázi konzulátussal kapcsolatos jelentés morzsolt le valamelyest támogatottságából. A Politico 11 „csatatérállam” felméréseit átlagolva hat százalékos Clinton-vezetést mutatott ki: Clinton 44,7, Trump 39,1 százalékon állt a számításaik szerint. Trump mérgelődik, akárhová megy, nagy tömegek gyűlnek össze a választási gyűléseire, mi az oka, hogy a felmérésekben mégis Clinton mögött kullog?

A milliárdos mindenesetre újra nekirontott az előválasztásokon alulmaradt vetélytársainak. Többségük nyilvánosan nem szólította fel híveit, hogy Trumpra szavazzanak. „Megszegték az aláírt fogadalmukat, s ez szégyenletes” – dörögte Trump. Sem Jeb Bush volt floridai kormányzó, sem Ted Cruz texasi szenátor, sem John Kasich ohiói kormányzó nem állt Trump mellé. Mitch McConnell, a szenátus többségi vezetője szerint az önmérsékletet ígérő Trump már kezd „hiteles” republikánus jelöltté válni, aki az Egyesült Államok első embere lehet. A milliárdos azonban váltogatja véleményeit, s többször szembemegy a Republikánus Párt alaptételeivel, például a szabadkereskedelmi megállapodások bírálatával. Susan Collins, Maine állam republikánus szenátora attól teszi függővé Trump támogatását, hogy kit választ alelnökjelölt-párnak maga mellé. Jelen állás szerint úgy tűnik, a clevelandi republikánus elnökjelölő konvención nagy hadakozás várható.

Egyre kellemetlenebb helyzetbe kerül a szlovák kormány Robert Kalinák belügyminiszter kétes ügyei miatt. A botrány egy Pozsony szempontjából igen kényes időszakban robbant ki: az ország július elsején vette át az Európai Unió soros elnöki tisztségét Hollandiától. A kabinetnek tehát most nagyon nem lenne szüksége kormányválságra.