Hiába érte el Nigel Farage, amit akart, s szavazott június 23-án a britek 52 százaléka az EU-ból való kilépés mellett, a pártelnök mégis távozik a tömörülés éléről. Mint fogalmazott, elérte, amit akart, győztek a kilépés pártfogói, ezzel véghez vitte politikai küldetését. „Teljesítettem a küldetésemet” – fogalmazott a jobboldali populista politikus, aki 17 éve ül az Európai Parlamentben.
A Brexit-népszavazást megelőző kampányban azt hangoztatta, „vissza akarjuk kapni országunkat”. Mint mondta, a pártelnöki tisztség nehezen volt összeegyeztethető a magánéletével. Arról nem beszélt, ki lehet az utóda. Ugyanakkor kilépéspárti kormányfő megválasztását követelte. Farage már kétszer mondott le az UKIP elnöki tisztségéről, legutóbb a tavalyi parlamenti választás után, de mindig visszatért a párt élére. Most azonban közölte, döntése végleges.
Megkezdődik a toryk versengése
Ma kezdődik meg a brit konzervatívok elnökválasztásának folyamata. A titkos szavazás során egy jelölt kiesik az ötből. A fogadóirodák Theresa May belügyminiszter kormányfővé választásának adják a legnagyobb esélyt. May a pártvezéri poszt megpályázásakor azt ígérte, hogy a lehető legjobb Brexit-megállapodást igyekszik majd kialkudni Nagy-Britannia számára, s az év vége előtt nem aktiválja a kilépési mechanizmust, nem hívja le az uniós szerződések 50. cikkelyét. Ezt tanácsolta egyébként múlt heti parlamenti beszédében a távozó miniszterelnök, David Cameron is.
Egyre többen sürgetik ugyanakkor Michael Gove igazságügyi miniszter visszalépését. A Brexit-kampány második számú vezetője volt az, aki megfúrta Boris Johnson jelöltségét, mondván, a tory tagság körében népszerű polgármester nem lenne alkalmas arra, hogy nyerő csapatot gyűjtsön össze. (Egyes teóriák szerint nem is volt más célja, mint Boris megállítása.)
Míg azonban Johnson kormányfőként nem nagyon tért volna el a Cameron féle konzervatív liberális vonaltól, Gove igazságügyi miniszter radikális konzervatív, emlékeztetett a róla írt portréban a Financial Times. Gove kettős árulása sokakban visszatetszést keltett, így nem kizárt, hogy az igazságügyi miniszter nem lesz a frakció által leginkább támogatott két jelölt között. A két éllovas közül a tagság választja ki a pártelnököt, a szavazás eredményét szeptember 9-re ígérik.
Theresa May a favorit FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JEFF J MITCHEL
Gove igazságügyi miniszterrel ellentétben Theresa May ügyesen taktikázott. Miközben ismert volt euroszkeptikus nézeteiről, a népszavazási kampányban nem fordult szembe – Johnsonnal és Gove-val ellentétben – a főnökével, Cameron miniszterelnökkel, de nem is exponálta magát látványosan az EU-tagság támogatói mellett. A pártvezéri posztért induló jelöltek közül May az egyedüli, aki – legalábbis formálisan – a bennmaradást támogatta. Theresa May most azzal ajánlja magát, hogy ő lehet leginkább képes arra, hogy helyreállítsa a megosztó referendum után a tory párt és Nagy-Britannia egységét. May ugyanakkor leszögezte, hogy „a Brexit az Brexit”, azaz végre kell hajtani a választók akaratát.
May több vitatott döntést is hozott
A belügyi tárca élén May a belbiztonságért, a rendfenntartásért és a bevándorlási ügyekért is felelős volt, s a tory párt euroszkeptikus szárnyától elismerést kapott azért, mert keményvonalas álláspontot képviselt a bevándorlás kérdésében. Több vitatott döntést is hozott. Támogatta például, hogy a terrorizmusellenes törvényre hivatkozva őrizetbe vegyék a Snowden-ügyet kirobbantó újságíró, Glenn Greenwald partnerét, David Mirandát.
Legutóbb a brit nyomozóhatóságok jogosítványait terjesztette ki, engedélyezve az internethasználat monitorozását, a magánélethez való jogot sértő rendelkezés ellen az ENSZ és emberi jogi szervezetek is tiltakoztak. May volt az élharcosa annak, hogy Nagy-Britannia mondja fel az Emberi Jogok Európai Egyezményét, de erről a követeléséről, a belső párttámogatás hiányában, hajlandó lenne lemondani.
A Financial Times Theresa Mayt a német kancellárhoz, Angela Merkelhez hasonlította, mindkettőjüket úgy jellemezte, mint „nem ideologikus” politikusokat, akiknek fő szempontja, hogy pragmatikusan végrehajtsák a szükséges feladatokat. Merkelhez hasonlóan az 59 éves May is egy protestáns tiszteletes lánya, Oxfordban földrajztudományokból diplomázott, ott ismerkedett meg férjével, aki beruházási bankár lett. Philip Mayt a később meggyilkolt pakisztáni kormányfő, Benazir Bhutto mutatta be neki. Ahogy Merkelnek, Maynek sincs gyermeke, a politikának él.
May a brit jegybanknál kezdett dolgozni, később pénzügyi tanácsadó lett, 1997-ben pedig Maidenhead választókerület képviselőjévé választották. Befolyásos megbízatásokat kapott a tory árnyékkormányokban. 2002-ben ő lett az akkor ellenzékben lévő Konzervatív Párt első női pártelnöke. David Cameron kormányra kerülve előbb a női ügyeket bízta rá, majd az igazságügyi tárca élére állította, már rekordhosszú ideje tölti be ezt a posztot. Belügyminiszterként tagja volt Cameron nemzetbiztonsági tanácsának. Mérsékelt nézetei, tapasztalata, megfontoltsága miatt tartják esélyesnek.
Az EU-kilépés mellett elkötelezett honatyák ugyanakkor sürgetik, hogy olyasvalaki legyen az új brit kormányfő, aki eleve a Brexit mellett állt. Ezért növekszik az eddigi energiaügyi miniszter, Andrea Leadsom ázsiója. Leadsome – ellentétben May belügyminiszterrel – az EU-tagság elleni kampány egyik élharcosa volt, s széles körben ismertté vált, mivel igen meggyőzően szerepelt a tévévitákban.
Korábban azt hitték, hogy ő lesz majd a jövendő Johnson-kabinet egyik ásza, de nem kizárt, hogy végül közte és May között dől majd el a miniszterelnöki poszt sorsa. Igaz, míg May mellett már száz tory honatya állt ki, Leadsom vasárnapra már 50 támogató gyűjtött, míg Gove és Stephen Crabb, a nyugdíjügyek eddigi tárcavezetője húsz körülit, Liam Fox volt védelmi miniszter még kevesebbet.
Az energiaügyi miniszter a népszavazás előtti tévévitákban azt hangsúlyozta: „Hozzuk ki a legjobbat a Brexit kínálta lehetőségekből!” A tárcavezető szerint fura lenne, ha olyasvalaki lenne a következő miniszterelnök, aki nem támogatta teljes mellszélességgel a Brexitet, mivel akkor valójában nem is hisz benne. Leadsom a BBC tévévitájában arra az álláspontra helyezkedett, hogy Nagy-Britanniának egyáltalán nem kellene ragaszkodnia az EU egységes piacához, hiszen a világkereskedelem 80 százaléka azon kívül bonyolódik le.
Szerinte a brit gazdaságot csak visszahúzta az uniós szabályozás lassúsága. Ha nem lesz miniszterelnök, Leadsom esélyes lehet a pénzügyminiszteri posztra, s a kormányfő szomszédja lehet a Downing Streeten. Leadsom tegnap a Sunday Telegraphnak azt nyilatkozta, ő lehet az új Margaret Thatcher. "Személyesen mindig kedves volt és udvarias, de vezetőként acélos és eltökélt. Én is ilyen vagyok" - idézte a The Guardian a tárcavezetőt, aki azt üzente Theresa Maynek, nem száll ki a versenyből, nem hagyja, hogy May beiktatása egyfajta "koronázás" legyen.
Az 53 éves Leadsom politológia szakon végzett a Warwick Egyetemen, ő is pénzügyi vonalon indult el, a Barclays Banknál, majd befektetési alapoknál dolgozott, már 2005-ben is megpályázott egy képviselői helyet, de akkor nem nyert, 2010-ben egy újonnan létrehozott választókerület, South Northamptonshire képviseletében lett az alsóház tagja. A kincstár ügyeivel foglalkozó befolyásos bizottságba is bekerült. A kormányban többször is szembekerült George Osborne pénzügyminiszterrel. A rebellisek egyikeként korai támogatója volt a Brexitnek. Társadalmi kérdésekben konzervatívabb, mint May, míg a belügyminiszter támogatta a melegházasságot, az energiaügyi miniszter tartózkodott a házassági törvény megszavazásánál. Leadsom 1993-ban ment férjhez, két fia és egy lánya van.
Nő kerülhet a Labour élére is
Megeshet, hogy az ellenzéki Munkáspárt élére is egy politikusnő kerül. Jeremy Corbyn kihívója lehet az 55 éves Angela Eagle, aki hamarosan bejelentheti, hogy pályázik a Labour pártvezéri posztjára. Eagle 1992 óta tagja az alsóháznak, Wallasey képviselője. Ed Miliband idejében is tagja volt az árnyékkormánynak. Pályázott a helyettes pártvezéri posztra, de csak negyedik lett. Corbyn az üzleti ügyek árnyékminiszterévé tette meg. Egyike volt azoknak, akik kiléptek az árnyékkormányból. Eagle-t egy ízben jól megsértette David Cameron, amikor egy felszólalás után azt mondta neki: „Nyugodjon le, drága!” Ezt több képviselőnő is kikérte magának. Eagle női partnerrel él házasságban, 1997-ben egy interjúban vállalta másságát.