EU;Robert Fico;Szlovákia;elnökség;Robert Kalinák;

Soros elnökség rossz kezdéssel

Egyre kellemetlenebb helyzetbe kerül a szlovák kormány Robert Kalinák belügyminiszter kétes ügyei miatt. A botrány egy Pozsony szempontjából igen kényes időszakban robbant ki: az ország július elsején vette át az Európai Unió soros elnöki tisztségét Hollandiától. A kabinetnek tehát most nagyon nem lenne szüksége kormányválságra.

Száz napja alakult meg a szlovák kormány. A kabinet összetétele nagy meglepetést keltett, hiszen az addig kormányzó Smer mellett a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) és a Bugár Béla által fémjelzett Híd lett a koalíció tagja. A kabinet munkája elég nehez indult. Robert Fico sokáig nem tudta ellátni a kormányfői tisztséget szívműtétje miatt. Ettől eltekintve viszonylag békésen telt el ez a bő három hónap, főleg talán amiatt, mert az ellenzék is el van foglalva saját sebeinek nyalogatásával.

Az utóbbi napokban azonban egyre forróbbá vált a talaj Robert Kalinák belügyminiszter lába alatt. A politikus Robert Fico miniszterelnök régi harcostársa, esetleges menesztése nagy pofon lenne magának a kormányfőnek is. Ezért nem meglepő módon a kabinet kiáll Kalinák mellett, s a vele szembeni támadással csak „a Szlovák Köztársaságot akarják lejáratni” az EU elnökség kezdetén. A pozsonyi kabinet azt is bejelentette, hogy nem támogatja az ellenzék által benyújtott bizalmatlansági indítványt. A közlemény szerint a bel- és a pénzügyminisztérium az utóbbi években „eredményesen küzdött az adócsalás ellen, az új jogszabályoknak és más intézkedéseknek köszönhetően az áfából származó állami bevétel mintegy 2,5 milliárd euróval nőtt”.

Mi is áll a botrány mögött? Kalinákról szinte naponta látnak napvilágot újabb és újabb kétes hírek. Először kiderült, hogy a belügyi tárcavezető üzleti kapcsolatban állt azzal a Ladislav Basternák nevű szlovák üzletemberrel, aki ellen a rendőrség áfacsalás miatt indított eljárást.

Az Egyszerű Emberek (OLaNO–NOVA) párt elnöke, Igor Matovic egy ízben gyanúsnak nevezte, hogy Kalinák éves jövedelme drasztikusan megugrott, amióta kinevezték miniszternek. 2004 és 2005-ben, amikor ellenzéki képviselő volt, évente körülbelül 650 ezer koronát keresett. „Amint miniszter lett, éves bevétele fokozatosan növekedett, mígnem elérte az évi 11,8 millió koronát, a továbbiakban éves bevétele átlagban 10,5 millió korona volt. Ezt a különbséget nem a miniszteri fizetése képezte, mert az alig magasabb, mint a képviselői bér. Nyilvánosságra kellene hoznia, honnan, milyen forrásokból kap ennyi pénzt” – mondta Matovic.

Veronika Remisová, az OLaNO egy másik képviselője a napokban azt közölte, hogy a belügyi tárcavezető, valamint Ján Pociatek volt közlekedési miniszter offshore cégekkel üzletelt. Amint az esetről az Új Szó is beszámolt, a Bratislava Trade Center (BTC) cég, amelynek közvetett tulajdonosa 2002-től maga Kalinák, offshore cégeknek adott el részvényeket. 2006-tól Kalinák és Pociatek mellett a C.O.M.I. Holding nevű luxemburgi offshore céget tüntették fel többségi tulajdonosként.

Az ügy háttere meglehetősen szövevényes. Ezt a vállalatot ugyanis a legnagyobb kormánypárt, a Fico vezette Smer legfőbb mecénásának tartott, Jozef Brhel fia irányítja a háttérből – állította Remisová. 2008-ban a részvények egy része visszakerült a két smeres politikushoz, a másik részt a Belfour investments nevű angol offshore cég vásárolta fel. Az összefonódásokat mutatja, hogy 2012-től a cég tulajdonosai Pociatek és Robert Pintér, aki a belügyminisztérium vagyoni osztályának főigazgatója. "Az offshore cégek vagyon rejtegetésére vagy adócsökkentésre szolgálnak. Egy magas beosztású politikusnak nem lenne szabad ilyen cégekkel üzletelnie" - hangsúlyozta Remisová.

A másik Kalinák nevével összefüggésbe hozható gyanús cég a Hesit, a. s., amellyel a 2010-es választások környékén Kalinák egymilliós szerződést kötött a bazini rendőrszálló felújítására. A szerződést később még négyszer kellett kiegészíteni, az ár pedig további százezrekkel emelkedett. Ugyanez a cég volt a Ladislav Basternák ingatlanvállalkozó nevével fémjelzett Five Star Residence vállalat beszállítója is, többek között a Bonaparte lakókomplexum építésekor is.

Jozef Rajtár a belügyminiszter egy másik ügyletére hívta fel a figyelmet. „Robert Kalinák visszaél a pozíciójával, és a saját meggazdagodására használja fel azt” - állította a legerősebb ellenzéki párt, a liberális Szabadság és Szolidaritás képviselője.

Hogy Kalinák helyzete már megingott a párton belül, az is bizonyítja: a Smer európai parlamenti képviselői is úgy vélik, vállalnia kellene a következményeket. Monika Flasíková-Benová volt smeres alelnök a Sme napilapnak adott interjújában megerősítette, hogy a pártnak lépnie kellene. Kifejtette, szerinte nem azért kellene meghozni a döntést Kalinák ügyében, mert büntetőjogi szempontból kétséges a helyzete, hanem mert „a politikában jelen kell lennie a morális dimenziónak is” – írta az Új Szó. Flasíková-Benová szerint érezhető a feszültség a Smerben, és rendezni kell a helyzetet, hogy a párt fennmaradjon.

Szintén éles bírálatokat fogalmazott meg a párttal szemben Boris Zala EP-képviselő is, aki a Denník N-ben közölt írásában szintén a „morális kihívást” emlegette Kalinák kapcsán. Zala szerint ha Kalinák nem néz szembe ezzel az erkölcsi kihívással, akkor ez az őt jelölő párt kötelessége. Politikai elemzők rámutattak, hogy sok politikai hatása aligha lesz megnyilvánulásuknak. „Ha valakitől várható volt a Smerből, hogy reagálnak a helyzetre, akkor mindenekelőtt az EP-képviselőktől, mivel a Brüsszelben töltött évek alatt rájuk ragadtak legalább az alapjai annak a politikai kultúrának, amely egy demokratikus jogállamra jellemző – mondta az Új Szónak Lesko. – Az ő hangjuk azonban nem fogja megváltoztatni a Smeren belüli viszonyokat. Befolyásuk ma minimális, Fico már többször kritizálta az álláspontjukat, a valóságtól elszakadtnak és a brüsszeli tevékenységük által "megbélyegzettnek’"nevezte őket. Lesko szerint ugyanakkor pozitívan értékelhető, hogy legalább ők felszólaltak, és a Smeren belül folyamatban lévő vitába behozták a szociáldemokrata és európai szempontokat. "A Smer kiváló abban, hogy számos dolgot suba alatt tud tartani, mindenkinek, aki különvéleményének akar hangot adni, óvatosnak kell lennie, mert Robert Fico pártelnökként nem szíveli a különvéleményeket” – állítja Marián Lesko. A pártelnök továbbra is ugyanannyira domináns a pártban, mint évekkel ezelőtt, teszi hozzá a szakértő, így kevesen veszik a bátorságot, hogy szembemenjenek Fico akaratával és kívánságaival – vélekedett.

Gál Gábor, a kormánypárti Híd párt frakcióvezetője is élesen fogalmazott még június közepén. Úgy vélte, a belügyminiszternek meg kell válaszolnia azokat a kérdéseket, amelyek nyitottak, különben baj lehet.

Két hete egyébként már azt írta a pozsonyi sajtó, hogy a kormányban elkezdték keresni a belügyminiszter lehetséges utódát. Sokra azonban nem jutottak. Alighanem azért, mert a kabinetben többségbe kerültek azok a vélemények, amelyek szerint nem lenne bölcs a minisztercsere a soros elnökség előestéjén, s tapasztalt belügyi tárcavezetőre van szükség.

Kalinák egyébként a tőle megszokott arroganciával válaszolt az őt érintő kérdésekre. Már ameddig hajlandó volt. Egy idő után ugyanis faképnél hagyta az újságírókat, s azt közölte, csak azoknak hajlandó válaszolni, akiket „a válaszok megilletnek”. Kifejtette, az a legfontosabb számára, hogy a koalíciós partnerek bizalmát élvezi. „A koalíciós partnerektől eddig nem hallottam, hogy menesztésemet követelnék. Az ilyen nyomás soha nem kellemes, ám végső soron sikerült igazolni, hogy a vádak alaptalanok” – fejtette ki.