Jobboldali belháborúnak is minősíthetnénk azt a – feljelentésekkel, perekkel tarkított – eseménysort, melynek tétje az volt, hogy épülhet-e luxus lakópark Budakeszi egy vadregényes, 32 hektáros területén.
A Farkashegyi Repülőtér melletti csodálatos természeti környezet okán már a rendszerváltás óta egymásnak adták a kilincset a beruházni vágyók, de az Álomvölgy elnevezésű projekt azóta sem valósulhatott meg. 2001-ben a kisváros lakossága népszavazáson vetette el az ötletet. Bár a voksolás eredménytelen volt, a leadott szavazatok többsége a lakópark ellen szólt, és ezt az önkormányzat elfogadta.
Mint arról már beszámoltunk, nemrégiben ismét kopogtattak a városházán. Az autókereskedéseiről is ismert Baumgartner Antal, a terület egyik jelenlegi tulajdonosa szeretett volna építkezni az azóta már Natura 2000 minősítést kapott területre. A hírek szerint időközben változott a terv, és már nem (csak) lakóparkot, hanem nyolc luxusfarmot álmodtak a 32 hektárra.
Baumgartnert és csapatát Rubovszky György KDNP-s ügyvéd-honatya - a parlamenti igazságügyi bizottság elnöke, a törvényalkotási bizottság tagja - képviselte többször is az önkormányzatnál. Ahogyan mondani szokás: igyekezett „megdolgozni” a jobboldali vezetésű Budakeszit. A lobbizásra azért lehetett szükség, mert a beruházás megvalósításához szükség lett volna arra, hogy az önkormányzat helyi építési szabályzatában engedélyezze lakóingatlan felhúzását, és területrendezési szerződést kössön a beruházóval. Ezért előbb 100, később 200 millió forintot ajánlottak a városnak. A fideszes többségű testület eleinte hajlott is erre - ezt a később tiltakozó LMP helyi képviselője is megszavazta -, végül azonban visszakoztak, hatástanulmány készítéséhez kötötték a továbbiakat.
A képviselő látogatásainak hírét a város polgármestere, Győri Ottilia is megerősítette a Népszavának, hozzátette azonban, hogy Rubovszkynak meghatalmazása nem volt, és okiratokat sem írt alá, csupán „beszélgettek”. Kérdésünkre korábban Rubovszky sem cáfolta, hogy Baumgartner érdekében tárgyalt a város vezetőjével. Azt azonban visszautasította, hogy meghatalmazottjaként járt volna el. (Ezt nem is tehetné, hiszen képviselőként tilos ügyvédkednie.) Mint fogalmazott: pusztán baráti szívességből segít Baumgartner úrnak, és ügyvédjének. Sok ugyanis a vitájuk Budakeszi városával. Birtokháborítás, egy – árvízi vészhelyzet miatti – elbontott kisebb dombszakasz miatt, illetve egy kis híd építése miatt állnak „haragban” az önkormányzattal. A polgári jogvitákon túl rendőrségi nyomozás is folyik ezen ügyekben. Ezekben kívánt önzetlen segítséget nyújtani – mondta a képviselő.
Az elmúlt héten azonban kiderült, Rubovszky hiába törte magát. Győri Ottilia polgármester lapunk kérdésére elmondta, az ingatlan tulajdonosainak kérelmét, hogy lakóépületek építését tegye lehetővé az önkormányzat, június 30-i ülésén a testület elutasította, és értesítette az ügyfeleket, hogy nem kíván településrendezési szerződést kötni velük.
A korábban tervezett hatástanulmány készítésére benyújtott árajánlatok közül a legolcsóbb bruttó 9 millió forint volt, amit a testület nem fogadott el – közölte a polgármester.
Feltehető, hogy az önkormányzat azért nem kívánt fölöslegesen 9 milliót költeni a tanulmányra, mert borítékolható volt, hogy a szakértők sem javasolják majd az ingatlanberuházást.