A könyv termék vagy szolgáltatás? A válasz tönkreteheti a kiadókat, mert eddig leírták az előállítási költségeket – írtuk meg néhány napja mi is. A NAV ugyanis számos kiadó ellen folytat vizsgálatot, és eddig összesen 350 millióra becsült büntetést állapított meg.
A hatóság szerint ugyanis a könyv nem „termék”, hanem „szolgáltatás”, s míg egy termék előállítási költségeit le lehet írni az iparűzési adó alapjából, a szolgáltatást nem. Eszerint ha egy kiadó késztermékéhez (azaz a könyvhöz) a nyomda csak szolgáltatási tevékenységgel járul hozzá, akkor a könyv előállításának költsége nem adócsökkentő tétel.
Kocsis András Sándor, a szakmai testület elnöke úgy látja, hogy a könyv mint tárgy, nem lehet szolgáltatás, csakis termék. A hajvágás például szolgáltatás, azt nem lehet szállítani vagy raktározni. A NAV meg azt bizonygatja, hogy a nyomda, bár maga veszi a papírt és a festéket, csak szolgáltat. Ezen értelmezéseken pro és kontra is rugóznak az érvelők.
A „létező szocializmusban” Liska Tibor reformközgazdász azt feszegette: áru-e a kultúra. A mai bimbózó újkommunizmusban ezt a kérdést meghaladta az illiberalizmus. A könyvben nyilvánuló műveltség szétadóztatással ellehetetlenítendő felforgatás. Ezért is nem jutott egy kormányfői gyászszó sem Esterházy Péter halálára. (Mondjuk az állami Petőfi Tv-n épp vasárnap volt műsoron a 451° Fahrenheit című Truffaut-film a rituális könyvégetések borzalmáról.)
Oké, legyen: a könyv nem áru, mert „csak” észből és papírból, és munkából készül. De miért az viszont a tej?