PM;rendkívüli parlamenti ülés;Liget Projekt;

Forrás: PM/Facebook

- Liget-botrány - Biztonsági őrök próbálták lejáratni az aktivistákat?

Szabó Tímea, a Párbeszéd Magyarországért társelnöke kezdeményezi, hogy hívják össze a parlament rendkívüli ülését és azon semmisítsék meg a városligeti beruházást lehetővé tévő Liget-törvényt- olvasható a párt honlapján. Közben az is kiderült, hogy a Hungexpo épületét a ligetvédők előtt is használták, így elképzelhető, hogy a biztonsági őrök rejtették el az ott megtalált fecskendőket és tűket, hogy a kábítószerezés gyanújával lejárassák az aktivistákat.

A politikus, országgyűlési képviselő a Városligetben tartott sajtótájékoztatóján elmondta, hogy miután a rendkívüli ülés összehívását a képviselők egyötödének aláírásával lehet kezdeményezni, ezért az ellenzéki pártok segítségét kéri az ügyben.

Forrás: PM/Facebook

Forrás: PM/Facebook

Szabó Tímea szerint minden bajok forrása a 2013-ban elfogadott Liget-törvény, amelyik lehetővé teszi, hogy korlátlanul lepusztítsanak zöld területeket és betonépületeket húzzanak fel a helyükön. A jogszabály ellentétes a jogalkotási és az önkormányzati törvényekkel, mert egyfelől nem illeszkedik a magyar jogrendbe másfelől pedig "kicsavarta" a főváros kezéből a döntés jogát. A PM társelnöke ezért kezdeményezni fogja a kiemelt beruházásokról szóló törvény módosítását is, hogy a zöldberuházások kikerüljenek a kiemelt beruházások köréből.

A sajtótájékoztatón a párt másik társelnöke, Zugló polgármestere Karácsony Gergely arról beszélt, hogy álláspontjuk szerint jogszerűtlen volt az a birtokvédelmi eljárás, amelynek alapján a rendőrség szerdán felszámolta a Ligetvédők csoport táborát. A civileket ezért jogellenesen akadályozták alapvető állampolgári jogaik gyakorlásában - tette hozzá a politikus. A ligeti csatában a civilek nemcsak a fákat, hanem a főváros levegőjét, a jogállamot és az adófizetők pénzét védik - hangsúlyozta Karácsony Gergely.

Rendkívüli ülést hívott össze mára az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának elnöke a budapesti zöldterületek megóvása ügyében. Sallai R. Benedek közlése szerint a Városligetben zajló események, "civilek elhurcolása és bántalmazása, információhiányos tájékoztatás a beruházásokról, alternatív megvalósítási tervek hiánya" mind arra utalnak, hogy nem megfelelő módon zajlott a kiemelt kormányzati projekt társadalmi vitája.

Biztonsági őrök rejtették el a tűket?

Szerdán, miután a volt Hungexpo területét a rendőrség kiürítették, ,,a biztonsági szolgálat munkatársai több helyen kábítószer-fogyasztásra utaló jeleket találtak, ezért a rendőrök kábítószer-kereső kutyával átvizsgálták a területet. A kutya több helyen is jelzett, amely alapján a rendőrök megkezdték a helyszíni intézkedést és a szemle lefolytatását. A szemle során a rendőrök kábítószergyanús anyagmaradványokat – marihuánát – és eszközöket találtak, amelyek lefoglalása megtörtént. A Budapesti Rendőr-főkapitányság büntetőeljárást indított kábítószer-birtoklás gyanúja miatt” – olvasható a police.hu oldalán.

Az index.hu emlékeztet: márciusban sajtóbejárást tartott a Liget-projekt a bontás előtt álló Hungexpo-épületegyüttesben, azon a helyen, ahol később a bontás ellen tiltakozó ligetvédők is tábort vertek. A 2400 négyzetméteres területet bejárva a vezetők többször is hangsúlyozták, hogy a magára hagyott épületekbe rendszeresen járnak be hajléktalanok és bulizó fiatalok is. Az épület őrzésével megbízott cég munkatársai is elmondták, hogy az épületekben rendszeresen találnak a termekben alkoholos üvegeket, tűket és kábítószer fogyasztásra utaló nyomokat. A nyomok arra utaltak, hogy az épületet jóval a ligetvédők előtt is használták mások.

Ezek alapján esélyes, hogy a drogozásra utaló eszközöket - fecskendőket (beleértve a sterileket is) - nem a ligetvédők használták, ahogy az az elképzelés is alaptalan lehet, hogy a tűket a tüntetők lejáratása céljából a biztonsági őrök rejtették ott el – hiszen azok már korábban is ott voltak.

Visszakapják értékeiket az aktivisták
Egy ügyvédnőt és két ligetvédőt engedtek be a volt Hungexpo-telket védők csütörtökön kora délután - értesült a vs.hu. Mint megírtuk: a civileknek szerda reggel kellett elhagyniuk tiltakozó mozgalmuk alaptáborát, amikor több száz rendőr bekerítette a telket. Az egyik aktivista azt mondta, 20 percet kaptak a kiürítésére, ez sokuknak kevés volt, hogy kihozzák értékeiket. A bent maradt tárgyak között van telefonok, laptopok, hangszerek, ruhák. Az átadás-átvételről jegyzőkönyvet és videofelvételt készít mindkét fél.

 

Közben a TASZ a Facebook-on üzent a Ligetvédőknek: 

Azoknak a ligetvédőknek, akiket a Közlekedési Múzeum parkolójában június 28-án történtek után megbírságoltak jogszerű intézkedéssel szembeni engedetlenség szabálysértése miatt, minta-kifogást készítettünk, amellyel jogorvoslattal élhetnek a szabálysértési határozattal szemben. Kérünk mindenkit, hogy segítsen a kifogás-mintát eljuttatni azokhoz, akiknek szüksége lehet rá.  A felszólításnak nem engedelmeskedő, a polgári engedetlenség útjára lépő tiltakozók esetében nem lehet figyelmen kívül hagyni azt a körülményt, hogy az engedetlenkedők politikai véleményüknek adtak hangot egy olyan helyzetben, amikor nem volt más legális lehetőségük a tiltakozásra. Ennek végső megítélése a bíróságra tartozik. 

 A városligeti attak során a DK XIII. kerületi elnökségi tagját, Ránki Lantos Júliát elvitték a rendőrök. Rabomobilba ültették, majd elszállították a XVI. kerületi kapitányságra. Ott a ruházatát átkutatták, majd nyolc órát töltött egyedül egy zárkában egyedül - tudatja közleményében a párt szóvivője.