menekültek;lengyelországi látogatás;Ferenc pápa;

2016-08-01 07:33:00

Közép-Európát figyelmeztette a pápa

Egyértelműen sikeresnek nevezhető Ferenc pápa négynapos lengyelországi látogatása. Bár a jobboldali populista kormány képviselői, illetve a konzervatív egyházi hierarchia tagjai is fenntartásokkal fogadták a pápalátogatást, az a tény, hogy a Katolikus Ifjúsági Világtalálkozó zárónapján a Krakkó melletti Brzegiben megrendezett pápai szabadtéri misét 2,5 millióan hallgatták végig, azt bizonyítja, a fiatal nemzedék nagyon is kedveli az argentin származású katolikus egyházfőt.

Arról a generációról van szó, amely már másként ítéli meg a családokat érintő kérdéseket, mint a konzervatív főpapok. A pápát valóságos popsztárként fogadták a zarándokok, akik között mintegy négyezer magyar is jelen volt.

A szentmisén húsz bíboros - köztük Erdő Péter esztergom-budapesti érsek - és több száz püspök koncelebrált. A szentmisén részt vett Andrzej Duda lengyel, valamint Juan Carlos Varela panamai elnök is. A katolikus egyházfő homíliájában kiemelte: "Álmodozónak tarthatnak benneteket, amiért hisztek az új emberiségben". "De ti ne veszítsétek el bátorságotokat, hanem mosolyogva hirdessétek a reményt, és legyetek áldás az egyetlen emberi család számára".

Ferenc pápa hozzátette: a külvilág elhitetheti a fiatalokkal, hogy Isten távoli és érzéketlen, jó a jókkal, és rossz a rosszakkal. A Teremtő azonban "fölkelti napját jókra is, gonoszokra is," és valódi bátorságra hív, arra, hogy "legyünk erősebbek a rossznál, szeretve mindenkit, még az ellenségeinket is" - fogalmazott a katolikus egyházfő. Elmondta, Isten számára nem az a fontos, „milyen ruhát viseltek, vagy milyen mobiltelefonotok van”.

Figyelmeztetett arra, hogy a fiatalok ne törekedjenek mindenáron csak sikerekre. A pápa már szombaton arra szólította fel a fiatalokat, tevékenyen lépjenek fel, hagyjanak nyomokat maguk után. Rámutatott, az Evangéliumnak kell segítenie eligazodni a mindennapokban.

A pápa szót emelt az idegengyűlölet ellen, s felszólította a fiatalokat, mondjanak nemet erre a jelenségre. „Egy új emberiségben kell hinni, amely számára nem létezik a népek közötti gyűlölet, amely az országok közötti határokat nem akadálynak tekinti, s a saját hagyományaihoz önzés és harag nélkül hűséges” – fejtette ki az egyházfő, aki ezt az üzenetét a menekültek befogadásától elzárkózó visegrádi országoknak, elsődlegesen a varsói és a budapesti kormánynak címezhette. Ezt erősíti meg, hogy látogatása során többször szólította fel a lengyel kormányt arra, változtasson menekültpolitikáján.

A hétvége folyamán 16 meleg fiatal szülője írt nyílt levelet az egyházfőnek, amelyben arra kérték őt, tegyen valamit a „homofóbia hulláma ellen”. Részletesen leírták azt, milyen verbális és fizikai bántalmazásoknak vannak kitéve a katolikus Lengyelországban ezek a fiatalok.

„Kedves ifjú barátaim. Nem azért vagyunk a földön, hogy vegetáljunk, s minél kényelmesebb életünk legyen, amit egy kanapén tölthetünk el, majd békésen elaludhatunk” – figyelmeztetett.

A szentmise végén Ferenc pápa öt, a missziós küldetést jelképező égő gyertyát adott a világ kontinenseit képviselő öt fiatalnak. Ezt követően bejelentette: a következő években egyházmegyei szinten megtartandó két ifjúsági világnap után a legközelebbi világtalálkozót 2019-ben Panamában tarják meg. Erre maga a pápa is elutazik majd. 1983 után első ízben megy el közép-amerikai országba katolikus egyházfő.

Ferenc pápa délután még találkozott a rendezvénysorozaton önkéntesként dolgozó több ezer fiatallal, este pedig visszatért Rómába.

 Terrorra ne terrorral válaszoljanak
A terrorra nem lehet még nagyobb terrorral válaszolni, a világon terjedő háborúkra a barátság, a testvériség, a közösség és a család jelenti a választ - hangsúlyozta Ferenc pápa szombat este, a krakkói világtalálkozó imavirrasztásának elején.
A pápa azzal kapcsolatban tért ki erre prédikációjában, hogy ezt megelőzően egy - a szíriai Aleppóból származó - lány elmondta, mi mindent élt át az ottani háborúban, majd az ITV résztvevőinek imáját kérte Szíriáért.
A katolikus egyházfő felszólította a fiatalokat, hogy imádkozzanak a háború áldozataiért, valamint annak a megértéséért, hogy "a testvéri vérontás semmivel sem igazolható."